תוכנית זו כוללת הן את אזורי הפריפריה בארץ והן את אזורי הביקוש באזור המרכז, כולל תל אביב, ראשון לציון, רמת גן, מודיעין ועוד. התוכנית כוללת פרויקטים לבניית מבנים אשר יציגו דירות בגדלים שונים. התוכנית אינה כוללת בניית ​​בתים פרטיים.

איך עובדת התוכנית?

הממשלה יוזמת מכרז לקבלנים לרכישת קרקע במחיר מוזל בשיעור של עד 80% מערכה. הקבלנים המשתתפים חייבים להתחייב לפיתוח פרויקטים למגורים ולמכירת הדירות החדשות במחיר נמוך משווי השוק. לאחר שהקבלן קיבל היתרי בנייה והפגין עמידה בתנאי התוכנית, פותח משרד הבינוי והשיכון רישום לפרויקט. משתתפים זכאים רשאים להיכנס להגרלה כדי לזכות בזכות לקנות דירה בפרויקט.

משך הבנייה מוערך בעד שנתיים מיום קבלת היתר הבנייה.

אילו הטבות היא מספקת לרוכשי הדירות?

רוכשי הדירות מקבלים הנחה משווי השוק של הדירה. ההנחה נעה בדרך כלל בין 200,000 ל-400,000 שקלים, בהתאם לאזור שבו ממוקם הפרויקט.

בפריפריה, שבה ערכי הקרקע כבר נמוכים, מה שמקשה על הקבלנים להציע את ההפחתה המקסימלית, מעניק משרד הבינוי והשיכון לרוכשי הדירות מענקים נוספים בסכומים של בין ארבעים לשישים אלף שקלים. בנוסף, המדינה מסבסדת את עלות הפיתוח של התשתית ומשלמת לרשות הארצית 40,000 שקלים עבור כל קונה. רשימה של מיקומים היקפיים הזכאים לתמריצים אלה נקבעת בשיתוף עם שמאי הקרקעות הממשלתי הראשי של משרד המשפטים. עד כה נבחרו הערים הבאות לקבלת הסיבסוד: דימונה, ירוחם, חריש ואופקים.

כמו כן זכאים רוכשי הדירות למשכנתא בתנאים מיוחדים, עם זאת עדין ברוב המקרים מומלץ להשתמש בשירותי ייעוץ משכנתאות.

איך אפשר להשתתף בתוכנית?

ראשית, על הקונים לבדוק את זכאותם להשתתף בתכנית באחת מחברות ההרשמה ל"מחיר למשתכן", כמו מרכז אלונים, מילגם או עמידר (ראו באתר משרד הבינוי והשיכון את פרטי החברות). לאחר מכן, על הקונים לבחור את החברה שאיתה הם רוצים לעבוד, ולקבוע עם אחד מנציגיה פגישה על מנת לקבל תעודת זכאות שתקפה למשך שנה מיום ההנפקה. אם אתם מעוניינים להשתתף כזוג, שניכם חייבים להיות נוכחים בפגישה. עלות הנפקת התעודה היא 240 שקלים.

בהמשך, על הקונים הזכאים לבקר באתר האינטרנט של משרד הבינוי והשיכון כדי לברר היכן יפותחו פרויקטי של "מחיר למשתכן", ומי הקבלנים שמשתתפים בהם. כדי ללמוד עוד על כל פרויקט ספציפי, יש ליצור קשר עם חברת הבנייה הרלוונטית – כל חברה משווקת פרויקטים משלה ומפרסמת את מועדי ההגרלות הרלוונטיים באתר האינטרנט שלה ובעיתונים המקומיים.

לאחר בחינת הפרויקטים השונים, קונים יכולים להירשם באופן מקוון ללא תשלום למספר בלתי מוגבל של הגרלות לפרויקט באתר משרד הבינוי והשיכון. ההרשמה לכל הגרלה נמשכת 28 ימים מיום פתיחתה. לאחר מכן, המשרד מבצע את ההגרלה באמצעות מחשב עבור כל פרויקט, והזוכים מוזמנים לבחור דירה ולהמשיך לחתימה על חוזה.

חשוב לדעת כי ברגע שקונה יזכה לרכוש דירה בפרויקט, הוא ייפסל מיד מכל מפעל אחר שאליו נרשם.

מי זכאי להשתתף בתוכנית?

בניגוד לתוכנית הקודמת של "מחיר למשתכן", בתוכנית המעודכנת אין צורך לעמוד בסף מסוים של רווחים או להשלים שירות צבאי. לפי משרד הבינוי והשיכון, על מנת לרכוש בית במסגרת התוכנית, על המשתתפים המוסמכים להיות בעלי תעודת זהות ישראלית ולעמוד בקריטריונים הבאים:

יחידים (רווקים, גרושים או אלמנים) בני 35 ומעלה, או זוגות נשואים בכל גיל (זוגות לא נשואים זכאים גם הם לתנאים מסוימים);

שאינם בעלי דירה, או חלק מדירה, בשש השנים האחרונות, בישראל או בכל מקום אחר בעולם;

לא שכרו דירה לפי חוק הגנת הדייר בשש השנים האחרונות;

אינם בעלי זכות כלשהי ליחידת דיור בחווה, שטח חקלאי או יישוב קהילתי.

אינם בעלי זכויות לדירה שנמצאת בתהליך בנייה.

הורים יחידים עם לפחות ילד אחד מתחת לגיל 21 – המתגורר עם ההורה באופן קבוע – עשויים גם הם להיות זכאים. זה כולל הורה יחיד שהיה בעל זכויות של עד 50% מהדירה שנמכרה לאחר גירושים או הורה שעדיין נשוי אך מכר את הזכויות לפני הגירושין ולא היו לו זכויות נוספות בהתאם להגדרות מעל שש שנים לפני מועד היישום.

אנשים בעלי מוגבלויות בגילאי 21 ומעלה הרשומים במשרד הבריאות כמחזיקים בכיסא גלגלים או בעלי שיעור מוגבלות קבוע של 75% ומעלה זכאים להשתתף בתוכנית.

עדיפות ניתנת לאלה שחיים באזור שבו הפרויקט נבנה במשך שלוש השנים האחרונות או במשך ארבע שנים מתוך עשר השנים האחרונות.

מה קורה במצב שבו לא כל הדירות נמכרות?

אם עברו 12 חודשים ממועד ההגרלה לפרויקט ולא כל הדירות נרכשו על ידי קונים זכאים, יתר הדירות יימכרו לקונים שאינם זכאים במחיר מוזל, אולם יחולו עליהם תנאים מסוימים, כמו למשל אנשים המוגדרים כ"משתכן צעיר" – צעירים רווקים חסרי דירה בני 26 עד 35.

האם זרים יכולים להשתתף ב"מחיר למשתכן"?

קונים מחו"ל המחזיקים בתעודת זהות ישראלית יכולים לקנות דירות במסגרת התוכנית" אם הם עומדים בקריטריונים הנדרשים (מופיעים לעיל).

הגבלות על דירה שנרכשה במסגרת התוכנית

ניתן לשכור דירות שכורות ממועד קבלת טופס 4 (כלומר, כאשר הדירה מוכנה למגורים). עם זאת, לא ניתן למכור או להעביר אותן לצד ג' למשך 5 שנים מיום ממועד מסירת הדירה לפי חוזה הרכישה או 7 שנים מיום ביצוע ההגרלה (המוקדם מבינהם). לאחר סיום התקופה הנידונה, ניתן למכור את הדירות במחיר השוק.

האם מפרט הדירה ו/או איכות הבנייה מושפעים מהמחיר המוזל?

מאחר שקבלנים מקבלים רווח סביר ממכירת דירות, משרד הבינוי והשיכון מבטיח כי איכות הבנייה אינה מושפעת מהמחיר הנמוך, וכי הקבלנים עומדים בסטנדרטים הקבועים בחוק. ניתן לראות את המפרטים של הפרויקטים בחוברת הרישום שיש לכל פרויקט או באתר האינטרנט של המשרד. המפרט וגימור הדירות עומדים בדרישות השוק הרגילות, ובדרך כלל הקונים אינם רשאים לבצע שינויים במהלך שלב הבנייה.

אם אתם, או אנשים אחרים שאתם מכירים, עונים על הקריטריונים של קונים זכאים במסגרת התוכנית, כדאי לכם להיכנס להגרלה כדי לזכות באפשרות לרכוש דירה חדשה בישראל במחיר מוזל! מדי כמה ימים מתפרסמים באתר פרויקטים חדשים של "מחיר למשתכן", והקונים המעוניינים מתבקשים לעקוב מקרוב אחר הודעות אלה, כמו כן מומלץ לבדוק בצורה טובה את האפשריות למשכנתא המגיעות לכם, כחלק מזוכי מחיר למשתכן.

תכנים במאמר זה נועדו לספק לקורא מידע כללי ולא להחליף ייעוץ משפטי או מקצועי אחר עבור עסקה מסוימת. לקוראים מומלץ לקבל ייעוץ מאנשי מקצוע מוסמכים לפני כניסה לכל עסקה.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20