ח"כ ומזכ"ל מפלגת מרצ מוסי רז. צילום: פלאש 90
ח"כ ומזכ"ל מפלגת . צילום: פלאש 90

בשבוע שעבר מלאו 100 שנים למתן הצהרת בלפור – אבן הדרך ההיסטורית שסללה לימים את הנתיב להקמת מדינת ישראל. את האירוע ליוו חגיגות ואירועים רשמיים בישראל ובאנגליה, חרף מחאה מצד הרשות הפלסטינית. כעת מתברר על פי חשיפת 'מקור ראשון', שגם בין שורות מפלגת מרצ ישנה התנגדות לעצם תכנה של ההצהרה.

אתמול (שישי) דיווח ישי פרידמן ב'מקור ראשון', כי במכתב שנוסח על ידי פעילי שמאל, ביניהם מזכ"ל מרצ ח"כ מוסי רז, ונשלח לממשלת בריטניה – מכונה ההצהרה "טעות היסטורית". בנוסף מבקשים חותמי המכתב מן הבריטים להנפיק הצהרה נוספת "המבטאת את ההכרה במדינת פלסטין".

מלבד רז, חתומים על המכתב גם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר , השגריר לשעבר בלונדון , ובכירים נוספים בארגוני שמאל בישראל ובאקדמיה.

הכותבים מתלוננים כי "לשון ההצהרה הייתה קצת מעורפלת ולא מחייבת". זאת בין היתר מפני ש"לא הזכירה במפורש את זכויותיהם של התושבים ". לטענת הכותבים " התגוררו בארץ במשך מאות שנים".

עוד מלינים הח"כ והבכירים לשעבר במשרד החוץ כי "לא הכירה בזכות הפלסטינית להגדרה עצמית בבית לאומי לצד המדינה היהודית".

הפגנה היום ברמאללה נגד הצהרת בלפור. צילום פלאש 90 F171102STR11
הפגנה ברמאללה נגד הצהרת בלפור, בשבוע שעבר. צילום: פלאש 90

סלימאן: "ההצהרה סללה את הדרך לנכבה"

רז אינו הח"כ היחיד שפעל בגלוי ובאופן אקטיבי כדי להטות את היחס הבינלאומי החיובי להצהרה. לפני מספר שבועות דווח כי גם חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) השתתפה בכינוס במטה אש"ף בו הציגו הפלסטינים את תכנית המחאה נגד חגיגות ציון המאה להצהרה בפני דיפלומטים.

סלימאן אמרה אז בתגובה כי  "הצהרת בלפור שללה מהעם הפלסטיני, שהיווה 90% מהתושבים בארץ אז, את זכויותיו הלאומיות והפוליטיות, והעניקה את המולדת ל–10%, היהודים, בזמן שלבריטניה לא היתה כל זכות בארץ. ההצהרה סללה את הדרך לנכבה של העם שלי".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.