בנסיון לעודד מסתננים ומהגרי העבודה בדרום תל אביב לעזוב את ישראל, חתם שר הפנים אריה דרעי על תקנות חדשות לפיהן בעלי מסעדות שמעסיקים מסתננים יוחייבו להפריש 20% משכר הפועלים לקרן פקדון. את הכסף יקבלו רק כאשר יעזבו את ישראל. המסתננים בתגובה: אם שכרנו ייפגע- נעזוב את העבודה.

הפגנת תושבי דרום ת"א הערב (ש'). צילום: 'אם תרצו'

 

ארגוני שמאל עתרו נגד המהלך, אולם בסופו של דבר הוא אושר. בעלי מסעדות הפגינו היום בכיכר רבין בתל אביב במחאה על התקנות וטענו כי כדי להצר את צעדיהם של ציבור המסתננים, מגלגלים את המס עליהם. מנגד, תושבי דרום תל אביב ותומכיהם הגיעו גם הם לכיכר כדי להביע תמיכה בתקנות החדשות ולגבות את הממשלה והניפו שלטים הקוראים "כן לפיקדון, כן לגירוש".

"המסעדנים רוצים לקדם את האינטרסים הצרים שלהם בדמות עבודה זולה, על חשבון תושבי דרום תל אביב, השכבות החלשות של החברה הישראלית ועתידה של מדינת ישראל כולה. כחלק מהקמפיין הזה, הם מנסים לשכנע אותנו שמעולם לא היה מי שיעבוד במסעדות לפני המסתננים, ושמדובר בפליטים שאין להם לא לחזור", נכתב באתר הקהילתי של שכונות דרום תל-אביב כקריאה להגיע לכיכר. "שתי הטענות הללו הן שקר וחוק הפקדון הוא כלי מידתי ביותר שיכול לגרום לחזרתם של לא מעט ממהגרי העבודה הללו. לא רק שהוא מידתי, אלא שיש להגדיל את אחוז הפקדון שעל המסתננים להפקיד. חשוב להגיע ולהראות שהחברה הישראלית לא קונה את השקר הזה!".

שפי פז: "דרום תל אביב לא תשתוק. גם אם הם יביאו אלפי מפגינים". מתוך 'היום הזה' עם אמיר איבגי (ה')

 
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20