יותר ימין מזה כנראה לא תמצאו: מתנחל, פעיל הר הבית, איש א"י השלמה, או במילים אחרות – הרב יהודה גליק. בימים האחרונים הוא סופג קללות, איומים וגינויים מאנשי ימין רק כי העז לומר כי התנהגות החייל היורה בחברון הייתה מזעזעת.

אבל לא רק הוא. לפני חודשים ספורים כשיו"ר הבית היהודי גיבה את פעולות השב"כ בנושא חקירת העצורים בפרשת דומא, מאות טוקבקים כיסו את קירות הפייסבוק שלו וכינו אותו "שמאלני בוגד".

כל מהלך או התבטאות של ראש הממשלה נתניהו, הנשיא ריבלין או שר הבטחון יעלון שלא מוצאת חן בעיני ציבור הימני הופכת מיד להיות "עמדת שמאל".

נדמה שלציבור הימני לא קל להתמודד עם ההנהגה שהם בחרו והאילוצים הקיימים אז הם מחפשים איזו "מפלצת מדומיינת" להאשים אותה.

לא תמצאו ממשלה ימנית מזו. (Yonatan Sindel/Flash90)
לא תמצאו ממשלה ימנית מזו. (Yonatan Sindel/Flash90)

למעשה זוהי בדיוק מדיניות ימין: הבטחות ריקות מול מציאות מורכבת ובעיקר חוסר רצון אמיתי לקחת אחריות.

הרבה יותר קל להאשים משהו שלא קיים מאשר את ההנהגה, לכולם זה נוח, לאלו שקיבלו את המנדט לשלוט ולציבור שמתוסכל כי את ההבטחות שניתנו לו לא מקיימים.

אז כולם, באורח פלא, הופכים ל"אנשי שמאל, בוגדים ואנשי הקרן" ובהצלחות כולם חוזרים להיות "ימין, מתנחלים,ליכוד אחד גדול!".

אף אחד לא ממש מדבר על זה, אבל האמת שאין הרבה הבדלים בין השמאל המרכזי לימין המרכזי. בשמאל מתעלמים מכך שאין באמת פרטנר ראוי ובימין מתעלמים מהעבודה שיש בשטחים כ-1.8 מליון פלשתינים ומכך שאנחנו הולכים לכיוון מדינה דו-לאומית.

ואז כשמישהו מאחד הצדדים שובר קצת את הפרדיגמות המערכת מזדעזעת. זה קורה במידה רבה גם בשמאל, דוגמא לכך כשיו"ר מפלגת העבודה הרצוג הצהיר כי פתרון שתי המדינות לא רלוונטי בשלב הזה הזדעקו לא פחות אנשי שמאל וטענו כי הוא מציג "עמדת ימין" או שהוא "מתחנף לליכוד".

אז מה באמת ההבדל בין ימין לשמאל? שהימין מתנהל לפי איך שהרוח נושבת בזמן שהשמאל טוען כי עלינו לקחת את גורלינו בידינו וליזום מהלכים.

אפשר, כמו הימין, לטעון שהאשמה היא על ההסתה הפלשתינית, על האלימות האסלמיסטית ועל הטרור הערבי, אבל למעשה כל אלו היו קיימים טרם הקמת המדינה ובכל שלב שהיא קיימת.

כשבן-גוריון הסכים לתוכנית החלוקה ולהקמת מדינת ישראל הוא היה מודע היטב לעובדה שהערבים עלולים וכנראה יתקפו אותנו, תארו לעצמכם שהוא היה אומר "בשלב הזה זה לא הזמן להקמת המדינה"?

הימין טוען שהוא "מנהל את הסכסוך" כשלמעשה הסכסוך מנהל אותנו.

אז לא, ימנים יקרים, רבלין הוא איש ימין, נתניהו הוא איש ימין, בנט הוא איש ימין, שר הבטחון הוא איש ימין וכל המדיניות הזאת היא בדיוק מדיניות ימין.

תתמודדו.

דניאל דיין

דניאל דיין

יו"ר ארגון נושאי הדגל