מדריכי בית ספר שדה כפר עציון תיעדו מחצבת אבן בלתי-חוקית שפועלת ללא הפרעה באזור שהוכרז כשמורת טבע על ידי מדינת ישראל. המחצבה התגלתה בשבוע שעבר במהלך סיור של מדריכי בית בואדי זרקא שבשמורת הטבע 'יער אל קוף' בשטח B (שטח בשליטה פלשתינית-אזרחית וישראלית-ביטחונית) שבו למנהל האזרחי אין סמכות לטפל במפגעים. לטענת מדריכי בית ספר שדה כפר עציון, ברשות הפלסטינית לא פועלים למניעת  ההרס והשחתה של האיזור.

המחצבה הבלתי-חוקית שהתגלתה בשמורת הטבע 'יער אל קוף'
המחצבה הבלתי-חוקית שהתגלתה בשמורת הטבע 'יער אל קוף'. צילום: עמיחי נעם

 

"זוהי מחצבה שנמצאת באזור שאינו מתוייר מטעמים ביטחונים ולכן לא ידענו על קיומה", מספר עמיחי נעם, מנהל מכון המחקר בית ספר שדה עציון. "מדובר בפנינת טבע ואסור לתת למחצבה להמשיך לפעול שם. אני מצפה מהמנהל האזרחי שיפעל בשטחי B במקרים של מחדלים של איכות סביבה חמורים. מחצבה בשמורת טבע כל כך חשובה ומרכזית היא לא שונה מפעילות טרור וחייבים לפעול נגדה".

שמורת 'יער אל קוף' ניטעה על ידי הבריטים בשנת 1927 וטופחה על ידי השלטון הירדני. בשטח השמורה התגלתה מערת טור צפא שנותרה מימי מרד בר כוכבא, אשר בפתחה נמצאו גם שרידי כלי צור פרהיסטוריים, ו'הואדי הכחול', נחל הגולש מיער הרי חברון לשפלה. כמו כן, בשנת 2009 נסלל מחדש בוואדי כביש תרקומיא-חברון, במימון זר, ובאפיק ואדי איצחא נפרצה דרך עפר רחבה – ככל הנראה הכנה לסלילת כביש. במפגש הוואדיות אל-קוף ואיצחא נפרץ קטע כביש חדש החצוב בהר, עולה לשלוחה מצפון לשמורה וממשיך בואכה חלחול. עבודות הסלילה גרמו לנזק ניכר בשמורה, כולל חציבות בהר ודרדרות שפכי עפר. אזור הואדי שופע מעיינות ובריכות.

מיקום המחצבה בשמורת ואדי זרקא
מיקום המחצבה בשמורת ואדי זרקא

 

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "המקום המדובר נמצא בתחום שטח B, בו הסמכויות האזרחיות מצויות בידי הרשות הפלסטינית. אנו פועלים לבצע אכיפה בכפוף להנחיות ובהתאם לסמכויות והמשאבים הקיימים בידינו".

המחצבה הבלתי-חוקית שהתגלתה בשמורת הטבע 'יער אל קוף'. צילום: עמיחי נעם
המחצבה הבלתי-חוקית שהתגלתה בשמורת הטבע 'יער אל קוף'. צילום: עמיחי נעם


טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות