1. יין ישמח לבב אנוש – יקב כרמל בזכרון יעקב 

צילום: יקבי כרמל

אם לא שבעתם מהיין של הקידושים של החגים והשבתות האחרונים, הרי לכם רעיון משכר חושים לבילוי בחול המועד סוכות – סיור במרכז המבקרים של יקבי כרמל. הסיור כולל הסבר קצר על ההיסטוריה של היקב, הסבר על תהליך הכנת היין, סרטון קצר, ביקור במרתף בן 120 שנה וטעימת תירוש במרתף היקב. 

 

צילום: יקבי כרמל

 

הסיורים יתקיימו בימי ג'-ה' (כולל)  25.9.18-27.9.18,  מדי שעה עגולה בין השעות 12:00 – 16:00 (כולל). ביום ו' 28.9.18 ויום א' 30.9.18 יתקיימו סיורים בשעות 11:00 ו- 12:00.

עבור מי הסיור? הכניסה לכל הגילאים.

כמה עולה? מבוגר 15 ₪  | ילד (6-18 שנים) 10 ₪

צילום: יקבי כרמל

 

מה לשים בוויז? מרכז תרבות היין וחנות היין  – דרך היקב 2, זיכרון יעקב. 

לפרטים נוספים ולתיאום ובירור על סיורים באנגלית: 04-6391788.

 

2. חיים בסרט – מרכז צים סנטר בית שאן

צילום: יח"צ

 

צים סנטר בית שאן מזמין את המבקרים לחגוג את חגי תשרי בפעילויות לכל המשפחה. בחול המועד סוכות, תתקיים בכל ערב הקרנת סרט על מסך מתנפח ענק עם פופקורן, כל ערב סרט אחר לכל המשפחה. הפעילות תתקיים, בחול המועד סוכות בין התאריכים  25-27.9, ימים שלישי-חמישי, בשעה 18:30.

 

3. "סוכות ישראלי" באשכולות- טיולים, סיורים מודרכים ופעילות למשפחות מצפון לדרום ללא תשלום

מטיילים עם אשכולות. באדיבות מרכז סיור ולימוד מזכרת בתיה

 

מטיילים בריא גם בסוכות הקרוב: פרויקט הטיולים המסורתי של אשכולות – פורום מרכזי סיור, לימוד ותודעה יהודית-ישראלית, חוזר בסוכות בשיתוף משרד החינוך ומכבי שירותי בריאות, והשנה בסימן עידוד אורח חיים בריא. במהלך חול המועד סוכות, מדריכי טיולים של אשכולות יתפרסו על פני 24 מוקדים ברחבי הארץ ויציעו למשפחות המטיילות סיורים וטיולים בשבילים השונים הכוללים פעילויות, סיפורי מורשת, ועוד.

 

מטיילים עם אשכולות. באדיבות: אשכולות

 

סיורים במוקדים היסטוריים∙ טיולים רכובים בעקבות החקלאות הישראלית ∙  טיולים בסמטאות הערים העתיקות ∙ טיולים בנחלים השונים ∙ סיורים מונגשים לאנשים בעלי מוגבלויות ∙ עמדות תצלום משפחתיות ∙ סיורים מודרכים וטיולים ברחבי הארץ ועוד. והכל ללא תשלום.

בין הסיורים: סיור באזור עמק האלה הכולל טיול אל חרבת מדרס ומערת התאומים, סיור ברכס השיירות ובשמורת המסרק, סיורים בגולן בעקבות קרב תל סאקי ועוד. סיורים ביערות ישראל בהם סיור ופעילות שטח ביער יתיר, סיור ביער חולדה בעקבות דמותו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל ועוד. סיורים עירוניים: בירושלים סיורי מורשת בעיר העתיקה, בצפת סיור להכרת הסמטאות והסיפורים המיוחדים של העיר ועוד.

מטיילים עם אשכולות. צילום באדיבות אשכולות

 

בנוסף לטיולים ולסיורים היומיים, יציעו מרכזי הסיור של אשכולות גם סיורי ערב עירוניים בהם יגלו המטיילים צדדים חדשים ומפתיעים בערים המוכרות – סיור מוזיקלי בסמטאות צפת העתיקה, טיול בשביל העצמאות המחודש בתל אביב המספר את סיפורה של העיר העברית הראשונה לצד הקמת המדינה, סיפורה היהודי של חיפה וביקור בנקודות היסטוריות בעיר התחתית ועוד.

צילום: מרכז סיור ולימוד מזכרת בתיה

 

הטיולים והפעילויות יתקיימו בימים שלישי-חמישי, 25-27/9, בחול המועד סוכות. סיורים מודרכים ופעילות חינוכית תצא בשעות: 10:00, 11:00, 13:00 ו 15:00. סיורי הערב יצאו בשעה 19:00. הסיורים מותאמים למשפחות.

לפרטים נוספים, פירוט המוקדים והרשמה לסיורים: 0778994989 ובאתר אשכולות יש להירשם לסיורים מראש.

 

4. אקסטרים סוכות בעיר העתיקה – ירושלים

הטרק התיאטרלי בטיילת החומות. צילום: יעל הרמן

 

500 שנה מאז נבנתה החומה, אתם בוחרים איך להשלים את הסיפור בטרק ההיסטורי של ירושלים:

הטרק התיאטרלי על חומות ומערות – סיור מודרך ומומחז עם בוני ירושלים לדורותיהם על הטיילת הצפונית, במערת צדקיהו ובמנהרת הזחילה המסתורית, והצגות לכל המשפחה ברחבי המערה. פנסים בכניסה למערה – שי לכל משתתף!

טרק אקסטרים – סיור עצמאי ותצפית מרהיבה בטיילת הדרומית וגלישה במורד החומה בסנפלינג באזור שער ציון

סנפלינג מהחומות. צילום: יעל הרמן

 

הטרק העצמאי טיילת החומות – סיור אתגרי, תצפית מרהיבה מהטיילת (הדרומית או הצפונית) על העיר העתיקה והחדשה

טיילת החומות. צילום: איתמר גרינברג

 

הטרק העצמאי מערת צדקיהו – סיור עצמאי במערת האגדות של ירושלים כולל מעין דמעות צדקיהו: המערה מסתתרת מתחת לחומת העיר ממנה כנראה נחצבו האבנים לבניית בית המקדש. הצצה אל ימים עתיקים ובנאים סודיים

מתי: ג'-ה' 25-27/9/18 ט"ז-י"ח תשרי, 17:00-9:00

איפה: עלייה לשתי הטיילות – משער יפו. מערת צדקיהו – רח' סולטאן סולימאן. ירושלים

גילאים: מגיל 5 ומעלה (סנפלינג מגיל 9 ומעלה).

מחיר: 30 ₪ טרק אקסטרים או טרק תיאטרלי. 10 ₪ לטרק העצמאי. פרטי התקשרות ורכישה: באתר *מומלץ: נעלי הליכה נוחות, כובע ושתיה. 

סיורי זחילה (חלק מהטרק התיאטרלי). צילום: יהודה פלד

 

5. אגדות, חוויות ונינג'ה בסוכות – ירושלים

מה בתוכנית: יצירה שחקנים, נגנים, בלונאים והפתעות נוספות.

סוכת האגדות – שחקנים מספרים סיפורי אגדות, עמדות ציור פנים ו"קעקועים", סוכת המדע – ניסויים מרתקים עם דר' מולקולה הידוע, סוכת היצירה – יצירת קישוטי סוכות מרהיבים.

אתגר נינג'ה סוכות – 2 מסלולי אתגר לקטנים ולגדולים, (גילאי 10 ומעלה, וגילאי 4-9), הכוללים אומגה, רשת עכביש עם צלחות דריכה, מעבר חביות, גשר המטבעות, ידית לרשת, קורת אקסטרים, טיפוס יתדות והמכשול המפורסם ביותר—הקיר!

מתי: ד'-ה', 26-27/9/18 – י"ז-י"ח תשרי, 20:00-16:00

איפה: בין כיכר צה"ל לרחבת הדקלים (גן משעול הפנינים), ירושלים.

גילאים: לכל המשפחה. מחיר: 5-10 ₪ למסלול הנינג'ה, רכישה במקום, ל- 3 הסוכות הנוספות- כניסה חופשית.

פרטי התקשרות: באתר

 

6. סוכות ואתגרים בגבעת התחמושת – ירושלים

המסלול האתגרי בגבעת התחמושת. צילום: יח"צ

 

מה בתוכנית: סיור מודרך במתחמי הגבעה בעקבות משחררי ירושלים. 

יומן מסע מרגש במוזיאון היחיד המציג את תרומתן של כלל החטיבות שלחמו במערכה על ירושלים ב-67'. סיפורים אישיים ויחידתיים היוצרים פסיפס היסטורי מרתק, ביקור באתר הקרב, בתעלות, בבונקרים ובהיכל ההנצחה, ומייצג אור קולי הממחיש את סיפורם של הלוחמים בדרך אל הכותל. *מומלץ מגיל 13 ומעלה

בתעלות גבעת התחמושת. צילום: ג'וש פליישר

 

לילדים: מיוחד לסוכות – משוריין "הסודות", מסלול אתגרי בתעלות, מופע סיפור מוזיקלי עם "עומר המספר" (בכל שעה עגולה), סוכת איפור פנים, יצירה ומחזור.

המוזיאון החדש בגבעת התחמושת. צילום: אלון ולד

 

מתי: ג'-ה' 25-27.9.18 , ט"ז –י"ח תשרי , 16:00-10:00

איפה: גבעת התחמושת (זלמן שרגאי 5, ירושלים)

גילאים: מגיל 3 ומעלה

מחיר: מבוגר – 25 ₪ ,ילד – 30 ₪, מחיר מיוחד למשפחות בהזמנה מראש. פרטי התקשרות: 2967* או באתר

סיור עם לוחמי 67. צילום: ג'וש פליישר

 

בעקבות מיתוס הגבעה מפגש עם לוחמי 67': מה בתכנית: מרכז מורשת גבעת התחמושת מזמין אתכם למפגש עם לוחמי 67' – לשמוע ממקור ראשון את זיכרונות הקרב על העיר, על הגבורה והפחד של הלוחמים, חוסר הוודאות והפער בין להיות לוחם פשוט לבין לקחת חלק בקרב הרואי והיסטורי. סיור מרגש ומיוחד שיישאר בלב זמן רב אחרי שיסתיים  *מומלץ מגיל 13 ומעלה

מתי: רביעי, 26.9, י"ז תשרי,  19:00-17:00

איפה: גבעת התחמושת (זלמן שרגאי 5, ירושלים) מחיר: מבוגר – 25 ₪ ,ילד – 30 ₪, מחיר מיוחד למשפחות בהזמנה מראש. פרטי התקשרות: 2967* או באתר

 

7. חול המועד שכולו אטרקציות – רמת הגולן

מופע לילה בפארק הוולקני אביטל. צילום: דפנה מאיר

הגולן מזמין אתכם לחוויות ייחודיות בנוף הקסום של רמת הגולן

איפה? אתר עין קשתות

תיירות גולן ואתר עין קשתות, מזמינים את הקהל הרחב לביקור באתר הייחודי עין קשתות, אשר ייפתח לקהל המטיילים בחול המועד סוכות. חוויה יוצאת דופן על ההתיישבות היהודית ההיסטורית בארץ ישראל מהתקופה הביזנטית.

עין קשתות. צילום: תיירות גולן

מה? האתר אשר הוכר כאתר מורשת לאומית ע"י המדינה וחודש לאחרונה, יקיים סיורים מודרכים הכוללים סרט המציג את הסיפור ההיסטורי מאחורי המקום. באתר עומד על תילו בית כנסת עתיק בן 1,500 שנה, ששוקם ונבנה מחדש ע"י טכנולוגיה חדשנית, לצד בתים סורים נטושים שנבנו על הכפר היהודי העתיק. באתר נמצאות הקשתות המפורסמות על שמן נקרא המקום, מעל מעיינות ששוקמו ושופצו. באתר שבילים מסודרים, מקומות ישיבה ופינות צל רבות. האתר נגיש לנכים, אך אינו מתאים לעגלות.

מתי? 25-27.9 9:00-18:00, כל שעה עגולה (סיור אחרון יוצא ב-17:00), יום שישי 28.9 9:00-16:00, כל שעה עגולה (סיור אחרון יוצא בשעה 15:00).

  • כמה? 23 שקלים למבוגר, 15 ₪ לילד (מגיל 3), סטודנטים וגמלאים – מחיר מוזל לתקופת הרצה עד ינואר 2019.

איפה? פארק הירדן

תופעת טבע – חוויה לחיות לילה. צילום: באדיבות בריז

 

מה? אגף התיירות בחברה הכלכלית גולן ופארק הירדן מזמינים את הקהל הרחב להגיע וליהנות מחוויית לילה ייחודית בפארק הירדן. מסלול מואר ע"י מנורות קטנות, אשר מתחיל בעץ השקמה העתיק. המסלול מורכב משבע תחנות בהן לומדים על הגחליליות, מקבלים טיפים לחיים טובים על ידי צב, רוקדים עם זיקית ושומעים את החוויות הקסומות של אבני הבזלת העתיקות. לכל אורך המסלול שומעים את נחל הירדן שוצף וקוצף ומוסיף לחוויה החושית.

מתי? 24-27.9/29.9. סיורים יצאו בין השעות 19:30-22:00 כל חצי שעה (יש להגיע כמה דקות לפני תחילת הסיור)

כמה? 25 ₪ לילד/ 20 ₪ למבוגר. ילד מעל גיל 5 בתשלום. למשפחות של מעל 5 נפשות- ילד אחד חינם.

 

8. מסע בעקבות המים ותערוכת הסוכות הייחודית בעולם בנאות קדומים

סוכות בנאות קדומים. צילום: אלדד מאסטרו

 

מסע בזמן בעקבות המים. שומעים על תלות החקלאים בגשם ומתנסים בחריש ובטחינת גרעיני חיטה באבני ריחיים. לצד בור המים שומעים על בנייתו, חשיבותו ושלל שימושיו ובמתחם מתקני המים הקדומים המבקרים יכירו את אותם כלים ואף יוכלו להתנסות בעצמם בתפעולם: לסובב את בורג ארכימדס, להעלות מים בעזרת קילון, לצפות באמת המים המשקה במימיה את פרדס האתרוגים ולראות דגם ייחודי של מעין שכבה המאפשר הצצה אל בטן האדמה. בנוסף תהיה במקום תערוכת הסוכות הייחודית בעולם, הופעות לכל המשפחה ועוד.

סוכות בנאות קדומים. צילום: אלדד מאסטרו

 

איפה ומתי? פארק נאות קדומים, ליד מודיעין. 09:00 עד 17:00. בשישי עד 14:00.

כמה? 45 ₪ למשתתף מגיל 3

ימים שלישי עד שישי, 25-28 בספטמבר. לפרטים: 08-9770770 ובאתר

9. עומדים על הראש וחוגגים יומולדת 132 בצריף בן גוריון – שדה בוקר

צילום: חנן אפשטיין

 

בחול המועד סוכות המבקרים בצריף בן-גוריון יוכלו לקבל בעצמם טעימה משיטת פלנקרייז, בהשראת משה פלדנקרייז, האיש שהעמיד את בן גוריון על הראש. מורים מוסמכים של השיטה יגיעו לאתר ויאפשרו למבקרים להתנסות בכמה מן התרגילים הבסיסיים בשיטה המהפכנית. בנוסף, תתקיים ההצגה "איש קטן גדול" העוסקת בשעות שקדמו להכרזת המדינה ולבסוף כל המבקרים חוגגים יחד יום הולדת 132 לדוד בן-גוריון.

איפה ומתי? צריף בן גוריון, קיבוץ שדה בוקר, 25-27 בספטמבר, מ-11:00 ועד 17:00.

כמה? 15 ₪ לילד (עד גיל 18) 20 ₪ למבוגר.

