ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הרבה אגדות נרקמו סביב ישיבתו הנדירה של ראש הממשלה נתניהו במזנון הכנסת בליל יום שני האחרון. ראש הממשלה שחזר זה עתה ממסע מוצלח באירופה והעביר למנהיגים המקומיים את שיעור ההיסטוריה שהוא כ"כ אוהב על יחסי יהודים וערבים, נזעק ארצה לטפל במשבר הפוליטי הזערורי של . בתווך נמצאו לחוק השנוי במחלוקת לא מעט מתנגדים, כולל במפלגתו שלו.

נתניהו זימן את יו"ר הקואליציה הטוב ביותר שהיה לו, יריב לוין, כדי לטפל במהומה. חשוב להדגיש, על אף שהקואליציה עמדה גם במשבר הזה, הלחץ סביב הסכר הולך ומתגבר. את הגעת חודש הסתיו מזהים לפי השלכת, ואת הלחץ הפוליטי אפשר לזהות לפי התבטאויות הפוליטיקאים. משאל אתר ערוץ 20 זכה להתייחסות מפלגת העבודה, בעיקר בשל תוצאותיו, אך מי שיגיד לכם שאין היערכות ליום בו הסכר ייפרץ והבחירות יגיעו, משקר.

לבעיה בה מצויה מפלגת השלטון עוד נגיע, אך מספיק לשים לב לצעדים האחרונים של שאר מפלגות הקואליציה האחרות, כדי לקרוא את המפה.

פחד ישי והנקניק הלבן

כמו נתניהו, גם שר הפנים מסובך בחקירות. כמו נתניהו, גם לאריה דרעי יש קלטת לוהטת, בה תקף את ראש מועצת החכמים של מפלגתו שלו, שגרם לו נזק תדמיתי עצום.

אולי זו הסיבה בגללה פוצח בשורת צעדים שלא היו מביישים את קודמו בשני התפקידים, אלי ישי. כמו נתניהו, גם מצבו בסקרים לא לחלוטין מאיר פנים. כדי לגבש את התמיכה סביבו, בייחוד ביום שאחרי משבר עבודות השבת ברכבת, דרעי טיפס על חוק  המרכולים ואף איים להתפטר באם החוק לא יעבור.

מתוך "היום הזה"

אם זה לא הספיק לציבור החרדי, דרעי התראיין אצל אמיר איבגי (היום הזה, מדי ערב ב-23:00) והעלה נשכחות מידי הסרטונים המבזים של ש"ס נגד יוצאי ברת המועצות: "אמרתי לשרה סופה לנדבר ולאיווט ליברמן – מה קרה? על מה אתם נאבקים? על אנשים שרוצים לקנות נקניק לבן דווקא בשבת, ולא ביום חמישי או ביום שישי? על זה אתם נאבקים? בשביל זה נאבקתם לעלות לארץ ישראל?בשביל לקנות את הנקניק הלבן דווקא בשבת?"

לפי כשבועיים השתפכו כותרות העיתונים על , שתורכב מארבע רשויות מקומיות. גם אם מדובר בבלוף, כפי שטוענים חלק מראשי הרשויות, הכותרות על חיבוק ההתיישבות של דרעי עושות את שלהן. אם זה לא מספיק, דרעי גם טרח לעשות סיבוב בנתיב האבות, שכונה בגוש עציון שעתידה להיהרס בצו בג"ץ עד מרץ. ממתי ש"ס מתעניינת בהתיישבות ביהודה ושומרון כשזו לא קשורה לדיור למגזר החרדי? כנראה מאז 2015, כשאלי ישי רץ בראשות מפלגת 'יחד', כסמן הימין הקיצוני במערכת הבחירות.

נזכר לדבר ערבית

מי שעמד בקצה השני של חבל המרכולים הייתה סיעת ישראל ביתנו שהצביעה עם האופוזיציה נגד החוק. יו"ר המפלגה השיב לדרעי על העלאת הנקניק הלבן מהאוב בדרישה להתנצלות: "זו גזענות נטו", אמר.

זה לא הפרע לו להיזכר איך "מדברים ערבית". שנה וחצי עברו מאז נכנס אביגדור ליברמן ללשכתו קריה בת"א, אל משרד הביטחון. רק השבוע, עם פרוץ המהומות בוואדי ערה על הכרזת טראמפ, הוא נצמד הוא פתאום לימין העמוק.

ליברמן ודרעי. צילום: פלאש 90
ליברמן ודרעי. צילום: פלאש 90

"תושבי האזור מחזיקים בתעודות זהות ישראליות, אך הם אינם ישראלים. על הישראלים להחרים אותם. אין מה להיכנס לחנויות, אין מה להיכנס לקבל שם שירותים. האנשים האלה פועלים לפגיעה במדינת ישראל, פוגעים במדינה מתוכנו. האנשים האלו חייבים להבין שהם אינם רצויים כאן", אמר לרשת ב'. אם זה לא מספיק, יממה לאחר מכן התעמת עם חברי הרשימה המשותפת בכנסת והכריז כי הם "פושעי מלחמה".

נזכיר כי ליברמן תומך באופן עקבי בפתרון שתי המדינות, אך גורס כי הוא יעבוד רק עם חילופי שטחים, בהם ישראל תקבל את גושי ההתיישבות היהודים, בעוד המדינה הפלסטינית לכשתקום תקלוט את תושבי המשולש.

מי הוכתם יותר, המשטרה או הליכוד?

ראש הממשלה נתניהו השלים ביום שישי את חקירתו השביעית, בנוגע לשלושה תיקים ששמו נקשר בהם. יו"ר הקואליציה שלו, שר הרווחה והעבודה חיים כ"ץ חשוד שסיפק עבודות בתעשייה האווירית לקבלנים, עובדי חוץ ונותני שירותים, בסכום של מאות אלפי שקלים. בדיקה נפתחה נגד שגריר ישראל באו"ם דני דנון לאחר שנחשף כי ניצל את משאבי ההסתדרות הציונית על מנת לבסס את כוחו בליכוד. יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן חשוד בשל מעורבותו בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. ראש המטה של שר התחבורה ישראל כ"ץ נעצר בשל פרשה זו. הכוורת של שר האנרגיה יובל שטייניץ מעורבת בפרשת הצוללות (הפרשה הפלילית הגדולה והחמורה מזה שנים במערכת הביטחון). ח"כ אורן חזן יואשם בהכאת עובד ציבור, ואין צורך להזכיר את התחקיר שפורסם על מעשיו בבולגריה.

יכול להיות שכל החשדות כולם יסתכמו בלא כלום. נכון, יש למשטרה ולפרקליטות עבר עשיר בתפירת תיקים למי שאינו מוצא חן בעיניהם מסיבה כזו או אחרת. נכון, התבטאויות שוטרים ומקורביהם בנוגע לחקירות נתניהו והתיכה בהפגנות נגדו מעוררות שאלות קשות על התנהלות המשטרה. גם ההדלפות הסדרתיות שמשודרות מדי ערב על מרקע הטלוויזיה מדאיגות. אפילו יותר מרשימת החשדות נגד חברי הליכוד.

מיכל רוטמן משתפת: "מה קורה כשתופסים את נתניהו בשקר?" צילום מסך: פייסבוק
מיכל רוטמן משתפת: "מה קורה כשתופסים את נתניהו בשקר?" צילום מסך: פייסבוק

נתניהו עושה כל שביכולתו להציג את הישגי ממשלתו: הקשרים הדיפלומטיים החדשים, ההכרה האמריקאית בירושלים, המחלפים בכבישים, הכלכלה הפורחת (שקיבלה מכה קשה עם פיטוריהם של 1,700 עובדי 'טבע'). על אף כל אלו, יש לממשלה עדיין בעיה קשה בתחום המשילות: המגזר הערבי ביצע שורה של פרעות ברחבי הארץ, בפזורה הבדואית אין חוק, במגזר החרדי ממשיכים להתעלל בחיילים ומעל הכול, בית המשפט העליון ממשיך לשבור שיאים של אקטיביזם שיפוטי שלא זוכה למענה מצדה של הממשלה.

הישגו הגדול ביותר של נתניהו הוא קעקוע שמה של המשטרה, אך כפי שהיא מקילה עליו את העבודה, מפלגתו הקלה לאורך שנים על יריביה הנוכחיים ליצור לה תדמית מושחתת. תמונות נציגי המחנה הלאומי נכנסים ויוצאים מחדרי החקירה ינוצלו היטב לצורך תעמולת הבחירות של האופוזיציה. גם אם בעוד שנתיים שלוש יתגלה כי מתחת לענן החשדות לא התגלה דבר, הכתם דבק.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.