לאה ושמחה גולדין, הוריו של חלל צוק איתן הדר גולדין בטקס האזכרה השנתי לחללי צוק איתן. צילוםף הדס פרוש, פלאש 90
לאה ושמחה גולדין, הוריו של חלל הדר גולדין בטקס האזכרה השנתי לחללי . צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שלוש שנים אחרי מלחמת צוק איתן, תתכנס מועצת הביטחון ביום שישי לדיון מיוחד בנושא האזרחים וגופות החיילים הישראלים המוחזקים על ידי החמאס בעזה. ארה"ב ואוקראינה הן חברות המועצה שכינסו את הדיון במתכונת "אריה פורמולה", דיון מיוחד ולא פורמלי של המועצה. לצד משפחת גולדין, בדיון יששתף גם שר המשפטים של קנדה לשעבר, ארווין קוטלר. האירוע יהיה פתוח לשגרירים, דיפלומטים ונציגי או"ם במטה האו"ם בניו יורק.

שגריר ישראל באו״ם, דני דנון, שיזם את הדיון יחד עם משפחת גולדין אמר לקראת הדיון: "כבר יותר משלוש שנים שחמאס מחזיק באכזריות בלתי נתפשת באזרחים ובגופות חיילים ישראליים בניגוד לכל חוק או אמנה בינלאומית. הקהילה הבינלאומית צריכה לממש את אחריותה ולהפעיל את כל כובד משקלה על החמאס כדי לשים סוף למצב הקיים. נמשיך לפעול בכל האמצעים עד שנשיב את אזרחנו וחיילינו לישראל".

שגריר ישראל באו"ם דני דנון בכינוס מרכז הליכוד בינואר 2015. צילום: פלאש 90
שגריר ישראל באו"ם דני דנון בכינוס מרכז הליכוד בינואר 2015. צילום: פלאש 90

לאה גולדין, אמו של הדר גולדין ז"ל, תישא גם היא דברים במהלך הדיון ותקרא לחברות המועצה לפעול באופן מיידי להשבתם של גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל ושל האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

בצד הישראלי לא מפתחים ציפיות גבוהות ממועצת הביטחון העויינת, שרק השבוע הצביע באופן גורף נגד ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, נאלצה להשתמש בזכות הווטו של מדינתה כדי למנוע את קבלת ההצעה המצרית לעקר מתוכן את ההחלטה בנוגע לירושלים.

בימים אלה נערכים בארצות הברית ובישראל לקראת העלאת ההצעה הזאת לדיון במועצה הכללית של האו"ם – שם אין זכות ווטו והחשש הוא שתתקבל החלטה פרו-פלסטינית נוספת, הפעם סביב סוגיית ירושלים. 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.