שתי גופות מחבלים שוחררו למשפחותיהם כאקורד אחרון לכהונתו של יעלון כשר הבטחון. גופתו של המחבל שרצח את התייר האמריקאי טיילור אלן פורס בשמיני במארס 2016, לצד גופה נוספת של המחבל מהפיגוע בפ"ת (זה שבו האברך יונתן עזרייב שלף את הסכין מצווארו וחיסל את המחבל). הגופות הוחזקו בידי המדינה כחלק ממדיניותו של השר לבטחון פנים לפיה הן תשוחררנה רק בתנאים מסוימים וביניהם מניעת מסע הלוויה המוני. במהלך השבת האחרונה (20.5.16) הן הועברו לידי המנגנון החמוש של אבו מאזן שכעת יוכל לארגן אירוע שילהוב יצרים המוני בהלוויות המחבלים.
מי שקיבל, יזם וקידם את המדיניות הביטחונית המזהירה הזו, לפיה עלינו לעודד ולחזק את מנהיג אש"ף ואת רודנותו בערביי יו"ש הוא שר הביטחון היוצא, גיבור האולפנים החדש והתקווה החדשה להחלפת ראש הממשלה – משה .

זה שהולך וזה שבא.
זה שהולך וזה שבא.

חשוב לציין ולהבהיר שלא בגלל הדברים האלו פוטר יעלון. למעשה הוא כלל לא פוטר וגם לא פרש, אלא שילם מחיר פוליטי שמישהו בליכוד היה צריך לשלם תמורת הרצון להרחיב את הקואליציה. יעלון עצמו הרי היה מאלו שעודדו את הרחבת הממשלה למרות שידע כי משמעות הדבר פגיעה בחלק מחברי הקואליציה. לפיכך מן הראוי שיהיה מוכן גם לשלם את המחיר הזה, במיוחד כאשר הוצע לו תיק החוץ כפיצוי, היוקרתי ביותר בממשלה אחרי תיק הבטחון.

מה שאיפשר לנתניהו לבצע את המהלך האגרסיבי כלפי שר הבטחון היו בחירותיו של יעלון בצד המנוגד למצביעיו בכמה סוגיות ערכיות חשובות בחודשים האחרונים. הוא שילם את המחיר על פגיעה ברגשותיהם של חלק גדול ממצביעיו בנושאים החשובים להם ביותר, תוך שהוא בז להם ומזלזל בהם, מה שהכין את הקרקע עבור נתניהו ופתח לו את הפירצה להישג כפול: גם הרחבת הקואליציה לקראת העברת התקציב ומתווה הגז, וגם הרחקה של יעלון שהתחיל לאמץ את העמדות של אולפני החדשות העוינים. העמדה של יעלון בפרשת לוחם כפיר אלאור אזריה היתה דרקונית. הוא הפעיל מכבשי לחץ על מנת להחמיר עם הלוחם ובכך הפך את אזריה למעין קדוש מעונה.

65704010991095640360no
ביבי ובוגי בימים יפים יותר (מקור: ynet)

כאשר סגן רמטכ"ל עשה השוואה בין החברה הישראלית לבין ההיסטוריה של גרמניה בחצי השני של המאה ה20 הוא לא התכוון שכל החברה הישראלית היא נאצית, אלא שחלק ממנה כן והוא הולך ומתרחב. החלק שדיבר עליו הם רוב מצביעיו של יעלון. אירועים אלו והדרך המתנשאת שבה נהג יעלון כלפי בוחריו הספיקו כדי שנתניהו יקבל רוח גבית למהלך. החלטות בתחום מדיניות הבטחון כמו שחרור גופות מחבלים כהתחנפות לראש אש"ף או אספקת בטון וחשמל למפעלי חמאס בעזה מראות שגם במימוש המדיניות הרצויה על בוחריו יעלון לא בדיוק מצטיין. סוגיות אלו ועוד יכולות להיות מענה לשאלה מדוע כל כך הרבה אנשים בליכוד ובימין בכלל מברכים על החלפת שר הבטחון.

לא טוב, לא נורא

אביגדור ליברמן ידוע כמי שהתרברב שנים רבות מדי בדברים שהיה עושה לו היה שר הביטחון. עכשיו הוא יצטרך להתעמת עם המציאות ולגלות שהרבה יותר קל לשבת באופוזיציה ולאיים מאשר לבצע. הוא ימדד ביכולת שלו לשנות מדיניות בתחומים של מאבק בטרור הסכינים, ובעיקר בתוצאותיו של המבצע הבא בעזה. ואם כבר בליברמן עסקינן, בואו נתעכב רגע על הפחד והחשש שמכניסים לנו לראש ממה שעלול לעשות ליברמן כשר בטחון. אם הוא ינסה לממש את המדיניות שדרש מהממשלה לבצע עד כה הוא יצטרך לבקש תכניות קרב מאותם הגנרלים שעבדו עם בוגי ובסוף הם יהיו אלה שיורידו את פקודות הקרב ויפקחו על הביצוע שלהן. אם הוא לא ינסה לממש את הדרישות שלו עצמו אז ממילא אין ממה לחשוש כי המצב יישאר בדיוק כפי שהיה בתקופת יעלון.

אז אפשר להפסיק עם הפאניקה, גם אם רוני דניאל מאיים לעזוב את הארץ, רביב דרוקר מכתיר את נציג הנאורים הבא, והפוליטיקאים מהאופוזיציה כבר מתחרים על המקומות במפלגת הצלת המולדת האופנתית הבאה.

בסופו של דבר, לטוב ולרע, הכל ישאר פה בערך אותו דבר.

אלון מליק

אלון מליק

ראש תא הסטודנטים של 'אם תרצו' באוניברסיטת חיפה

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.