ההפגנה בכיכר ציון עושה שמות במחנה הימין. יועז הנדל, פובליציסט המייצג את המחנה מעל דפי העיתון "ידיעות אחרונות" הודיע כי יארגן הפגנה "בעד הממלכתיות", ויצר דיון סוער בתוך המחנה. מצד אחד ניצב ראש הממשלה, אשר מנהיג את המחנה למעלה מעשור ונתון לחקירות, כשגם מקורביו חשודים. מצד שני, ניצב נציג המחנה בעיתון 'ידיעות אחרונות', שעבד בלשכת רה"מ, מפגין בשם הממלכתיות.

תומכיו של רה"מ מחרפים נפשם למענו, משוכנעים כי הדחה שלו תוביל לפיחות עצום במעמדה ובעוצמתה של ישראל. לזכותו הם נוקפים את העמידה האיתנה מול ממשלים אמריקאים עוינים, התמודדות עם אופוזיציה מבית ומחוץ, חקירות והאשמות קשות לאורך השנים ותקשורת עוינת. מבקריו טוענים כי המדיניות שלו רחוקה מהכר האידיאולוגי עליו גדל, וחוששים כי הכוח השחית אותו גם כן.

ונהר יוצא מגורן להשקות את הגן

אחרי שנים בהן הימין התקשה לצאת לרחובות, במוצאי שבת, לראשונה אולי מאז הפגנת המאה בהתנתקות, מחנה הימין יצא לשלושה מוקדי הפגנה: שניים בתל-אביב ואחד בירושלים. אם להיות כנים, שלושת ההפגנות הללו נולדו וגדלו בכיכר גורן, סמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט. במשך למעלה משנה ערכו שם אלדד יניב ומני נפתלי הפגנות, בדרישה לחקור את נתניהו. בזמן שמנדלבליט, כך נראה, עמד בפרץ, הימין הלך ונעשה נבוך יותר ויותר. ככל שהתגברו ההדלפות מחדרי החקירה ונחשפו פניהם של המקורבים לה, כך התגבר הסיקור האוהד להפגנת יניב ונפתלי. המסר חלחל, ורבים בימין הבינו: יש כאן בעיה ואנחנו מוכרחים להגיב לה.

אלדד יניב, צילום: תומר ניוברג פלאש 90. שפי פז, צילום: מתוך פייסבוק
אלדד יניב, צילום: תומר ניוברג פלאש 90. שפי פז, צילום: מתוך פייסבוק

המגיבה הראשונה הייתה שפי פז, העומדת בראש המאבק של תושבי דרום ת"א לגירוש המסתננים. היא השתתפה בתחילה בהפגנות בפ"ת, אך לבסוף החלה בהעתקת המאבק לשכונת רחביה בירושלים, שם גרה נשיאת בית המשפט העליון דאז מרים נאור. כשזו הוחלפה, פז וחבריה עברו לשכונת צהלה בתל-אביב. גם המשטרה העתיקה את התנהגותה מפ"ת, ובחרה לעצור את פז ולתת לה צו הרחקה מקרבת ביתה של הנשיאה חיות. במקביל, המפגינים מפתח-תקווה עברו לשדרות רוטשילד בתל-אביב. כשפז קיבלה את צו ההרחקה, היא הצטרפה להפגנות בת"א, ואפשרה לימין לראות את פניו המבחילות של השמאל הקיצוני.

וכך נוצרו שתי הפגנות בתל-אביב: האחת, העתקה של ההפגנות בכיכר גורן, המתנהלות מדי מוצאי-שבת בשכונת צהלה בעיר והשנייה, מהשבועות האחרונים, בשדרות רוטשילד, לשם עברו המפגינים משכונתו של היועמ"ש. לראשונה, במוצאי שבת הקרובה (ויגש), גם המסר מכיכר גורן ומשדרות רוטשילד יועתק. הפגנת ה"בעד", בעד הממלכתיות, בעד שלטון החוק, בעד המאבק בשחיתות.

לא יכול לעמוד עם אלדד יניב עם שלטי "ביבי לכלא"

קו פרשת המים, כך נראה, נע בין החוק הצרפתי וחוק ההמלצות. לפי ח"כ רחל עזריה (כולנו), שצפויה להשתתף בהפגנה, החשש המרכזי הוא שאם החוקים ייכנסו לספר החוקים של ישראל, הדבר יהווה פרצה עבור נבחרי ציבור שיעברו על החוק ויסייע להם בעתיד להימנע מהשלכותיהן האפשריות של חקירה פלילית. גם בטור זה.

יוזם ההפגנה, שספג בשבוע האחרון ביקורת רבה, הוא יו"ר המכון לאסטרטגיה ציונית ופובליציסט "ידיעות אחרונות" יועז הנדל. בשיחה עם חדשות 20, מסביר הנדל מדוע בחר להפגין בירושלים: "אני לא יכול לעמוד ברוטשילד עם שלטי "די לכיבוש!" או "ביבי לכלא", זו לא האמירה שלי. זאת אמירה מקוממת. אני לא יכול לעמוד שם עם אלדד יניב, שאומר "ביבי מתכנן מלחמה כי הוא רוצה לברוח מחקירות". לא רק שאני לא חושב את זה, אני חושב שזאת איוולת.

יועז הנדל. צילום: גרשון אליסון, פלאש 90
יועז הנדל. צילום: גרשון אליסון, פלאש 90

"האם המשטרה מושלמת? לא. יש המון דברים לא טובים במשטרה, אבל כשנחקר במשטרה עושה קמפיין נגד המשטרה זה מריח כל כך רע. תוסיף לזה חוקים פרסונליים מטומטמים, שלא עוברים, זה מריח כל כך רע, שצריך להגיד איזו אמירה.

"אני כן יכול להגיד 'אני בעד שלטון החוק, אני בעד הגנה על מוסדות החוק ובעד הממלכתיות'. ואז זה מעמיד את האנשים בדילמה קשה, כי מי שמרגיש לא בנוח עם המילים האלו אז הוא מבין שיש בעיה. זה לא משנה מי מגיע וכמה יגיעו, או כמה תוקפים אותי, זה מציב את הדילמה. ואתה יודע, לפעמים הכי קל לשתוק ולחזק את כולם, להיות בעדר שלך, בשבט שלך, ולפעמים צריך להגיד דברים אחרים".

המשתתפים הפוטנציאליים מתארים מסע לחצים להגיע. מי מפעיל את הלחצים האלו?

"לא יודע מי מפעיל מסע לחצים. אני זה שדיבר עם יהודה גליק, והוא אמר שהוא רוצה אבל יש לו את העניינים הפולייטיים. אני שואל, יש כאלו שפונים אליי. אני יודע שיש מסע לחצים שלא לבוא. יש גם כל מיני ח"כים שלוחצים אותם לא לבוא.

יש טענות שינצלו את זה לאירוע של "רק-לא-ביבי" מימין.

"יכול להיות שזה יקרה, אבל אני שולט על השלטים שאנחנו מנסים עכשיו לסגור, ואני שולט על הדוברים ומדבר איתם לפני, ואני שולט על עצמי בוודאי, ואני שולט על המסר. המסר הוא בעד טוהר מידות וניקיון כפיים.

אלשיך לא אמר כלום על החקירות

"אגב, זה לא שאין לי ביקורת על נתניהו", ממשיך הנדל. "אני באמת חושב שהוא ראש ממשלה מצוין בתחום הכלכלי ובתחום הביטחוני, וגם במדיני – אם אני מבין את האידיאולוגיה שלו – אני די קרוב אליו. אני חושב שהוא נמצא אי שם ליד בנט, אני חושב, לא בטוח.

"אני חושב שהוא איבד בשנתיים האחרונות את האיזונים והבלמים, אני לא מבין מה הוא עושה. אני לא מבין מה תורם לו חוק פרסונלי שלא עובר, מה תורם כל היום לדבר על שמאלנים ולייצר דמונים, במקום להיות ראש ממשלה של כולם. זה לא שאין שמאלנים בעייתיים, אבל תן לאנשים כמוני להתעסק. מה עוזר להפוך את מפכ"ל המשטרה, אדם סופר לאומי, לדמון?".

נתניהו ואלשיך. צילום: פלאש 90
נתניהו ואלשיך. צילום: פלאש 90

הנדל מספר כי היה בתדרוך של אלשיך כבעל טור, אך לא שמע מילה על חקירות נתניהו. "הוא לא דיבר איתי על החקירות. אני כל הזמן רציתי לשאול מה קורה עם פרשיות השחיתות והוא כיוון אותי אל הפשיעה החקלאית, כדי להראות את הצדדים החיוביים שהם עושים. הדבר היחיד שהוא אמר לי זה שמעבירים את כולם פוליגרף, את כל החוקרים, ואם מישהו ייפול בפוליגרף הוא יפוטר".

"יכול להיות שהכול טעות מיסודה, ואני האידיוט", אומר הנדל. "אבל אם המשטרה מושחתת כמו שנתניהו מנסה לצייר אותה בעזרת דובריו, אנחנו בבעיה – צריך לפטר את המפכ"ל עכשיו, למה מחכים? אבל אם לא, צריך לתת למשטרה גיבוי. לא יכול להיות שנחקר מנהל קמפיין נגד המשטרה, זה לא עובד ככה".

בליכוד הגיבו לדברים ואמרו: "ראש הממשלה לא תקף השבוע את המשטרה. הוא ציין עובדה ברורה ביחס להמלצות – ואין עליה מחלוקת. רוב ההמלצות מושלכות לפח ולא מוגשים כתבי אישום".

אלו שיגיעו, ואלו שרק רצו

הפגנת הימין בירושלים יצרה הרבה לחץ בסביבת נתניהו. חברי כנסת מהליכוד שרצו להשתתף, בהם בני בגין, יהודה גליק ואורן חזן נאלצו להתמודד עם לחץ גדול מתוך המפלגה שלא להשתתף.

אתמול כתב חזן בחשבון הטוויטר שלו כי לא ישתתף בהפגנה: "לתומי בניתי על עצרת של הימין נגד השחיתות, אך לנגד עיניי היא הופכת לעוד הפגנת שמאל אנטי ביבי… אין לי כוונה לחלוק במה עם בוגי, שר שסרח, בהפגנה נגד רה"מ וראש המפלגה שלי. אפילו את הדבר הנקי הזה בוגי מצליח ללכלך למען מטרותיו הפוליטיות. אני קורא לכל איש ימין אמיתי שלא ללכת להפגנה".

בראיון לדנה סומברג בתכנית "לפני כולם", הודה חזן כי בעיניו ההפגנה נולדה כתוצאה מההפגנות השמאל: "המציאות שבה רק השמאל לקח בעלות על הצדק והנאורות על השלום – היא מציאות לא נורמלית ועכשיו מתווסף לזה העובדה שרק הם נאבקים נגד השחיתות, כאילו שכחנו שהמפא"יניקים גנבו את קופת המדינה במשך עשרות בשנים".

הבוקר (ו') הצטרף אל חזן ח"כ יהודה גליק והודיע בעמוד הפייסבוק שלו כי לאחר לבטים גדולים, החליט שלא להשתתף בהפגנה. "כשהקשבתי לדבריהם נחרדתי וזיהיתי שבניגוד גמור לרושם שקיבלתי הן מהפניות של יועז אליי והן מתחושת הבטן הראשונה שלי כלפי הדמויות הפועלות הרי שמדובר בסופו של דבר "באותה גברת בשינוי אדרת". משה בוגי יעלון, אריה אלדד ואף יועז הנדל עצמו עלו בזה אחר זה והסבירו כמה שבכל הרוע יש אשם אחד והוא ראש הממשלה המושחת שלנו.

חברי הכנסת גליק וחזן. צילום: פלאש 90
חברי הכנסת גליק וחזן. צילום: פלאש 90

"שוב יש כאן הפגנה פוליטית מובהקת שמפנה את האצבע כלפי גורם אחד. לא ממלכתיות ולא יושר ציבורי רק פוליטיקה. אכזבה גדולה. פספוס הזדמנות. כל כך חבל. ברור שבעצרת כזאת אין לי שום כוונה, רצון או יכולת להגיע".

