בית הכנסת 'עדת ישראל' – הראשון שנבנה במחוז וושינגטון שבארה"ב – עבר השבוע דירה לקצה השני של הרחוב, מול עיניהם המשתאות של מאות חברי הקהילה היהודית ועוברי אורח סקרנים.

המעבר של מבנה הלבנים העתיק ששוקל 273 טונות זכה לכינוי 'Holly Rolling' ('השינוע הקדוש') בתקשורת האמריקאית והושלם בהצלחה הודות למנוף גדול במיוחד ו-11 משטחי פלדה מיוחדים על גלגלים.

 

על פי אגודת השימור היהודי של וושינגטון, המעבר של בית הכנסת לביתו החדש היה השלישי מאז הוקם  ב-1876. בפעם האחרונה הוא עבר ב-1969 לטובת הקמת רכבת תחתית במקום, וכעת, בשל פרוייקט נדל"ני חדש – Capital Crossing – הוא נאלץ לעבור שוב.

שינוע בית הכנסת העתיק בשנת 1969. צילום: באדיבות ספריית הקונגרס

 

את עלות המעבר – בגובה חצי מיליון דולר – מימנה החברה הקבלנית, שאף שהתחייבה לתרום 9 מיליון דולר להקמת המוזיאון.

המבנה של בית הכנסת העתיק יוצב במרכזו של מוזיאון חדש להנצחת ההיסטוריה היהודית – ה'מוזיאון היהודי של הבירה' – שיעסוק בחיים היהודיים בבירה האמריקנית ויפתח ב-2021. 

גיל שטיינלוף, רב הקהילה המקומית, סיפר בהתרגשות: "בתחילה לא הייתי בטוח מה היא הברכה הנכונה למעבר הנדסי מעין זה, אבל אז נזכרתי בפסוקים מספר שמות שעוסקים בנשיאת המשכן במדבר ממקום למקום, שני פסוקים שבעצם מתמצתים את החוויה של העם היהודי במשך דורות רבים".

שטיינלוף הוסיף ואמר: "אלפי שנים מאוחר יותר, עוד משכן נייד עם ארון הקודש שלו הורם והובל שוב".

על פי דיווח ב'ניו-יורק פוסט', בית הכנסת 'עדת ישראל' לא רק נדד לאורך השנים בין מיקומים שונים, אלא אף חולל בשלבים מסוימים ושימש ככנסייה יוונית-אורתודוקסית, מסעדה לא כשרה ואפילו חנות ממכר.

 

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל