בתחילת השנה נכנס ראש ממשלת פורטוגל לשעבר, אנטוניו גוטיירס, לתפקידו כמזכ"ל  החדש של האו"ם אחרי שהחליף בתפקיד את באן קי מון.

גוטיירס אמר בראיון שהעניק ל'רשת ב" בניו יורק, כי לו זה ברור ללא כל ספק שבית המקדש שהוחרב על ידי הרומאים היה בית מקדש יהודי, משפט שכבר לא מובן מאליו לשמוע מפיו של מזכ"ל  או"ם, במה שאולי מסמל שינוי גישה של הארגון כלפי ישראל.

עושה רושם של במדיניות האו"ם. גוטיירס. צילום: Eric Bridiers
עושה רושם של במדיניות האו"ם. גוטיירס. צילום: Eric Bridiers

עוד אמר גוטיירס בראיון כי אי אפשר להתכחש לעובדה שהעיר ירושלים קדושה לבני כל הדתות – יהודים, מוסלמים ונוצרים כאחד. המזכ"ל החדש התבטא גם בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני כשאמר שלמרות שהוא תומך של פתרון שתי המדינות – הוא לא מתכוון ליזום מהלך מדיני כזה, אלא רק לסייע במידה ויידרש לכך.

לסיום, בעניין היחס המפלה לרעה לו זוכה ישראל בארגון אמר גוטיירס כי יעשה את מירב המאמצים על מנת להבטיח שכל המדינות החברות בארגון יהנו מיחס שווה.

ישראל זוכה בשנים האחרונות ליחס רע מהאו"ם כשרק בחודש אפריל 2016 שינתה אונסק"ו, ארגון החינוך והתרבות של האו"ם, את המינוח של "הר הבית" ל-"מסגד אל-אקצא". בחודש אוקטובר באותה שנה הארגון כבר קיבל החלטה לפיה אין לעם היהודי שום זיקה לאתרים הקדושים בירושלים.

בחודש דצמבר עברה במועצת הביטחון של האו"ם החלטה 2334 האנטי ישראלית הקוראת לחרם חלקי על ישראל כתוצאה מההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון תוך התעלמות כמעט מוחלטת מהטרור הפלסטיני, מה שגרם לראש הממשלה נתניהו לתקוף את המדינות שיזמו וקידמו את ההצעה ולבחון מחדש את היחסים של ישראל עם האו"ם.
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם