מתיחות בהר הבית. מתוך "לפני כולם", א'-ה'

האם גלאי המתכות בכניסה לשער האריות במתחם יוסרו או לא? זו השאלה שמעסיקה בימים האחרונים את מערכת הביטחון. היום קיים ראש הממשלה , השוהה בהונגריה הערכת מצב יחד עם השרים אביגדור ליברמן וגלעד ארדן, הרמטכ״ל גדי איזנקוט, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ראש השב"כ יורם כהן ומתאם פעולות הממשלה בשטחים יואב מרדכי.

הערכת המצב התקיימה בעקבות החשש מהסלמה סביב הר הבית ביום שישי הקרוב לאחר שהמופתי של ירושלים מוחמד חוסיין, העומד בראש הווקף, קרא לסגור את כל המסגדים בעיר קבע כי תפילת הצהריים והדרשה ייערכו רק סביב מתחם הר הבית. גם בארגון הטרור חמאס עודדו את כלל המוסלמים מכל רחבי הארץ להגיע להפגנות גדולות ביום שישי על רקע האירועים בהר הבית. "ההתקפה על אל אקצא תהיה הניצוץ שיגרום לפיצוץ באזור כולו", אמרו. לדברי הארגון, מאמצי ישראלי לכפות מציאות חדשה על אל אקצא מהווים צעד שלא נראה כמוהו בהיסטוריה. בשב"כ קיים חשש שאירועי הר הבית יציתו גם את גזרת יהודה ושומרון.

מהומות בהר הבית. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מהומות בהר הבית. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מי שהביע תמיכה היום בהחלטת ראש הממשלה להציב את המגנומטרים הוא שר החינוך  שאמר היום: "אני מגבה את ראש הממשלה ואת השר לביטחון פנים", אמר בנט, "חייבים לעמוד חזק בעניין קיום הביטחון בהר הבית. לפני כמה ימים נרצחו שני שוטרים בהר בשל פירצה ביטחונית. במכה יש , בכנסת יש , בכותל יש . דרישת הוואקף היא צבועה. התקפלות עכשיו בפני הלחצים הפלסטיניים תפגע בכוח ההרתעה של ישראל ותסכן את חיי המבקרים, המתפללים והשוטרים שבהר הבית".

גם סגנית שר החוץ מתנגדת להוצאת המגנומטרים מהר הבית: "העולם רואה בישראל מדינה שנלחמת נגד הטרור בכל מקום. לא יתכן שבמקום הקדוש ביותר, נוותר על שיקולי בטחון לטובת כל הדתות בגלל לחץ שנובע ממניעים לא לגיטימיים". סגנית השר הוסיפה: "אני מחזקת את ראש הממשלה והשר לבטחון פנים על ההחלטה החשובה להציב מגנומטרים לפני הכניסה להר הבית. חשוב לשמור על הבטחון כדי למנוע אירועים חמורים כמו הפיגוע הקשה ביום שישי".

בשיחה עם כתבים, אמר רה"מ כי לא התקבלה החלטה שונה בנוגע למגנומטרים, וכי בשלב זה הם יוותרו על כנם. מאידך, אתמול אמר השר לביטחון פנים בראיון לערוץ 20 כי יש להוסיף עוד גלאים. "קיבלתי את המלצות המשטרה לשנות את סידורי האבטחה בהר הבית בגלל הפיגוע", אמר השר. "מבחינתי יש כוונה להוסיף עוד בכל הכניסות להר הבית". השר הכחיש כי קיבל המלצה ממערכת הביטחון להסיר את המגנומטרים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.