יתייקרו ב-6 עד 8 אחוזים החל מתחילת 2019, כך הודיעה היום (שלישי).
לפי חישובים כל משק בית ירגיש את ההתייקרות בחשבונות החשמל שלו בסך של 250-300 שקל לשנה, כלומר סדר גודל של 25-30 שקל לחודש.

ההתייקרות הצפויה היא בשיעורים של 6.9%-6.5% לצרכנים המשתמשים בחיבור חד-פאזי, המהווים כ-60% ממשקי הבית והתייקרות של עד 8.1% לצרכנים המשתמשים בחיבור תלת-פאזי, כ-40% ממשקי הבית.
צרכנים שאינם מתגוררים באופן קבוע בדירה בבעלותם, בין היתר כיון שהם מחזיקים בישראל דירות רפאים, יספגו התייקרות של כ-15% בחשבונות החשמל שלהם, במידה והם מחזיקים בדירה בעלת חיבור תלת-פאזי, זאת מתוך תפיסה שאין זה הוגן שמי שאינו צורך חשמל בפועל לא ישלם כלל.

תחנת הכח של חברת החשמל. צילום: לע"מ

הרשות פירטה מהם הנסיבות שהביאו להתייקרות המחירים. מדובר השפעות מרכזיות על העלות הקיימת כגון התייקרות במחירי הדלקים שהגדילה את הוצאות חברת החשמל המוכרות בתעריף ב-1.4 מיליארד שקל. התייקרות זו מורכבת מהתחזקות הדולר מול השקל ומהתייקרות מחירי הגז הטבעי מ"תמר", הפחם, והגז הטבעי הנוזלי.

בנוסף, מחיר הגז בין חברת החשמל לבעלי הזכויות במאגר "תמר" הוא בדולרים וצמוד למדד המחירים לצרכן האמריקאי,
ב-2019 צפויה עלות הגז מ"תמר" להתייקר ב-643 מיליון שקל ולייקר את תעריף החשמל ב-2.74%. התייקרות הפחם צפויה אף היא לייקר את תעריף החשמל ב-2.82%. כך גם עלות חיבור מתקנים לייצור חשמל מהשמש תייקר ב-2019 את תעריף החשמל ב-3.12%.

"המגזר העסקי עומד בהתנגדותו הנחרצת לאופן העלאת התעריף ודורש מרשות החשמל להעלותו באופן אחראי ומידתי", כך הגיב נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, כמו כן אמר כי: "יש לפרוס את העלייה המתוכננת בתעריף החשמל על פני מספר שנים ובכך לצמצם את הגידול השנתי בתעריף החשמל ב-2019".

עוד אמר ברוש: "החשמל הינו מרכיב משמעותי בסל ההוצאות, הן של הצרכן הביתי והן של המגזר העסקי, והעלאת תעריפי החשמל בצורה קיצונית, תפגע באופן ישיר בכלל אזרחי מדינת ישראל אשר יאלצו לשלם יותר עבור הזכות הבסיסית לצרוך חשמל ובאופן עקיף, כתוצאה מהעלאת מחירי המוצרים בשל העלאת מחירי החשמל. על רשות החשמל להתחשב בכלל אזרחי ישראל ולמנוע עלייה דרסטית ופתאומית של עד 8% בתעריף החשמל".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.