אל"מ שלומי בינדר. צילום: דובר צה"ל

 

מפקד חטיבת גולני, אלוף משנה שלומי בינדר, התראיין ל"ידיעות אחרונות" גיבה את הצלף שירה בפלסטיני שהתפרע ליד גדר המערכת, ואמר כי היה זה מוקדם מדי לשפוט את החיילים מהסרטון.

"צריך להפריד בין שני דברים: בין הצליפה, שנעשתה בצורה סופר־מקצועית וסופר־ערכית, לבין הדיבור שנשמע ברקע, שהוא שיח לא ראוי שאנחנו מגנים. על פי התחקיר, אירוע הצליפה היה תקין אפילו עד רמת הפגיעה במפר הסדר", הבהיר בינדר.

"אחרי שכל ההוראות התקבלו לפי כל הנהלים, ואפשר לשמוע בסרטון באיזה שיקול דעת מדובר – הצלף לא יורה כי יש תלתלית שיכולה להסיט את הקליע ולפגוע במישהו אחר, ואחר כך עוצרים כי יש ילד – בסוף גם הירייה עצמה היא בדיוק לפי הפקודה. ההנחיה במקרה כזה היא לירות לרגליים, לחלק התחתון שלהן. הוא נפגע בדיוק מעל הקרסול".

מחבלים במהלך הצעדה בגבול רצועת עזה. צילום: רויטרס

 

המח"ט הסביר: "היה מרחק של מאה מטרים ויותר בין עמדת הצילום לבין נקודת הירי. אבל מרגע שהסרטון הזה יצא החוצה, חוסר הסבלנות היה מדהים. תמתינו רגע, תבינו מה קרה. אני מבין שדעת הקהל בישראל ובעולם היא זירת פעולה נוספת שאני כמח"ט מחויב לה".

"כשקורה אירוע כזה, מזיזים לו"ז אחר הצידה ועוסקים בזה. עושים תחקיר שקוף, פתוח וכן, ומוציאים את האמת כמה שיותר מהר. אבל אסור שאיכות התחקיר תיפגע בגלל לחץ חיצוני. אסור שהתחקיר ייפגע כדי שנוכל לצייץ תגובה במהירות. זה מקום לא טוב", ציין.

המח"ט הדגיש כי אין לשפוט את החיילים בשל הביקורת שנמתחה עליהם בתקשורת: "גם טיפול באירועים כאלה צריך להיעשות בפרופורציה. אסור להיגרר לשיפוט מהיר מדי בגלל התייחסות לא אוהדת של התקשורת".

"אירוע הצליפה היה תקין לחלוטין. לגבי הדיבור, להביע סיפוק זה דבר אחד, אבל אנחנו לא רוצים לשמוע קללות. זה ראוי לגינוי ולטיפול ואכן יינקטו צעדים, אבל מידתיים", סיכם בינדר.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא