שבועיים לאחר פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם מנהיגי מדינות ערב בסעודיה, הוציאו הבוקר (ב') מספר מדינות הודעות רשמיות לפיהן הן מנתקות את היחסים הדיפלומטיים עם קטאר, בשל תמיכתה בארגוני טרור קיצוניים, בהם דאעש, אל-קאעידה וחמאס. גם שיחת חיזוק היחסים בין קטאר לאיראן היוותה את הגורם למהלך. "אנו מאמינים כי אין מכשול בדרך להעמקת היחסים בין איראן לקטאר", הכריז אמיר קטאר, שייח' תמים בן חמד אל ת'אני, בפני נשיא איראן חסן רוחאני בשיחת טלפון שיזם בחודש מרץ האחרון. רוחאני השיב מצידו, "עלינו לנצל את המיטב כדי לקדם את היחסים". אמיר קטאר אמנם הכחיש את השיחות הללו וטען כי ההצהרות השקריות, לכאורה, הללו פורסמו על ידי האקרים באתר של סוכנות הידיעות קטארית. אך הודה כי הוא אכן סבור שאין "שום חכמה לעידוד העוינות כלפי איראן". כך או כך, המדינות המדוברות תפסו זאת כהתקרבות של קטאר לאיראן.

דונלד טראמפ ואמיר קטאר, בחודש שעבר. צילום: הבית הלבן
דונלד טראמפ ואמיר קטאר, בחודש שעבר. צילום: הבית הלבן

 

סעודיה ובחריין היו הראשונות לצאת בהכרזה. בכירים בסעודיה הסבירו את המהלך בזכותה של המדינה להגן על עצמה מפני טרור והקצנה. עוד הוסיפו בסעודיה כי כלל הקשרים הדיפלומטיים ינותקו והודיעו כי על אזרחי המדינה לעזוב את קטאר בתוך 14 יום. כניסת אזרחים סעודים לקטאר נאסרה ולהיפך. "סעודיה מאיצה בכל המדינות הידידותיות והחברות המסחריות לעשות כמוה", נכתב בהודעה רשמית של המדינה. ואכן מיד לאחר מכן הצטרפו להכרזה גם מצרים ואיחוד האמירויות. בחריין סגרה את המרחב האווירי לטיסות קאטריות וכן נאסר על קטאר להיכנס למים הטריטוריאליים של בחריין. בבחריין מאשימים את קטאר בניסיון להפיל את השלטון הלגיטימי.

על פי הודעת סוכנות הידיעות המצרית הרשמית, המדינה החליטה לבטל את כלל היחסים עם קטאר בשל תמיכתה בטרור, בין השאר גם בארגון 'האחים המוסלמים' המצרי ו"על מנת לשמור על ביטחון המדינה". מצרים אף הודיעה על סגירת המרחבים הימיים והאוויריים בפני כלי תחבורה קטאריים.

איחוד האמירויות טענה בהכרזתה כי סיבת הניתוק היא אחריותה של קטאר ל"ערעור הביטחון באזור". הדיפלומטיים הקטארים נדרשו לעזוב את האיחוד בתוך 48 שעות. מאוחר יותר הצטרפו תימן, לוב והאיים המולדוביים למהלך והודיעו גם הן על ניתוק הקשרים עם הממלכה הקטארית. בנוסף, המדינות הכריזו על הוצאת הממלכה מהקואליציה נגד החות'ים המורדים בתימן.

סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס
נותקו היחסים עם קטאר. סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס

קטאר: "קמפיין של הסתה המבוססת על בדיות"

שר החוץ הקטארי הגיב וטען כי ההחלטה על ניתוק היחסים הדיפלומטים "אינה מוצדקת". בהודעה רשמית שהוציאי משרד החוץ הקטארי נכתב כי "משרד החוץ של קטאר מביע את צערו העמוק ואת הפתעתו על החלטתן של המדינות המפרציות לנתק את יחסיהן הדיפלומטיים עמה ולסגור את המרחב האווירי בפניה". לדבריו, "מדובר בצעדים בלתי מוצדקים, המבוססים על טענות חסרות בסיס. קמפיין של הסתה המבוססת על בדיות". עוד הוסיף משרד החוץ, כי "קטאר היא חברה פעילה במועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (ה- GCC), מחויבת לאמנה שלה, מכבדת את ריבונותן של המדינות האחרות ואינה מתערבת בענייניהן הפנימיים, וכן היא ממלאת את מחויבויותיה במאבק בטרור ובקיצוניות". גורם מדיני בכיר באיראן התייצב לצד קטאר ואמר כי ההחלטה לא תביא לפתרון המשבר במזרח התיכון. גם פקיסטן התנגדה למהלך והודיעה כי תמשיך ביחסים הדיפלומטיים עם קטאר.

בזכות טראמפ?

בוועידה המשותפת למדינות ערב וארה"ב בסעודיה, בה השתתף הנשיא טראמפ, קרא למדינות ערב להתאחד ולשתף פעולה נגד הטרור והאיסלאם הקיצוני. "מדינות המזרח התיכון צריכות להחליט איזה עתיד הן רוצות לעצמן ולילדיהן. זו בחירה שארה"ב לא תעשה עבורכם, רק אם האומות שלכם ירחיקו את הטרור והקיצוניות", אמר טראמפ. "תעיפו אותם החוצה, תוציאו אותם ממקומות המקדש שלכם, מהקהילות שלכם מהשחטים הקדושים שלכם ומכדור הארץ הזה", הוסיף.

הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20