משטרת ישראל סיימה לחקור את פרשת מותה של הפעוטה ז"ל, בת שנה וחודשיים, בגן "" ברחוב הפורצים בפתח תקווה בחודש שעבר (16.5). מממצאי החקירה עולה לפיו החשודה, בת 23 מאוקראינה, תושבת ארעית שהועסקה כסייעת בגן, גרמה למותה של הפעוטה סמוך לשעה 14:00 כאשר השכיבה אותה ופעוט נוסף לישון.

הפעוטה יסמין וינטה ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

 

חקירת המשטרה הובילה לחשיפת המקרה, על אף העובדה שעל הגופה לא התגלו סימני אלימות וההתרשמות הראשונית של גורמי הרפואה הייתה כי אין חשד לעבירה.

במהלך בדיקת נסיבות האירוע החל צוות החוקרים לגבות עדויות מצוות הגן, מגורמי רפואה וכן מהורי הפעוטה, נתינים מולדביים. במהלך החיפוש בגן התגלה במקום מכשיר מקליט וידאו דיגיטלי (DVR) אליו הייתה מחוברת מצלמת אבטחה שצוות הגן סבר כי אינה פועלת.

המוות צולם במלואו

החוקרים צפו בסרטון מהמצלמה שחלשה על חדר המשחקים של הגן וגילו כי מהלך ההמתה ,לכאורה, של הפעוטה, צולם במלואו. צוות הגן, הכולל את מנהלת הגן – תושבת העיר בת 50, נוספת בת 33 תושבת ארעית מרוסיה, וכן את הסייעת החשודה בהמתה, נעצרו לחקירה במהלכה עומתו עם סרטון האבטחה.

בסרטון נראית הסייעת כשהיא סוחבת את הפעוטה ביד אחת והולכת עימה כשהיא תלוייה באוויר לעבר מזרון המונח על הרצפה ומשליכה אותה בחוזקה לעבר הקרקע כשפניה נחבטות במזרון. הסייעת סחבה פעוט נוסף, השכיבה אותו לצד הקרבן, נטלה שמיכה, זרקה אותה על הפעוטות באופן שכיסה את כל גופם ואז נשכבה עליהם עם פלג גופה העליון כשגופם משמש לה מעין כרית, תוך שהיא צופה במסך הסלולר שהיה בידיה. כאשר הפעוטה החלה לזוז, הפכה אותה הסייעת פעם נוספת, כיסתה אותה ונשכבה עליה בחוזקה עד שחדלה לנוע.

מחומר החקירה התבסס החשד כי בפעולתה של הסייעת היא למעשה המיתה, לכאורה, את הפעוטה בחנק. מצפייה ממושכת בסרטוני האבטחה עלו עוד למעלה מעשרה מקרים בהם נראתה הסייעת החשודה בהמתה וכן הסייעת הנוספת מפעילות כוח על הפעוטות במקום. הסייעת הנוספת ומנהלת הגן שוחררו בתנאים מגבילים, ומעצרה של הסייעת החשודה בהמתה הוארך מעת לעת.

היום עם גיבוש התשתית הראייתית נגדה, הובאה החשודה לדיון נוסף בהארכת מעצרה, במהלכו הוגשה בעניינה הצהרת תובע בדבר הכוונה להגיש נגדה כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים. מעצרה של החשודה הוארך ב-5 ימים וצו איסור הפרסום הותר, למעט איסור פרסום פרטים מזהים של החשודה.

המועצה לשלום הילד: להתקין מצלמות בגני ילדים שיהיו זמינות לרשויות אכיפת החוק

"לא ניתן לעכל את הזוועה העולה מתיאור מעשיה של המטפלת על פי החשד", מסרה המועצה לשלום הילד בהתייחסותה לטרגדיה. לטענת המועצה, יש לחוקק במהרה את חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות: "לא ייתכן שילדים ימשיכו להיות הפקר במדינה. משרד הרווחה חייב לתת את הדעת על העובדה שעיכוב הצעת החוק הממשלתית היא בבחינת דיני נפשות של ממש. אי אפשר לחכות יותר. חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות הוא חוק מציל חיים".

עוד מסרו במועצה, כי "הגיע זמן שמדינת ישראל תפסיק להזניח את שלומם, בריאותם, התפתחותם ולפעמים אף את חייהם של הילדים הפגיעים ביותר, הילדים בגיל הרך שכה זקוקים להגנה. כאשר מתרחש אירוע התעללות, הזנחה אן פגיעה חמורה אחרת בגן, ילדים צעירים אינם יכולים לספר על כך. ואף אם ישנם סימנים, ברובם המכריע של המקרים ישנו קושי לתחקר את פרטי האירוע/ים, להעמיד לדין את האחראי לכך ולהבטיח את הפסקת הפגיעה.

"לכן, כצעד מקדים להסדרת הפיקוח על מעונות היום לפעוטות ולצורך מניעת המקרה הבא, יש מקום להתקנת מצלמות בגני הילדים ובמסגרות לגיל הרך שיהיו זמינות לרשויות אכיפת החוק במקרים של חשד להתעללות וזאת לצד הבטחת פרטיותם של הילדים והיעדר תחושת ניכור במסגרת".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.