עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador
עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador

 

פרישה מאונסק"ו? לא כל כך מהר. ישראל תיאלץ להישאר חלק מהארגון העוין עד לשנת 2019 אחרי שלא הגישה את בקשת הפרישה בזמן, כך פורסם ב"ישראל היום". ארגון התרבות, החינוך והמורשת של האו"ם סירב לקבל את בקשת הפרישה שהגיש שגריר ישראל לארגון, כרמל שאמה-הכהן, כיוון שזו הוגשה בזמן חופשת החג באירופה. הפרישה נכנסת לתוקף בסיום השנה הקלנדרית שלאחר שנת הודעת הפרישה. בגלל שבקשתו של שאמה-הכהן כבר לא תתקבל עד סוף השנה הנוכחית, ישראל תמצא את עצמה כחלק מהארגון המוטה עד לסוף שנת 2019.

ההחלטה לחבור לארה"ב ולפרוש מאונסק"ו התקבלה כבר לפני מספר חודשים, אחרי ההחלטות המוטות של הארגון נגד ישראל, בניהן הקביעה כי מערת המכפלה היא אתר מורשת פלסטיני וכי אין לישראל שום זיקה להר הבית. יחד עם זאת, ראש הממשלה הנחה את שגריר ישראל בארגון להגיש את מכתב הפרישה רק ביום שישי שעבר, יום אחרי הצבעת האו"ם נגד הצהרת הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ כי הוא מכיר בירושלים כבירת ישראל ויומיים לפני חג המולד.

שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: פייסבוק
שגריר ישראל באונסק"ו, . צילום: פייסבוק

 

השגריר הישראלי שאמה-הכהן אמר אתמול (ד'): "אמסור את המכתב גם אם אצטרך לטפס מעל לגדר ולשערי הארגון הנעולים". היום הוא אכן הגיע כדי לגלות שהמשרדים סגורים, ונציג הארגון סירב לקבל את הבקשה הישראלית. "ביצעתי ניסיון מסירה של מכתב העזיבה הרשמי והפסקת החברות של מדינת ישראל באונסק"ו. מטה הארגון סגור ונעול ומאיישים אותו עד ל 2.1 רק אנשי ביטחון וכיבוי אש. הם הסבירו לי שעם כל הרצון הטוב אין באפשרותם לחתום 'נתקבל' על שום דבר דואר, וכן לא לקבל שום מסמך לידיהם. אפילו דברי דואר שמגיעים על ידי שירות הדואר הצרפתי זוכים לסירוב קבלה. לאחר שעמדנו על רצוננו לפגוש את הממונה עליהם בתוך משרדי הארגון, נכנסנו והגענו עמו להסכמה שיאשר לנו בכתב על גבי המכתב את ניסיון המסירה ואת סירובם לקבלו".

"ישראל עשתה כל מאמץ בכדי להשלים את מהלך העזיבה בהקדם האפשרי בצמוד לארה"ב ולמנוע מצב לא רצוי בו היא נשארת למשך שנה נוספת בתוך הארגון האומלל הזה, שנחטף על ידי מדינות ערב והאסלאם. יש לציין לחיוב את הדלת הפתוחה ושיתוף הפעולה הענייני והחיובי של המנכ"לית החדשה עם המשלחת הישראלית ולהודות לה על כך ולקוות לטובת מטרות הארגון הנאצלות שהיא תצליח לטהר את הארגון מהזיהום הפוליטי שהפך כל חלקה טובה בו לנגועה, מה שיאפשר לו לחזור ולהיות ארגון מקצועי לטובת כולם שמגשר ומחבר וכן גובר על כל מחלוקת פוליטית, ובטח על ניסיונות הסתה ושכתוב של ההיסטוריה".

העמדה של המשלחת הישראלית באסיפת אונסק"ו
העמדה של המשלחת הישראלית באסיפת אונסק"ו

 

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה ביום שישי שעבר את שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה-הכהן, להודיע באופן רשמי למנכ"לית הארגון כי ישראל החליטה לעזוב את אונסק"ו. גם ארה"ב קיבלה החלטה דומה, והודיעה לפני כחודשיים על פרישה מהארגון עקב המדיניות המוטה שלו נגד ישראל. ישראל אמורה הייתה לפרוש מעשית מהארגון בסוף שנת 2018 יחד עם ארה"ב, אך כאמור תיאלץ להישאר בו למשך שנה נוספת.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא