מסע לתוך ראשה של ח"כ חנין זועבי: העם היהודי לא זכאי להגדרה עצמית, הפלסטינים הופרדו בגלל הסכמי אוסלו והח"כים הערבים מאתגרים את זהות המדינה. 

בשבת האחרונה ערכה "קרן ירושלים לחינוך ולפיתוח קהילתי" ערב גאלה חגיגי במלון קראון פלאזה שבדאלאס לציון ארבעים שנה להקמתה. האורחת המרכזית של הערב: חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת), שנאומה זכה לכותרת "מה מפחיד את ישראל". לאירוע ניתן היה להזמין כרטיסים בעלות של מאות ואף אלפי דולרים, תרומה לקרן.

קרן ירושלים, על אף שמה הציוני כמעט פועלת "לחיזוק המודעות בנוגע לפלסטין בארצות הברית ומחוצה לה". לקרן שלוש תכניות מרכזיות: הקשר ההומניטרי, שמגייס כספים על מנת לתת סעד, שירות רפואי ותמיכה קהילתית; מרכז פלסטין שמארח פעילויות חינוכיות; והזרוע התרבותית שמפעילה את גלריית אל-קודס, של אמנות אקטיבסטית.

נאומה של זועבי מאפשר לראשונה לשמוע בשפה נהירה וקולחת את תפיסת העולם של הח"כית הערבית השנויה במחלוקת. בעיניה, אין כל בעיה בהשתתפותה במשט המרמרה או בתמיכה המוצהרת שלה בטרור, עמידה בדקת דומיה לזכרם של מחבלים. כולם חלק קטן במאבק הלאומי הפלסטיני מול ישראל.

צפו בנאום המלא של חנין זועבי:

https://youtu.be/VZCv7fmZ6bA?t=4m30s

"לא אנחנו היגרנו לישראל, היא היגרה אלינו"

"המיזם הלאומי הפלסטיני נמצא בצומת דרכים, יש צורך להגדיר אותו מחדש", קובעת זועבי. "האם הוא נועד לשחרור מהציונות, מהכיבוש? או שאולי מדובר במאבק למדינה עצמאית?". חברת הכנסת האשימה את ישראל בכך שיצרה "הפרדה בחברה הפלסטינית". לדבריה, מאבקם של האזרחים הפלסטיניים בתוך ישראל (ערביי ישראל – ע"ל) ומאבקם של תושבי השטחים הם שני צדדים של אותו מטבע.

"המאבק שלנו הוא חלק מהמאבק הכולל הפלסטיני", היא מבהירה. "ברגע שאתה מגדיר את השוויון כבעל הארץ, לא כבן מיעוט, זה שוויון שמאתגר את הציונות, שמאתגר את ההגדרה היהודית של מדינת ישראל. עלינו לזכור שלא אנו היגרנו לישראל, אלא היא היגרה אלינו. לכן לא נכיר בשום מערכת שלטון חוקית, דה פקטו או דה יורה, שנותנת זכויות יתר ליהודים על חשבון הפלסטינים, ילידי הארץ הזו.

זועבי ויו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה. צילום: דוד וקנין, פלאש 90
זועבי ויו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה. צילום: דוד וקנין, פלאש 90

 

"אנחנו לא מקבלים את ההגדרה הציונית לאזרחות. [אנחנו אומרים להם] עליכם להקים מדינת כל אזרחיה, כדי לאפשר שוויון אמיתי… המיזם הציוני נועד לכלוא אותנו, לא רק להחרים את אדמותינו – כפי שעשה בגדה המערבית – אלא לגזול את מולדתנו. הכיבוש שלנו אמנם אלים יותר בגדה וברצועה, הורג פלסטיני אחת לשלושה ימים, אך הוא מבטל ומשמיד את הזהות ואת השייכות שלנו לאדמה הזו. המדינה עושה זאת בכך שהיא קוראת לנו ערבים-ישראלים. לא היינו ערבים-בריטים כשהמנדט היה, למה לקרוא לנו ערבים ישראלים? משכתבים את ההיסטוריה שלנו", מאשימה זועבי.

