צילום: משה שי, פלאש 90

 

אמש (ש') דווח בעיתון "ישראל היום" כי מחקר ישראלי חדש מצא קשר נוסף ומטריד בין ניתוחים קיסריים לאוטיזם. לפי המחקר, הרדמה מלאה בניתוח קיסרי היא הגורם הקשור מבחינה סטטיסטית להתפתחות אוטיזם, ולא הניתוח הקיסרי עצמו.

במחקר עלה כי לידה בניתוח קיסרי שנעשה בהרדמה כללית מעלה ב־60 אחוזים את הסיכון לאוטיזם. עוד נמצא שהסיכון ללידת תינוק שאובחן עם אוטיזם בדרגה קשה (אוטיזם ברמת תפקוד נמוכה) היה גבוה פי 2.5 בעקבות לידה בניתוח קיסרי בהרדמה כללית.

במחקר הושוו נתונים תינוקות וילדים שנולדו בסורוקה בשנים 2016-2009. הוא כלל 347 ילדים שאובחנו עם אוטיזם, 117 ילדים שאובחנו עם עיכוב התפתחותי שאינו אוטיזם ו־2,226 ילדים שאינם סובלים מבעיה התפתחותית, והוא מבוסס על נתוני המרכז לטיפול ומחקר באוטיזם בנגב.

פילוח של נתוני הילדים שנולדו בניתוח קיסרי מצאו סיכון מוגבר ב־60 אחוזים לאוטיזם רק כאשר הניתוח הקיסרי נעשה בהרדמה כללית, ולא בכלל הניתוחים הקיסריים.

 

החוקרים ביקשו לבדוק אם הסיבה לניתוח עשויה להיות בעלת קשר סטטיסטי ולכן השוו בין ניתוחים קיסריים דחופים (אם בשל מצב חירום ואם בשל מנח העובר וסיבות אחרות) לעומת ניתוחים קיסריים מתוכננים מראש שנעשו גם הם בהרדמה כללית. נמצא הבדל קטן, אך לא מובהק ביניהם. ניתוח דחוף העלה ב־54 אחוזים סיכון לאוטיזם וניתוח קיסרי לא דחוף העלה ב־69 אחוזים את הסיכון. מסקנתם היתה שהקשר הסטטיסטי לא נובע מסיבוכי ההיריון אלא מהליך ההרדמה עצמו.

בהמשך מצאו החוקרים קשר סטטיסטי חזק בין לידה בניתוח קיסרי בהרדמה מלאה לקבוצת ילדים אוטיסטים שההפרעה שלהם היתה חמורה במיוחד: הסיכון ללידת ילד עם אוטיזם ברמת תפקוד נמוכה היה גבוה פי 2.5 בעקבות לידה בניתוח קיסרי בהרדמה כללית.

 :עוד באותו נושא