הנדל הגיב לדברים ואמר ל"חדשות 20": "לא יודע איפה הוא שמע את דברי האלה, כי לא אמרתי אותם. אני מכבד מאוד את יהודה גליק וחושב שהוא חבר כנסת ראוי ומעולה. מבין את הלחצים בשבוע האחרון מצד לשכת ראש הממשלה. על זה נאמר 'ברוך שלא עשני פוליטקאי'".

השמאל תומך בהפגנה, איך אפשר לקרוא לה הפגנת ימין?

בשיחה עם "חדשות 20" גורמים בליכוד תקפו את הנדל והטיחו בו שורת האשמות ואמרו כי לא מדובר בהפגנת ימין, אלא ״הפגנוני״. "זאת הפגנה שמאורגנת על ידי יועז הנדל, איש ״ידיעות אחרונות״, מטעמו של נוני מוזס, במטרה לייצר 'פייק הפגנת ימין'".

לדבריהם, "די בכך שרואים את גילויי התמיכה משמאל בהפגנה הזאת כדי להבין שלא מדובר הפגנת ימין: V15 לקחו עליה חסות, אלדד יניב מצייץ בעדה בטוויטר, כך גם רינו צרור, אמילי מואטי, מאמר המערכת של ״הארץ״ ואחרים. אם בשמאל כל כך מתלהבים מההפגנה הזאת, מישהו עוד מאמין שהיא הפגנת ימין?".

הפגנת השמאל ברוטשילד. צילום: יערה זרד
הפגנת השמאל ברוטשילד. צילום: יערה זרד

עוד הוסיפו בליכוד כי "כמו שההפגנות ברוטשילד הן הפגנות שמאל מובהקות, כך גם ההפגנה המתוכננת בכיכר ציון". במפלגת השלטון ציינו כי "הימין צריך להיזהר מליפול בפח הזה. אנחנו למודי ניסיון. כשהפילו את שמיר ב-1992 עם אותו קמפיין שקרי של ״מושחתים נמאסתם״ קיבלנו את אסון אוסלו ולמעלה מ-1000 הרוגים".

בליכוד טענו גם כי "יועז הנדל נמצא במגעים לשיריון כמספר 2 של בוגי יעלון, לכן הוא גם הזמין אותו להשתתף ולנאום בהפגנה. אותו יועז הנדל היה במגעים בעבר לשיריון ברשימתה של ציפי לבני. כל ההפגנה הזאת היא ניסיון שלו להיכנס שוב לכנסת, גם הפעם בתמיכת 'ידיעות'.

"זאת לא הפעם הראשונה שידיעות מריצים את הנדל", הוסיפו. "הם ניסו לעשות זאת כבר ב-2013 כשהריצו את מפלגת ״הישראלים״. אז המטרה הייתה לגלח 2-3 מנדטים מהליכוד ולהזיז אותם שמאלה. היום הם משתמשים באותו תרגיל".

נטו נתניהו

אנשי רשויות החוק רחוקים מלהיות תמימים. ההדלפות החוזרות והנשנות מחדרי החקירות, ההתבטאויות של מקורבים לחקירות או לחוקרים מצמררות שיער ומעלות שאלות קשות על התנהלות המשטרה.

כל ביקורת על נתניהו מימין, ללא יוצא מן הכלל, זוכה לתזכורת מ-92', אז קולות המצביעים ל"התחייה" לא הספיקו כדי שתעבור את אחוז החסימה ושלטון הימין נפל. כל ביקורת על נתניהו משמאל, ללא יוצא מן הכלל, זוכה לדמוניזציה ולטענות על פוליטיזציה.

אני לא יודע אם אכן ידיו של מוזס מנווטות את הנדל ואת יעלון, כפי שטוענים בליכוד, אבל אני כן יודע שהימין נמצא בבעיה. אי אפשר לנהל שיח ערכי או אידיאולוגי ככה, כאשר חזות הכול היא ראש המחנה ואין בלתו. אני מאמין לנתניהו כשהוא אומר שבראש מעייניו נמצא ביטחון ישראל, אך כשקו פרשת המים בין שמאל לימין הוא לא אידיאולוגי אלא נטו נתניהו, איבדנו את הכיוון.

נתניהו, השבוע. צילום: פלאש 90
נתניהו, השבוע. צילום: פלאש 90


:עוד באותו נושא