No Tag To Print

מזרח ירושלים. צילום: קרן קפטיון, פלאש 90

מזרח ירושלים: מחריף המתח בין קבוצות פת" ח יריבות

פעיל הפת"ח לערוץ 20: המתיחות החריפה בעיקר מאז חתימת הסכם השלום בין ישראל לאמירויות

בשבועות האחרונים החריף המתח בין סיעות פת"ח יריבות ובעיקר בן גורמים המזוהים עם מחנהו של מחמד דחלאן לבין מפקדת הפת"ח הנאמנה לקולונל מאג'ד פרג', ראש המודיעין ולאבו מאזן, כך אומר פעיל פת"ח לערוץ 20, ומוסיף, כי המתיחות החריפה בעיקר מאז חתימת הסכם השלום בין ישראל לאמירויות.

לדבריו, החשש מהתחזקותו של מחמד דחלאן עולה נוכח התמיכה הכלכלית והמדינית שהוא זוכה לה מצד האמירויות. פעיל פת"ח אחר אומר כי בחודשים האחרונים הקים דחלאן מטה יעיל במזרח ירושלים וכי גם פעילי פת"ח מרמאללה מקיימים אתו קשר באמצעות אנשיו בירדן ובאמירויות.

תומכי פת"ח. צילום: עאבד ראחים חאטיב פלאש 90

המתיחות מוצאת ביטוי גם במאבק על רכישת נכסים וקרקעות במזרח ירושלים כאשר מצד אחד מוסיפה הרשות הפלסטינית במאמציה במזרח העיר ומהצד השני אנשיו של דחלאן. באחרונה הזהירו אנשי הפת"ח ממזרח ירושלים בפיקודו של שאדי מטור, מנאמניו של פרג', מפני חדירת "כסף אמיראתי מלוכלך", כלשונם, מאיחוד האמירויות לתוך מזרח העיר. אלו חוששים, כי כסף זה עלול לאפשר לסיעתו של דחלאן לרכוש נכסים ולהקים פרוייקטים שיגבירו מאוד את כוחו.

כעת נמסר ממקור, כי ד. מנהל ההשקעות והנדל"ן מטעמו של דחלאן, נושא ונותן באחרונה על רכישת נכס מפואר בסמוך למוזיאון רוקפלר לאחר שנכשל ניסיון לרכוש בניין בשכונת בית חנינא, שבו אמור היה לקום מטה הפעילות של דחלאן.

באחרונה עצרה הרשות הפלסטינית למעלה מעשרה פעילים של דחלאן וזימנה לחקירה גם תושבים ממזרח העיר. היריבות בין סיעות הפת"ח מצאו ביטוי גם בעימותים אחדים, כאשר פעילי פת"ח ממחנה קלנדיה תקפו את אנשיו של דחלאן בכפר ר- ראם הסמוך.

פעילי פת"ח במזרח ירושלים אומרים לערוץ 20, כי איחוד האמירויות כבר פועל בתיאום עקיף עם עיריית ירושלים כדי להקים מספר פרויקטים מוניציפאליים בעיר המזרחית ומוסיפים כי יש לכך גם היבטים מדיניים. לדבריהם, מבקשת האמירויות לחסום את תופעת רכישת הקרקעות בידי טורקיה וקטאר במזרח ירושלים.

למאבק בין הסיעות השונות השפעה רבה מאוד על ההנהגה המזרח ירושלמית המקומית. בעוד שהרשות הפלסטינית מסתמכת בשנים האחרונות על משפחת חוסייני, שבניה כיהנו בתפקידים בכירים, כגון עדנאן חוסייני, שהיה השר לענייני ירושלים, הרי שמהצד השני מתחזק מחנהו של דחלאן הנשען על משפחת נוסיבה אף היא מקרב האצולה המזרח ירושלמית.

לדחלאן יתרון גדול, אומרים פעילי פת"ח ממזרח ירושלים, בדמותו של דוקטור סרי נוסיבה, שעומד גם בראש המועצה לפיתוח ירושלים. לנוסיבה, כידוע קשרים ענפים מאוד באיחוד האמירויות. אחיו, זכי נוסיבה, משמש שם במעמד השר וביתו, לנה, היא שגרירת האמירויות באו"מ.

במאמר שכתב סרי נוסיבה באחרונה, ואשר עורר כעס בהנהגה הפלסטינית, הוא אומר שהזירה הפלסטינית עדה לסחף ולאבדון פוליטי. "אנו יודעים בוודאות שפלסטין של העבר נעלמה והבירה המדומיינת שלנו נעלמה איתה, כשם שרבות מעובדות העבר נעלמו", כתב נוסיבה, "פלסטין תחת המדינה העברית היא מציאות אחרת שנשלטת תחת מדינה קולוניאלית אך בו בזמן הסיעות הפוליטיות שלנו נלחמות ביניהן והדיבור על "התנגדות על כל צורותיה" לא מעשיר אותנו. התנגדות כזו לא תוביל להשמדת ישראל ולא תביס אותה צבאית ואין אדם שפוי שיכול לשכנע אותנו בפנטזיות כאלו שכן נו עומדים בפני סכר צבאי בלתי חדיר", הוסיף.

יש לציין כי בכיר אחר הנמנה על מחנהו של דחלאן, סופיאן אבו זאידה, כתב מאמר דומה באחרונה ובטיח ביקורת ברשות בשל עמדותיה בעניין הסכמי השלום.כעת מפרשים ברמאללה את המאמרים האלו כצעד של התגרות מצדו של דחלאן באבו מאזן, אומר פעיל פת"ח.

ועוד בשולי הדברים: גורמים ברמאללה מדווחים, כי ג׳יבריל רג׳וב מאיים על בכיר הפת"ח, עזאם אל אחמד, כי יחשוף את דבר מגעיו עם מחמד דחלאן ויביא להדחתו מפת"ח. לפני מספר ימים הוכה אל אחמד על ידי אנשים המזוהים עם רג'וב ואושפז בבית חולים. רג'וב, כך טוענים, כועס על דברים שאמר אל אחמד בגנותו ועל סירובו להתנצל. עד לאחרונה היה אל אחמד שליחו של אבו מאזן מול החמא"ס וממונה על תיק הפיוס, אותו לקח באחרונה רג׳וב, מה שמחזק מאוד את מעמדו בתוך פת"ח.

רג'וב. צילום יונתן סינדל פלאש 90
It is not Android