מדאיג: בעוד מספר שנים לרוב היהודים הבוגרים בארה"ב (25-54) לא יהיו ילדים, כך ניתן ללמוד ממחקר חדש שפורסם במקור ראשון.

במחקר שערכו פרופ' סטיבן כהן ופרופ' סילביה ברק-פישמן ובהתבסס על הנתונים של מחקר שערך מכון הסקרים "פיו" החל משנת 2013, מתברר כי לכ-60% מהיהודים האמריקאים שאינם חרדים אין כלל ילדים.

יהודי ארה"ב מאבדים את זיקתם ליהדות, ולישראל. צילום: רויטרס
יהודי ארה"ב מאבדים את זיקתם ליהדות, ולישראל. צילום: רויטרס

 

מבין היהודים שהביאו ילדים לעולם, רק 21% מקיימים חיים בעלי זיקה כלשהי ליהדות. ב-8% מהמקרים מדובר בילדים שאינם יהודים על פי ההלכה ו-11% הם יהודים שמגדירים עצמם ללא דת, שלא מתכוונים לקיים אורח חיים יהודי או להעניק לילדיהם חינוך יהודי.

כמו כן, לכמחצית מהיהודים שאינם חרדים אין בן/בת זוג ול-29% יש בני זוג שאינם יהודים. רק 21% מהיהודים שאינם חרדים נשואים ליהודי או יהודיה. 58% מהיהודים שכן התחתנו – נשואים ללא יהודים.

ד"ר שלמה פישר מ'המכון למדיניות העם היהודי' הגיב לממצאי המחקר ואמר: "זה אסון. בדור הבא רק לחמישית מיהודי אמריקה תהיה זיקה ליהדות. כדי שיהיה חינוך יהודי צריך ילדים. אם אין ילדים, אין חינוך יהודי. כל הדיבורים על חינוך יהודי לא שווים כלום אם אין מי לחנך".

"אין חינוך יהודי". צילום: רויטרס
"אין חינוך יהודי". צילום: רויטרס

 

על הילדים היהודים שהוריהם מגדירים עצמם כחסרי דת, אומר פישר: "הם אולי יגיעו ל'תגלית', אך יישארו במעגלים החיצוניים ביותר של הקהילה היהודית, ובוודאי לא ילמדו בבית ספר יהודי. הם לא ישמעו על ישראל ועל היהדות בבית".

 "רוב החינוך היהודי בארה"ב מוכוון לילדים עד גיל בר-מצווה ושם זה נפסק" אמר פישר והציע: "אם הילדים ימשיכו לקבל חינוך יהודי עד שיתחילו ללמוד באוניברסיטה והם יחיו בחברה או סביבה יהודית, יש סיכוי טוב יותר שיינשאו בחתונה יהודית".ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם