מועצת העיתונות פרסמה לפני זמן קצר הודעה לציבור ובו היא מביעה זעזוע נוכח המידע שנחשף בתכנית "המקור" בהקלטות תיק 2000.

כזכור, אמש התפרסמו בערוץ 13 בתכנית "המקור" הקלטות של שיחות טלפון בין ראש הממשלה נתניהו לבין המו"ל של ידיעות אחרונות ארנון (נוני) מוזס.

בהם נשמעו השניים משוחחים על אופן סיקורו של נתניהו בכלי התקשורת שבשליטת מוזס, בין הדברים אמר מוזס לנתניהו: "צריכים לנהל את העיתונאים. וזה קל אתה חושב לנהל את העיתונאים? כל אחד טאלנט עם החזה הנפוח שלו? צריך לדעת לעשות את זה. ואף אחד מהבעלים הקודם, מימן לא יודע לעשות את זה, רונלד לא יודע לעשות את זה, עם כל הכבוד למיכל ואבי, הם יודעים לנהל אותם? כי אתה היית צריך לעשות הפוך".

מדבריו נשמע כי הוא מציע או מספר על האפשרות לדאוג לסיקור עיתונאי הנוטה לצד מסויים.

בנוסף, בארגון בצלמו טענו לחוסר שקיפות לאחר שנודע כי לרון ירון שערך את התכנית וחלק מההקלטות לשידור, הייתה מעורבות כלשהיא בפרשה, ואף הוגשה תלונה בנושא.

במועצת העיתונות, בשונה משאר גופי העיתונות, הביעו זעזוע נוכח משמעות הדברים:

"מועצת העיתונות והתקשורת מביעה זעזוע נוכח המידע שנחשף בתכנית "המקור" בהקלטות תיק 2000 – באשר לדרך בה הציע המוציא לאור של "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס, נכונות להטיית סיקור ומה שהוא קורא "ניהול" של עיתונאים במהלך שיחות שקיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

המועצה מחזקת את ידי העיתונאים ב"ידיעות אחרונות" ובכל כלי התקשורת בישראל הדבקים בתקנון האתיקה של המועצה חרף לחצים וגם אם באים מחדרו של הבעלים/המו"ל, מלשכת ראש הממשלה או מלשכות שרים וממשיכים לעשות את שליחותם ומלאכתם העיתונאית נאמנה גם במציאות של ביטחון תעסוקתי פוחת במקצוע העיתונות".