הוועידה השנתית של המתוכננת בסימן "50 שנות התיישבות ברמה" מעוררת פנימית בתנועה. במכתב פתוח ששלחו חברי קיצוץ בסוף השבוע, פנו אל חבריהם לתנועה ודרשו להעביר הוועידה מהגולן, בטענה כי זהו " ".

" היא מבחינתנו עדיין שטח כבוש, אף שאין כרגע למי למסור את הרמה ועם מי לנהל משא ומתן", אמר בשיחה עם 'מקור ראשון' אלי ספרן, חבר סאסא שבגליל העליון ומנציגי מפלגת 'מרצ' בתנועה הקיבוצית. "לערוך את התנועה דווקא ב- לכיבוש, ודווקא בשטח כזה, מעבר לגבולות הקו הירוק – זה נראה לנו לא סביר".

"שטח כבוש". קיבוץ עין זיוון שברמת הגולן. צילום: חיים אזולאי, פלאש 90
"שטח כבוש". קיבוץ עין זיוון שברמת הגולן. צילום: חיים אזולאי, פלאש 90

 

מנגד, בקיבוצי הגולן הגיבו בזעם לדרישה של חבריהם. אורי הייטנר, חבר קיבוץ אורטל שברמת הגולן, אמר ל'מקור ראשון' כי "הדרישה שלהם פתטית ולא רלוונטית", והוסיף "הם תקועים בעבר וזה נלעג".

בינתיים, מבהירים בתנועה הקיבוצית כי אין בכוונתם להיענות לדרישות ההעברה של הכנס ואומרים: "נכנס שם את הוועידה. ההתיישבות בגולן לא הייתה דבר שנוי במחלוקת כבר אז, והיום, כשכבר אין סוריה ואין עם מי לדבר – זה ממש לא רלוונטי".

ב-21 במרץ 1937, הוקם קיבוץ 'שער הגולן' בעמק הירדן, כאשר קבוצת מייסדי השומר הצעיר שכללה עולים מצ'כיה ומפולין עלתה לקרקע בשיטת "חומה ומגדל". כעת, בדיוק 80 שנה אחרי, נראה שהאידאולוגיה הזו הפכה לשנויה במחלוקת בתוך התנועה הקיבוצית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.