על רקע ביקורו בישראל של נשיא גרמניה, מחקר מטעם ממשלת מעיד על עלייה חדה באנטישמיות במדינה. לפי תוצאות המחקר כ-40% מהגרמנים מגלים הבנה לגילויי על רקע "המדיניות הישראלית". כך לפי פרסום ב'ג'רוזלם פוסט'.

הפגנה פרו פלסטינית בברלין ב-2016. צילום מסך מתוך יוטיוב
הפגנה פרו פלסטינית בברלין ב-2016. צילום מסך מתוך יוטיוב

במסגרת המחקר, שהתפרסם לראשונה לפני כשבועיים התבקשו הנשאלים להעיד עד כמה הם מסכימים עם המשפט:"בהתבסס על מדיניותה של , אני יכול להבין אנשים ש'יש להם משהו נגד היהודים' ". עוד דווח מטעם ממשלת גרמניה כי מספר הגרמנים אשר הביע הסכמה עם ההצהרה עלה מ- 28% ב-2014 ל-40% ב-2016.

ריבלין ושטיינמאייר בסיורבשוק.  צילום: מארק ניימן / לע"מ
ריבלין ושטיינמאייר בסיור בשוק בירושלים, אתמול. צילום: מארק ניימן / לע"מ

ד"ר ראש 'המועצה היהודית המרכזית' בגרמניה אמר לעיתון 'די וולט' בתגובה, "הבחנו כבר כי הסולידריות של החברה הגרמנית עם ישראל נמצאת בדעיכה". עוד הוסיף שוסטר כי לפי דעתו "על הנשיא להעביר מסר, כי ניתן לסמוך על הידידות בין גרמניה וישראל גם בזמנים קשים".

התעקש להיפגש עם ארגוני השמאל הקיצוני. זיגמר. צילום:  פלאש 90
התעקש להיפגש עם ארגוני השמאל הקיצוני.שר החוץ הגרמני . צילום: פלאש 90

פרנק-וולטר שטיינמאייר, נשיא גרמניה נחת אמש (ש') בישראל, על רקע המתיחות המדינית עם בעקבות פגישת זיגמר גבריאל, שר החוץ הגרמני עם נציגי "שוברים שתיקה" לפני כשבועיים. היום ייפגש שטיינמאייר עם ראש הממשלה בנימין . בשבוע האחרון, לקראת הגעתו של שטיינמאייר לישראל, עלה חשש כי בדומה לשר החוץ, ירצה גם הנשיא הגרמני להיפגש עם נציגי "". בשל כך הועברו מסרים לברלין לפיהם בלשכת רה"מ מצפים ממנו להימנע מפגישה כזאת.

כזכור לפני כשבועיים ביטל ראש הממשלה את פגישתו עם שר החוץ הגרמני, לאחר זה סירב להיענות לאולטימטום שהציב לו נתניהו שלא להיפגש עם נציגי "שוברים שתיקה" ו"" והתקרית הובילה למתיחות ביחסים עם הגרמנים. בשבוע שעבר הודיע הנשיא כי הוא אינו מתכוון להיפגש עם נציגי ארגוני השמאל, אך כן מתכוון להתייחס לתקרית הדיפלומטית במהלך נאום שיישא באוניברסיטה העברית במהלך ביקורו.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.