"הסכמי אוסלו הפרידו אותנו מהעם הפלסטיני"

פעמים רבות ח"כים ערביים מאשימים את ישראל בגזענות ודורשים שוויון, בקריאה להפוך אותה למדינת כל אזרחיה. בנאומה של זועבי היא ניצלה את הדרישה הזו כדי להגיב גם לביקורת פנים-ערבית שמושמעת על הח"כים הערבים. "אנחנו לוקחים את הדמוקרטיה שלנו ברצינות, בניגוד למדינת ישראל. האם אנו נותנים לישראל לגיטימציה כשאנו בכנסת? זו שאלה רצינית. הרי כשאנחנו שם, אנו מקבלים את הציונות, את הפריבילגיות שהיא מעניקה ליהודים על חשבוננו".

זועבי מדגישה כי "יש לנו את האפשרות להשתמש בכלים הדמוקרטיים לצורך הפרויקט הלאומי שלנו". לדבריה, "החלק היחיד מהציבור הפלסטיני שמגדיר חירות כפרידה מציונות הוא אנחנו".

ערבים ישראלים באום אל פחם נושאים את דגלי אש"ף בהפגנה. ארכיון. צילום: פלאש 90
ערבים ישראלים באום אל פחם נושאים את דגלי אש"ף בהפגנה. ארכיון. צילום: פלאש 90

 

זועבי סקרה בפני באי הגאלה את עברם של הערבים אזרחי מדינת ישראל. "למה דווקא אנחנו? אולי היינו במשך שמונה עשרה שנים תחת משטר צבאי. בשנות ה-60 וה-70 הגדרנו את השוויון בתקצוב, בבריאות, במערכת החינוך, ללא התייחסות להגדרה היהודית של מדינת ישראל.

"באוסלו הוציאו אותנו מההגדרה הפלסטינית ואז אמרנו 'רגע, אנחנו חלק מהעם הפלסטיני. אנחנו לא מקבלים את ההגדרה שלנו כבעיה פנים-ישראלית. אנחנו חלק מהבעיה הפלסטינית. אנחנו חלק מהתנועה הלאומית הפלסטינית. לא רק ישראל ניסתה לחצוץ בינינו ובין העם שלנו, אלא גם אוסלו. במעשינו הראינו שלא קיבלנו את זה".

"הציונות צריכה לעזוב, ישראל מפחדת מהדמוקרטיה"

זועבי חשפה כי הלאומיות הפלסטינית, לדבריה, לא הייתה תמיד מבוססת. "בשנות ה-60 לא קראנו לעצמנו פלסטינים. בתיאור גס, אומר שהתחלנו לשרוד עד שנעשינו בטוחים בעצמנו, לא רק בגלל האלימות הישראלית. אחרי המשטר הצבאי ישראל ניסתה להיות ליברלית ומתוחכמת כלפינו ויותר ניסתה לשלוט בנו בעצמה רכה – דרך מערכת החינוך, התקשורת, ובאמצעות הטבות כלכליות".

לטענת, עצם החברות הערבית בכנסת מאתגרת את זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. "הערכים הדמוקרטיים והיהודיים מתנגשים, זה לא ייתכן. זה אבסורד. המדינה צריכה לענות, את רוצה להיות יהודית, או דמוקרטית? השיח הפוליטי שלאחר אוסלו… התבטא בנוער, בתקשורת, בגלל שאמרנו שאנחנו רוצים דמוקרטיה מלאה. משמעותה לשנות חוקים גזעניים, למנוע איחוד משפחות, להפלות אותנו בתקצוב, חוק הנכבה, חוק השבות".

עולים חדשים מצפון אמריקה לאחר נחיתתם בישראל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
עולים חדשים מצפון אמריקה לאחר נחיתתם בישראל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

לדברי זועבי, "עד 2008 היו 25 חוקים גזעניים, עכשיו יש 85 כאלו.  צריך לשנות את מערכת החוקים, לא רק את המדינות אלא את ההגדרה. להגדיר אותה כקולוניאלית. לא מספיק שישראל תעזוב את הגדה המערבית (יהודה ושומרון – ע"ל) ואת עזה, הציונות צריכה לעזוב את כל האזור".

"מה שישראל מפחדת ממנו הוא דמוקרטיה. לא התנגדות צבאית, אלא דמוקרטיה; שוויון; זכויות אדם. זה מה שאנו, הפלסטינים אזרחי ישראל יכולים לטעון. זה לא עניין של הגנה עצמית, אתם לא כובשים את הגדה המערבית בגלל הגנה עצמית, אתם לא צרים על רצועת עזה בגלל הגנה עצמית, אלא בגלל אידיאולוגיה קולוניאלית".

על אף פיגועי הטרור הרבים מהם סובלים אזרחי ישראל, האחרון בהם רק בערב חג הסוכות האחרון, טענה זועבי כי ישראל אינה פועלת להגן על עצמה – אלא כדי לנשל את הפלסטינים מאדמותיהם. "לכבוש את אדמות הפלסטינים, אין בינה ובין הגנה עצמית כלום". זועבי המשיכה והציגה את הטיעון הישראלי בזירה הדיפלומטית: 'שם אולי אנחנו מפירים מעט את החוק הבינ"ל, אנחנו לא מבצעים פשעי מלחמה. אולי אנחנו עושים את זה – בגלל הגנה עצמית'. מה לגבי האזרחים שאפילו לא מיידים אבנים?

ערבים מיידים אבנים בשועפאט. ארכיון. צילום: פלאש 90
ערבים מיידים אבנים בשועפאט. ארכיון. צילום: פלאש 90

 

"המדינה לא עוינת כלפי הפלסטינים, אלא כלפי המאבק שלהם", המשיכה זועבי. "למה יש חוק חדש להשתקת המואזין? האם המואזין הוא דבר אלים? למה רוצים להשתיק אותו? כי אתם לא רוצים שום אינדיקציה לנוכחות הפלסטינית", הדגימה זועבי. "בתחבורה הציבורית, הייתה דרישה להפסיק להשמיע את השפה הערבית. אם אתם לא אוהבים אותנו, למה באתם לארצנו? זהו מאבק נגד הנוכחות הפסיבית של הפלסטינים. מאבק בגלל השנאה. זו אינדיקציה לכך שציונות היא גזענות", קבעה.

על אף דבריה הראוותנים, יש לציין כי חוק המואזין לא אושר בכנסת, ועל אף שהוא זוכה לתמיכה גם במגזר הערבי, לא ברור מתי ייכנס לספר החוקים של ישראל. נוסף על כך, כשראש עיריית לוד ניסה לאכוף את חוקי הסביבה – הוא הותקף במסגד מקומי.

הח"כית הערבייה טוענת כי התעלמות העולם מ"פשעיה של ישראל" תגרום "לא רק לפגיעה חמורה ביותר בפלסטינים, אלא גם להפיכתה של ישראל לחברה פשיסטית יותר, שאין אינו יכול לשלוט בה".

ב"הארץ" כתבו שישראל מזכירה את גרמניה של שנות ה-30'

בחלק השני של הרצאתה, תוקפת זועבי את החברה הישראלית עצמה ונותנת מספר דוגמאות לאותה פשיזציה הפושה בחברה הישראלית. "72% מהישראלים משוכנעים שהחלטות הרות גורל צריכות צריך להיקבע רק על ידי רוב יהודי. 40-30% מהמצביעים למרכז – כי אין באמת שמאל בישראל. 59% מתנגדים לכניסת מפלגות ערביות לקואליציה. 33% מאמינים שערבים לא צריכים להצביע. יותר מ-50% מבני הנוער מאמינים בכך. אלו נתונים מ-2016", הדגישה זועבי.

השר ליברמן בהרמת כוסית, הערב. צילום: ללא קרדיט
עבר לקדמת הבמה. השר ליברמן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

היא ממשיכה וסוקרת נתונים נוספים, וקובעת כי הבעיה של הציונות היא שהיא "ילד מפונק שלא נושא אחריות למעשיו. אחוז המתנחלים והציונות הדתית גדל בעשור האחרון. כשליברמן דיבר על טרנספר ב-2003, הוא דיבר מאחורי הכנסת, שוליים. איש לא הקשיב לו. היום הוא שר הביטחון. עכשיו נתניהו דן בחילופי שטחים, כאילו זו הפכה לנורמה רגילה, ממה שהיה רק לפני עשור קיצוני. המתנחלים שולטים בממשלה", תוקפת זועבי.

"ישראל משתנה למדינה פשיסטית. לא מדובר עוד באותה חברה שהייתה כאן לפני עשור. יש כתבות ב'הארץ', שאומרות שישראל דומה למה שהייתה גרמניה בשנות ה-30", הוסיפה.

עמוס שוקן בראיון ל"היום הזה"

בנאומה, טענה זועבי כי "ציונות היא לא רק עוינת לפלסטינים, אלא עוינת לזכויות אדם בכל העולם. ב-2010 הכריזה הממשלה כי תשקיע משאבים נוספים במאבק נגד קמפיינים לסולידריות עם הפלסטינים". ככל הנראה זועבי מתכוונת להקמת המשרד לעניינים אסטרטגיים, בראשו עומד כיום השר גלעד ארדן.

"ישראל עברה למדיניות של הפללת המאבק הלאומי הפלסטיני"

בפני קהל אמריקאי-ערבי, ממשיכה זועבי, חברה בכנסת ישראל, לתאר את האנומליה בה חיה, לדבריה, מדינת ישראל. "הציונות נמצאת בסתירה פנימית: מדינה לא יכולה להיות אתנית (יהודית, במקרה של ישראל) ודמוקרטית בו זמנית".

לדבריה, בשנים האחרונות מתחזקת מגמת מחיקת הסממנים הפלסטיניים מהמרחב ומהארץ. "יש התדרדרות בחקיקה הגזענית. ישראל עברה למדיניות של הפללה של המאבק הלאומי הפלסטיני", קובעת זועבי ומונה שורה של חוקים שאושרו בכנסת ובבית המשפט העליון: תיקון חקיקה למאבק נגד טרור, הכולל התנגדות גם לתמיכה בטרור; חוק ועדות הקבלה; החוק להשעיית ח"כים שתמכו בטרור; חוק החרם; וחוק איחוד משפחות.

זועבי מסולקת מהכנסת. צילום: הדס פרוש פלאש 90
זועבי מסולקת מהכנסת. צילום: הדס פרוש פלאש 90

 

זועבי מתייחסת בנאום זה גם להשעיה שלה עצמה מן הכנסת. חברת הכנסת, שעמדה בדקת דומייה לזכרם של מחבלים שנהרגו במהלך ביצוע פיגוע טרור, הושעתה בשנה שעברה לארבעה חודשים מישיבות הכנסת ומוועדותיה. לדבריה, ההשעיה שנגזרה עליה בידי ועדת האתיקה של הכנסת מוכיחה "שאין בחירות אמיתיות בישראל".

"הבחירות מבוצעות ע"י הח"כים הציוניים! זה לא משנה אם התומכים שלי הצביעו בעדי, החוק הזה מאפשר להם לבטל את עבודתי הפרלמנטרית. מה משמעות הבחירות אם 90 ח"כים יכולים להשעות אותי? אם הפרתי את החוק, תתבעו אותי. זוהי שליטה מוחלטת של הציונים לשלוט במי ח"כ ומי לא. הם לא יעצרו ח"כ יהודי כמובן. למרות שהוא לא נכתב ספציפית על פלסטיניים, יש לו כוח ליצור סביבה חדשה בה הח"כים הערבים מפחדים, בה יוכלו להפעיל חוקים שברגע שתחשוב אפילו להשמיע אמפתיה כלפי האנשים שלך – תיענש".

