"שירות צבאי לנשים פוגע בפוריות שלהם ופוגע בחוסן המשפחתי בישראל", כך טוען הדמוגרף יעקב פייטלסון מ'המכון לאסטרטגיה ציונית'. מחקרו הדמוגרפי יפורסם לראשונה, ב'כנס רמלה' התשיעי שיערך בשבוע הבא (28.6), בסימן- 'המשפחה-אתגרים וחזון'.

"בעיות הפוריות לנשים אחרי צבא נגרמות מכמה גורמים", אומר יעקב פייטלסון ל'שביעי', הראשון אינו קשור לבריאות. "המתגייסות הולכות לצבא אחרי שסיימו את הלימודים בבית ספר, ואילולא כך, הן גם יכלו להקדים את הלימודים באוניברסיטאות, לרכוש מקצוע ולהתחיל את החיים הבוגרים שנתיים קודם. אבל זה לא רק זה", טוען פייטלסון, "העיכוב מביא לכך שקבלת ההחלטות הופכת לקשה יותר ככל שמתבגרים. אחרי שהבת מסיימת את השירות הצבאי היא כבר יותר בוגרת וקבלת ההחלטות מתחילה להיות יותר משמעותית בפרט לגבי קשר זוגי ונישואים".

חיילות בשירות. מקשה על הילודה? צילום: פלאש 90
חיילות בשירות. מקשה על הילודה? צילום: פלאש 90

לעדכונים נוספים – כנסו לעמוד הפייסבוק של שביעי

לדבריו, יש גם עניין בריאותי שאינו פחות משמעותי. "אנחנו גאים בכך שיש בארץ פתרונות לנשים שמתקשות ללדת, ולכן יש בישראל שיעור של תאומים ושלישיות מאוד גבוה. אחת הסיבות לקושי להיכנס להיריון הוא השירות הצבאי שפוגע בכך", אומר פייטלסון.

המסקנה של פייטלסון היא, שביטול חובת שירות הנשים תסייע להגדלת הפיריון בישראל. "ביטול חובת השירות הצבאי לבנות עשויה לסייע בהקמת משפחות בגיל צעיר יותר, להולדת ילדים בריאים יותר וליצירת תנאים כלכליים נוחים יותר ומוקדמים יותר למשפחות הצעירות", כותב פייטלסון בדו"ח שיציג ב'כנס רמלה'. מה גם, שפחות נשים בצבא יביא לעלייה בגיוס החרדים ולשילובם בכלכלה הישראלית.

בפריפריה יולדים יותר

מה לגבי הילודה ביהודה ושומרון? במחקר שלך אתה מצביע על ילודה גבוהה יותר באזורים אלו.

"לגבי יהודה ושומרון, זה יותר קשור לתופעה של אנשים שיוצאים מהערים הצפופות בפריפריה ונהנים מהחיים המשופרים של חיי הכפר", מסביר פייטלסון. "אנשים יוצאים מהצפיפות, נושמים אוויר טוב ומתגוררים בבית מרווח יותר, אך ממשיכים לעבוד בעיר הגדולה. זה בהחלט גורם לכך שהילודה גבוהה יותר, ואני יכול להעיד עליה ממחקר שעשיתי על העיר אריאל בשומרון. אבל אני מדגיש שזה לא רק ביהודה ושומרון, אלא בכל מקום בו עוברים לגור במקומות מרווחים יותר".

פייטלסון גם מציין כי הנתונים על כך שירושלים מתמעטת באוכלוסיה זו רמאות עצמית. "לא שמים לב, אך מבחינת הגישה הנורמלית באירופה, אנשים יוצאים מהעיר הגדולה ומתיישבים בפרברים סביב הערים הגדולות. לכן משפחות שנחשבות שעוזבות את ירושלים ועוברות למעלה אדומים או גבעת זאב או לביתר עילית, נחשבות במושגים נורמליים כתושבי ירושלים רבתי".

במהלך הכנס יציג פייטלסון גם נתונים המצביעים על כך, שבעוד שהילודה היהודית גדלה הילודה הערבית מתמעטת וכעת כבר ניתן לראות, כי המגמה שהתקיימה מאז קום המדינה שבקרב המוסלמים הייתה יותר ילודה מהזוגות היהודיים, מתהפכת ממש לנגד עינינו בימים אלו.

בכנס בשיתוף עיריית רמלה, תנועת 'קוממיות' ופורום 'חותם', ישתתפו גם ח"כ מוטי יוגב, החבר בוועדת החינוך וזכויות הילד, ח"כ בצלאל סמוטריץ, ח"כ מיכל רוזין, ח"כ לשעבר משה פייגלין, הסופר והפובליציסט הרב חיים נבון, יועצת המפכ"ל לענייני נשים תנ"צ יעל אידלמן, סמנכ"ל קהילה במד"א ד"ר אלי יפה, הרב אורי שרקי, יו"ר ארגון 'ברית עולם', שידונו, במהותה של המשפחה על היבטיה הערכיים, המקצועיים, המשפטיים וההלכתיים, כמו גם בהיעלמותה של המשפחה מהמדיניות הציבורית האסטרטגית. בנוסף, יבחנו מערכות הערכים המשפחתיים, יוצגו מחקרים העוסקים במודל המשפחה האופטימאלי ובערכים ישראליים הדוגלים בחיזוק המשפחה. לצד זאת, יעסקו בפמיניזם ובשוביניזם אל מול הפמיליזם, ויוצעו מודלים משפחתיים של תעסוקה לצד בניין המשפחה. משתתפי הכנס אף יעסקו באתגר שמירת המשפחתיות במקומות העבודה בגופים ציבוריים לאור ריבוי אירועים שליליים בתחום.

 :עוד באותו נושא