בימים אלו עמלה חברת 'נתיבי ' על הקמת "גשר יהודית" בתל אביב, אלא שבשל העובדה כי העבודות יאלצו סגירה זמנית של נתיבי העמוסים, הן תוכננו להתקיים במהלך שישה סופי שבוע, החל מהנוכחי. בסיעת 'יהדות התורה' העבירו הבוקר (ד') דרישה לראש הממשלה, לשר התחבורה ולשר העבודה והרווחה למניעת קיום העבודות – מה שהביא את את העבודות. ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי איים בתגובה כי הלשכה המשפטית שלו תבדוק עתירה לבג"ץ בנושא.

. צילום: סרג' אתאל

 

"החלטת שר התחבורה היא שערורייה", אמר חולדאי. "סגירת נתיבי איילון באמצע השבוע תיצור קטסטרופה תחבורתית לציבור שתהיה גדולה פי כמה מהשיבושים שהיו ברכבת בעקבות הפסקת העבודה . הממשלה איבדה את הבושה ועושה זאת הפעם לא מהמקפצה כי אם מהגשר ולנו הציבור אסור לוותר. כמו בהחלטה על סגירת המרכולים , זהו חלק מנסיון לשנות את צביון המדינה והעיר".

"הממשלה איבדה את הבושה". ראש עיריית ת"א רון חולדאי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כץ: "ההודעה הייתה מקוממת ומיותרת"

שר התחבורה , שנענה כאמור למחאת החרדים, הורה לחברת 'נתיבי איילון' המבצעת את הפרויקט עבור עיריית תל אביב-יפו, להקפיא לאלתר את ביצוע כל העבודות המתוכננות להקמת הגשר ולהגיש לו בהקדם תכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות, כולל במהלך שעות הלילה המאוחרות, כפי שלדבריו נעשה במקרים דומים בעבר וכמקובל בארץ ובעולם. "דרך הביצוע שנבחרה להקמת הגשר נראית כבעייתית ועלולה לפגוע פגיעה קשה ולא מידתית בכלל הציבור במהלך סופי השבוע", הבהיר השר כץ.

השר ישראל כץ. צילום: אוהב זוויגנברג, פלאש90

 

הוא אף הוסיף כי "ההודעה של עיריית תל אביב-יפו שפורסמה אתמול באמצעות חברת 'נתיבי איילון' על הקמת גשר יהודית וסגירת ציר נתיבי איילון לתנועה במהלך ששה סופי שבוע, לצורך ביצוע העבודות, היא הודעה מקוממת ומיותרת". ב'נתיבי איילון' אמרו בתגובה כי הם "פועלים בהתאם להנחיות משרד התחבורה" וכי יבחנו את החלופות.

יו"ר: מרצ: " בלתי-נסבלת לחרדים"

במפלגות השמאל מיהרו להביע זעם על החלטת כץ. הגדילה לעשות מפלגת 'מרצ' שהחליטה להוביל דיון פגרה מיוחד ופנתה לסיעות האופוזיציה בדרישה לקיים דיון שכזה. "במדינה דמוקרטית-ליברלית ב-2018 תשתית צריכות להתנהל בהתאם לצרכים ובאופן שהכי פחות פוגע באזרחים, ולא לפי חשוכות של פוליטיקאים שמשרתים רבנים ולא את הציבור", אמרה בתגובה יו"ר 'מרצ', ח"כ תמר זנדברג. "הכניעה הבלתי-נסבלת של כץ לחרדים מוכיחה כמה הממשלה הזאת מרחיקה את ישראל מהדמוקרטיה הליברלית".

"גחמות חשוכות של פוליטיקאים". ח"כ זנדברג בדיון המסתננים היום (ב'). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד הצטרף גם הוא למתקפה ואמר כי "החרדים, השליטים האמיתיים של הממשלה הזו, הורו לנתניהו להקפיא את העבודות בנתיבי איילון. אז נתניהו כמובן ציית והקפיא, ואנחנו נעמוד שוב בפקקים מטורפים. הממשלה היחידה שלא נכנעה לכל גחמה שלהם, הייתה זו שאנחנו הקמנו. הממשלה היחידה שלא תכנע להם בעתיד, היא זו שאנחנו נקים".

"החרדים – השליטים האמיתיים של הממשלה". יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"העובדים יוכלו לקבל את יום המנוחה"

לעמותם, ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) אמר כי הוא "מחזק את ידיו של שר התחבורה ישראל כץ שהתגלה הפעם כמבוגר האחראי ומברך אותו על החלטתו להקפיא את עבודות הגשר בשבת". לדבריו, "מדובר בהחלטה נכונה המתחשבת בציבור הדתי והמסורתי במדינה וכן בציבור העובדים, שיוכלו לקבל את יום המנוחה".

"אין סיבה לפגוע בשבת, זו מדינה יהודית"

"ההחלטה של ישראל כץ לבטל את העבודות בשבת היא החלטה נכונה", הביעה שרת התרבות והספורט מירי רגב את דעתה בראיון ל-ynet. לדבריה, "אם אפשר לקיים עבודות לא בשבת אז אין סיבה לפגוע בה. אין מדובר בכניעה אלא בהבנת צרכיהם של האזרחים הדתיים, זו מדינה יהודית".

"זו מדינה יהודית". שרת התרבות והספורט מירי רגב. צילום: פלאש 90

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.