בשנה האחרונה אישרה הממשלה תקציב חסר תקדים עבור המגזר הערבי, הכולל השקעה של חמישה עשר מיליארד ש"ח בתשתיות ובחינוך, כשבמקביל המשטרה פועלת לצמצם את רמת הפשיעה במגזר, אך עבור זועבי כל זה אינו מספיק."הפלסטינים בישראל נמצאים לא רק מאחורי חומה גזענית, אלא גם מאחורי חומה פסיכולוגית. אנחנו לא קיימים במערכת החינוך. הילד הישראלי רואה אותנו בטלוויזיה רק בפיגועים. אנחנו לא קיימים בחברה הזו. החזון שלנו, מדינת כל אזרחיה, חיוני".

"אין ליהודים זכות להגדרה עצמית"

בשיאו של הנאום, קרוב לסיומו, זועבי מציגה את עומק תפיסתה: ביטול זכותם של היהודים להגדרה עצמית. "החזון שאנו מציגים הוא חזון של חירות, שיכול להיות החזון של המדינה הפלסטינית", היא אומרת. "זאת משום שהוא מציב את ישראל כמדינה המפחדת מדמוקרטיה, מזכויות אדם, משוויון. כל הרוטינה הישראלית אינה של הגנה עצמית אלא של אלימות, עוינות וקולוניאליזם כלפי הפלסטינים. אבל זו לא החשיבות היחידה".

בשלב זה זועבי מגיבה גם לדרישה שמציבה ישראל מזה כחמש עשרה שנים כתנאי בסיסי להסכם ולהסדר מדיני עם הפלסטינים – הכרה במדינת ישראל כמדינת העם היהודי. "אנו מגדירים בחזון הזה את הזכות להגדרה עצמית – לא עבור היהודים, (אלא) עבור הישראלים. אנו הפלסטינים צריכים להתמודד עם השאלה הזו (של הגדרה עצמית ליהודים – ע"ל)".

זועבי מבטלת את זכות היהודים להגדרה עצמית וקובעת כי "התשובה שאנו נותנים היא שיהדות אינה לאום, ולכן אנחנו לא יכולים לדבר על הזכות להגדרה עצמית של העם היהודי, עבור הישראלים יכולה להיות הגדרה עצמית אבל לא כמדינה יהודית אלא בתוך מדינה חילונית ודמוקרטית".

גישתה נתקלה, כך גם לפי דבריה, בתהיות מצדם של דיפלומטים זרים, שרואים בזכות היהודית להגדרה עצמית תנאי בסיסי. "בפגישות עם דיפלומטים שונים היו שואלים בנוגע לזכות להגדרה עצמית. אמרתי להם שיכולה להיות להם זכות קבוצתית אבל בתוך מדינה דמוקרטית, כזו שתאפשר את זכות השיבה, שוויון מלא, וכמובן סיום המצור והכיבוש".

קיבל עצה מזועבי. אבו מאזן. צילום: פלאש 90
קיבל עצה מזועבי. אבו מאזן. צילום: פלאש 90

 

לפי חברת הכנסת, על אבו מאזן והפלסטינים לדבוק בסרבנותם, והזהירה מפני הסכנה בהכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית: "ממתי אחרים קשורים להגדרה הפנימית של משטר אחר? זו בעיה פנימית שדורשת דיון פנימי בין האזרחים שלה. לכן ישראל דורשת מאחרים להכיר בה כמדינה יהודית ולכן זה מסוכן".

בסיום דבריה, דחתה זועבי את הטענות הישראליות לפיהן מימוש "זכות השיבה" של הפלסטינים תביא לידי חיסול מדינת ישראל וקבעה כי טענה זו "מוכיחה שהמדיניות הישראלית ואפילו את המדינה הישראלית עצמה אינם עומדת בסטנדרטים של זכויות אדם שנכתבו בקודים הבסיסיים של החוק הבינלאומי. כשאתה אומר שזה יבטל אותנו, שהדמוקרטיה הזו תבטל אותנו, זו הוכחה שציונות הינה גזענות".