No Tag To Print

נתפסו המחבלים
צילום: אברהם שפירא

מזכירות יצהר לאלוף: הצו המנהלי למשפחת זארוג יגרום לתסיסה ויפגע בקשר עם הצבא

בישוב יצהר מזהירים מתסיסה עקב כוונה להוציא צו הרחקה ללא משפט למשפחה מהישוב. "זו לא פגיעה אישית אלא פגיעה בישוב כולו". השר סמוטריץ פנה לראש הממשלה בקריאה לביטול הצו: "הצו מהווה פגיעה אנושה בזכויות האדם הכי בסיסיות ובעל השלכות חברתיות"

מזכירות הישוב יצהר שיגרה מכתב לאלוף פיקוד המרכז נדב פדן ובו הזהירה ממצב בו יממש האלוף את הודעתו על כוונה להרחיק בצו מנהלי ללא משפט וללא ראיות את נריה זארוג, תושב הישוב נשוי ואב לשני ילדים קטנים.

במזכירות הישוב אומרים כי במידה והצו ימומש הדבר יביא לתסיסה ולכך שהיחסים הטובים של הישוב עם המערכת הצבאית לא יוכלו להמשיך כסדרם.

"בשבוע שעבר הוצאת הודעה על כוונה לתת צו הרחקה מנהלי לחברנו היקר תושב הישוב נריה זארוג.
צו זה במידה ויינתן יכריח את נריה, אשתו מרים ושני ילדיהם הרכים, להיות מגורשים מביתם, קהילתם, מרכז חייהם ומקומות עבודתם", נכתב.

"צו מנהלי הינו פגיעה קשה בזכויות הכי בסיסיות של תושב. צו זה, שהינו שארית חוקתית מימי המנדט הבריטי יוצא ללא משפט או הצגת ראיות בהליך פלילי רגיל במדינת ישראל, ומונע מנריה התמודדות מול הטענות נגדו בהליך נורמטיבי.

מהידוע לנו, פעמים רבות מי שעומד מאחורי צווים מנהליים אלו הם אנשי המחלקה היהודית בשב"כ. התנהלותה הקלוקלת של המחלקה היהודית בשב"כ נחשפה בשנים האחרונות שוב ושוב – עינויים, עלילות שווא, תיוג ציבורים שלמים כ"מסוכנים לביטחון המדינה" ועוד.

אנו לא יכולים להשלים עם פגיעה כה חמורה בנריה ומשפחתו. זו אינה פגיעה אישית בהם אלא פגיעה בישוב כולו.

כידוע לך, בשנים האחרונות, הודות למאמצים הדדיים גדולים, הצלחנו לבנות מערכת יחסים מיוחדת מאוד ומלאת אמון, שהשכילה לחבר בין היישוב לבין מערכת הביטחון.

לצערנו, כל עוד יהיה תקף צו גירוש כנגד משפחת זארוג, הדבר יגרום לתסיסה רבה בציבור ולכן לא נוכל להמשיך את קידום התהליכים והשיח, כדוגמת אלו שדיברנו עליהם בפגישתנו האחרונה.

אנו קוראים לך לחזור בך מכוונתך להוציא צו מנהלי זה, ולהימנע מפגיעה כה קשה בזכויותיה הבסיסיות ביותר של משפחת זארוג".

צילום: אברהם שפירא.

 

בתוך כך, אמש (ב') שיגר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (ימינה) מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו ובו קרא לו למנוע את מתן הצו המנהלי למשפחת זארוג.

"צו מנהלי, שקיים מימי המנדט הבריטי ואשר מוצא ללא משפט או הצגת ראיות בהליך פלילי רגיל בו לחשוד ישנה אפשרות להתגונן משפטית מפניו, מהווה פגיעה אנושה בזכויות האדם הכי בסיסיות", כתב השר סמוטריץ'.

"דעתי בנושא זה ידועה, והיא שעל אף משדובר בצו דרקוני, ככל שהוחלט להשתמש בצו מסוג זה הדבר צריך להינתן במשורה, וגם זאת רק במקרים מובהקים של "פצצה מתקתקת" – מחבלים המוגדרים כאויב והמבקשים לבצע פיגועים ומסכנים באופן מידי את ביטחון ישראל, וודאי שלא כנגד אזרחי המדינה המיישבים את ארץ ישראל במסירות".

"במידה ויש למערכת הביטחון מידע על מעורבות של מר זארוג בפלילים, הרי שתתכבד לחקור ולקיים הליך פלילי רגיל כפי שמתנהל כלפי כל אזרח החשוד בפלילים".

"האתגרים הקיימים בפני כוחות הביטחון העומדים על משמר ארצינו במסירות נפש הם רבים, ואירועי הימים האחרונים מלמדים על כך יותר מכל. הכנסת כוחות הביטחון, הנלחמים יום יום בטרור הערבי בארץ ומחוצה לה, למאבק אנטי דמוקרטי מול ההתיישבות הינה צעד בעל השלכות קשות על המרקם החברתי במדינת ישראל".

סמוטריץ', קרא לנתניהו: "אני מבקש ממך כראש הממשלה ושר הביטחון וכמי שאמון על השב"כ והצבא להורות על ביטול הכוונה לגרש מביתה את משפחתו של מר זארוג ללא דין וללא משפט".

מארגון זכויות האדם בצלמו נמסר: "צו מינהלי הוא צו הפוגע קשות בזכויות אדם. וניתן להשתמש בו רק אם כלו כל הקיצין.
לצערי לא ניכר שנעשה כאן ניסיון זה. הצו יפגע קשות באיש ובבני משפחתו.
זכויות אדם לא נעצרות בקו הירוק וגם למתנחלים מגיעות זכויות אלו. אני קורא למערכת הביטחון להגיש תביעה פלילית נגד האיש ככל שיש חומרים וככל שלא ניתן לעצרו וככל שאינו בפועל פצצה מתקתקת".

זוג צעיר עם שני תינוקות עומד להיות מגורש בלי הסבר. צילום: אברהם שפירא