חשש בהתיישבות ובעולם הארכיאולוגי מפני נסיונות השתלטות של הרשות הפלסטינית על מזבח יהשע בן נון שבשומרון והפיכתו ל "אתר מורשת פלסטיני".

ככל הידוע מתכננים ברשות לגדר את האתר ולהציב שער כניסה שהערבים ישלטו עליו.

לפני כ- 3 שבועות, על פי מקורות צבאיים ופלסטינים התקיים במזבח סיור של כ – 30 חברי הוועדה לענייני אתרים היסטורים של הרשות הפלסטינית. זאת כככל הנראה לצורך קידום הבניה סביב האתר.

מתוך אתרים ערביים

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון המוביל את המאבק לשמירה על האתר היושב בשטח המועצה, כינס השבוע ישיבת חירום בעקבות הדברים, בנוכחות ארכיאולוגים ופעילים ציבוריים העוסקים בנושא, במטרה לנסות להציל את המקום.

לדבריו: "אין ספק בכלל שמדובר באתר מורשת והיסטוריה של העם היהודי מן המעלה הראשונה. ההתפתחות הזו, היא תוצאה של הזנחה פושעת לאורך שנים של כל הרשויות הרלוונטיות, וכמובן ההחלטה ההזויה מתקופת אוסלו לשים אתר מורשת היסטורי כל כך חשוב לעם היהודי- בשטח שנמצא בשליטה אזרחית ערבית. אני קורא לממשלת ישראל לתקן את העוול ולהתייחס למזבח יהשע בן נון כשטח c, להקצות את המשאבים הנדרשים לפיתוח המקום ולהגנה עליו מפני פולשים, ולהכריז עליו אתר מורשת יהודי".

על פי מידע שאספה סוכנות הידיעות 'תצפית', עיריית עצירה – א – שמלייה, העיירה הפלסטינית הסמוכה, פרסמה לאחרונה מסמך הקורא לתושבי המקום להתגייס, לרישום של השטחים הארכיאולוגים שבתחום העיירה – כלומר אתר המזבח. המסמך חתום על ידי וועדת העתיקות הלאומיות והשמירה עליהם, ונכתב בו בין השאר כי במסגרת השמירה השיטור העירוני על קביעת ההיסטוריה של עצירה – א – שמאליה, קוראת וועדה מטעם מועצת הכפר, וועדת העתיקות הלאומיות, והשמירה עליהם לכל אחד ואחד להצטרף לביצוע רישום וארכיון של כל מה שקשור לשימור עתיקות וכן שטחי חקלאות בתים וכו'.

ביולי השנה קראה העירייה לציבור להצטרף לפעילותה של "הוועדה לשמירה על אתרי מורשת" בכפר ולסייע לה.הוועדה הוקמה לפני מספר חודשים והיא פועלת בכל אזור ההר במצפון לשכם. הרשות הפלסטינית רואה באתר כשטח מאוים וגם ארגוני המאבק בהתנחלויות פעילים במקום.

הפעילות הפלסטינית נערכת במסגרת "קמפיין חללי זיאד אבו עין לנטיעות", על שמו של השר הפלסטיני שמת מדליפת גז לאחר אחת ההפגנות באזור שילה. הקמפיין באתר עיבל נערך ביוזמת העירייה ותנועת הפת"ח והשתתף בו גם מושל שכם הקודם, אכרם רג'וב.

מזבח יהשע בן נון נחשף ע"י פרופסור אדם זרטל בחפירות ב 1983, והוא זיהה אותו עם המזבח המתואר בספר דברים, פרק כ"ז, פסוקים א'-י', ובספר יהושע, פרק ח' כחלק מרכזי ממעמד הברכה והקללה, הוא מתוארך למה ה – 13 לפני הספירה לתקופה המשוערת בה התרחשה יציאת מצרים. מדובר באחד הממצאים הארכיאולוגים החשובים בארץ ובוודאי ביהודה ושומרון והוא אף נחשב לאתר ההתיישבותי החשוב ביותר בארץ של המורשת וההיסטוריה היהודית.

הרשות הפלסטינית כבר הצליחה להשתלט על מספר אתרי מורשת ברחבי הארץ ובין השאר בשומרון. ממלכת ישראל – שומרון העתיקה – אשר נבנתה ע"י מלכי ישראל הראשונים – והיא שריד יחיד בעולם למלכות ישראל הקדומה, נוכסה ע"י הרשות הפלסטינית , היא מביאה למקום קבוצות ומציגה את המקום כאתר מורשת פלסטיני בפני מבקרים ובתקשורת הבינלאומית. לאחרונה היא החלה בבנייה בלתי חוקית במקום, ובמקום מתבצע שוד עתיקות לאור היום.

האתר יושב על שטח B וזוהי הסיבה העיקרית לקושי של מדינת ישראל לתחזק את המקום להציב כביש גישה מסודר למקום ולהגן עליו. אולם לטענת אלוף במילואים ח"כ עוזי דיין שהיה אלוף הפיקוד בתקופת אוסלו, המקום מתנהג כשטח C מכיוון שמטיילים נכנסים פעם אחר פעם וכי הוא התייחס אליו ככשהיה אלוף הפיקוד כשטח C.

 
אילת כהנא

אילת כהנא