ימים שלישי עד חמישי, 25-27 בספטמבר. לפרטים: www.bgh.org.il או בטלפון 08-6560469

10. שווקים מקומיים, סיורים חקלאיים, קטיף וטיולים בין השדות – 'אסיף מקומי' – צפון הנגב

סוכות בצפון הנגב. צילום: מיטל סטרז

 

חג האסיף הוא זמן אידיאלי להגיע לביקור בצפון הנגב. לאחר תקופה קשה עם עמל רב, הגיע הזמן לקצור את פירות העבודה, ליהנות משפע של תוצרת מקומית איכותית ולבלות בשלל האטרקציות של האזור. המבקרים בסוכות בצפון הנגב לא יצטרכו לחפש הרבה. במהלך חול המועד יהיה ניתן לבקר בשני שווקים מלאים במיטב של התוצרת החקלאית האזורית, לבקר בחממות אננס מתוק וטרי או לקטוף עגבניות במשק 77, להצטרף לסיור וטעימות בחוות הקקטוס הגדולה בעולם, לטעום גבינות צאן במחלבת הבוטיק צאלה, לקטוף שלל ירקות ישר מהשיח ב"שביל הסלט", להשתתף במסיק והכנת שמן זית עצמי ב"ביתן הבד", לסייר בבוסתן ארבעת המינים, לטעום מפירות העונה בחוויות יונה ועוד. כל זאת לצד טיולי אופניים או טרקטורונים, ביקור במרכזי מבקרים, חוות חקלאיות ועוד שלל פעילויות ואטרקציות לכל המשפחה.

סוכות בצפון הנגב. צילום: דוברות אשכול

 

איפה ומתי? יישובי צפון הנגב, במהלך כל ימי החג וחול המועד, בהתאם לפעילות.

כמה? המחיר משתנה בהתאם לפעילויות השונות

לפרטים: www.habsor.co.il  

11. איגואנה קרנפית וסנאי עם חמישה פסים – תצוגות חדשות בגן החיות התנכ"י – ירושלים

סוכות בגן החיות. צילום: יערה פורסט תמרי

 

חוגגים סוכות עם שתי תצוגות חדשות: תצוגת האיגואנה הקרנפית – זוחל גדול בעל קשקשים מעובים החי באיים הקריביים. האיגואנה הייחודית, שנראה כאילו קרן מעובה על אפה, נמצאת בסכנת הכחדה בשל לחצים אקולוגיים שונים, כהרס בתי גידול ותחרות עם מינים פולשים לאיים בהן הן שוכנות. ביחד עם האיגואנות נמצאים בתצוגה היפה גם 'פינקים קובנים'. התצוגה השנייה היא תצוגת 'סנאי 5 פס', תצוגה שוקקת חיים המבליטה את נושא המינים הפולשים. הסנאים החמודים הפכו להיות מין פולש בארץ, לאחר שגודלו כחיות מחמד והצליחו לברוח ולהתרבות בטבע. בגן יתקיימו במהלך חול המועד סדנאות ומפגשים לכל המשפחה, האכלות מודרכות ומפגשים עם בעלי חיים ידידותיים.

איפה ומתי? גן החיות התנכ"י בירושלים, 23 בספטמבר עד 2 באוקטובר.

כמה? ילד (גיל 3-18) 44 ₪, מבוגר 58 ₪ לפרטים:02-6750111   או  http://www.jerusalemzoo.org.il/

 

12. הקיסר מתעורר לחיים ובית שאן חוגגת – חינם לכל המשפחה

פארק האקליפטוס בפסטיבל אסיף בבית שאן. צילום: דוברות עיריית בית שאן

 

מתחם הסראייה ופארק האקליפטוס יהפכו בשעות אחר הצהריים לסוכת ענק. הילדים יוכלו להשתתף בפעילויות יצירה ללא עלות ולהנות מהצגות של יובל המבולבל, יניב המגניב וד"ר פוקס. בכל אחר צהריים מזרקת שכשוך לילדים תופעל וסילוני מים יתפרצו להנאת הרוחצים באורות וצבעים. בין הסילונים יתקיימו סדנאות קרקס, מעגלי מתופפים, משחקים עוד. עוד בפסטיבל הופעות של חנן בן ארי, עינת שרוף, קובי פרץ והופעה של כוכב הנוער הכי מדובר בישראל, סטפן! בפארק בית שאן (נחל חרוד) יתקיימו כל יום טיולים מודרכים בפארק שנבנה לאורך הנחל. מומלץ להגיע עם נעליים נוחות, כובע ושתיה.

איפה ומתי? פארק האקליפטוס, מתחם הסראיה ובגן הלאומי בית שאן, החל מ-16:30

כמה? הפסטיבל וההופעות ללא תשלום. כניסה לגן הלאומי תעלה 14 ₪ לילד, 28 ₪ למבוגר.

ימים שלישי עד חמישי, 25-27 בספטמבר. לפרטים: חפשו 'עיריית בית שאן' בפייסבוק. 

 

13.מפגשי אמנים, מתחם חדרי בריחה, סדנאות יצירה ועוד בפסטיבל 'מוזות בשוהם' – חינם לכל המשפחה 

פסטיבל מוזות בשוהם. צילום: דביר גיחז

 

פסטיבל מוזות נערך השנה בסימן 'מפגשים' – מפגשים בין עולם הילדים לעולמם של המבוגרים, אמנים שמתחברים לראשונה, מתחמי יצירה וגם מתחם חדרי בריחה. בפסטיבל יציעו סדנאות יצירה בחרוזים, בגילוף, צביעת מנדלות, הכנת פסיפסים, בניית מעגלים אלקטרוניים וסדנת רחוב ללימוד סווינג! על הבמה מוש בן ארי מארח את בנו – ניתן בן ארי ואת דודו טסה, עינת שרוף מארחת לראשונה את שפיטה, הרב שי פירון במפגש עם ארז לב ארי והסופרת דורית רביניאן במפגש עם מיקה קרני. יהודה קיסר והקיסרים מנגנים BB קינג וג'ימי הנדריקס, הופעות של הראל סקעת, האולטראס וטיפקס.

איפה ומתי? גן החבל, שוהם, החל מ-18:00.

כמה? הכניסה חינם לפרטים: 03-9723001, www.hamesh.co.il

 

14. ייקה בול – תערוכת בולים ייחודית בתפן לכל המשפחה

בול בעיצוב מרים קרולי. באדיבות משפחת קרולי

המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית-מרכז מורשת הייקים, בגן התעשייה תפן, וארגון יוצאי מרכז אירופה פותחים בחול המועד סוכות י"ז תשרי ה- 26 בספטמבר, תערוכה מקיפה "ייקה בול!", המציגה בולי אישים, מעצבים ואמני בולים מהמורשת הייקית. בתערוכה תוצגנה גם יצירות מקוריות של אפרים משה ליליין ויעקב שטיינהרט וסקיצות נדירות של אמני גרפיקה, ביניהם אוטה וליש ומרים קרולי, אשר דימויי יצירותיהם מופיעים על בולי ישראל.  

הבולאות (איסוף הבולים) הממוסדת בארץ ישראל, החלה להתארגן בתחילת שנות השלושים של המאה העשרים, שנותיה של העלייה הייקית. אספני בולים הקימו אגודות, פתחו מועדונים וארגנו תערוכות בולים. התערוכה הראשונה ב-1939 היתה צנועה בהיקפה, אולם הוזמנו אליה אספנים בין-לאומיים.  

בול בעיצוב מרים קרולי. באדיבות התאחדות בולאי ישראל

העיסוק באיסוף, מיון וקיטלוג של בולים רווח בבתים רבים בישראל, ביניהם רבים מבתיהם של יוצאי מרכז אירופה. איסוף בולים נחשב לעיסוק, דרכו ניתן ללמד ילדים צעירים יסודות של מיון ולהיחשף לסיפורים היסטוריים אודות ארצות ומקומות בעולם.

התערוכה החדשה- מבקשת להציג את התרומה של היהדות דוברת הגרמנית למפעל הציוני, כפי שהיא מתבטאת בעיצובם של בולים. בתערוכה מוצגים בולים שנושאיהם מגוונים: אדריכלות, אמנות, מוזיקה, תיאטרון, היסטוריה, פוליטיקה, אמנויות הבמה ועוד.  התערוכה מציגה את העיסוק החינוכי באספנות הבולים, כפי שנשמר דורי דורות בבתיהם של ייקים בישראל.

מחיר כניסה לאירוע50 שקלים למבוגר, 20 שקלים לילד (תשלום מגיל 3). לחברי הארגון- 30 שקלים למבוגר (תשלום מגיל 18).

אפשרות לארוחת צהריים במסעדה כשרה בהזמנה מראש.  הסעות מאורגנות תצאנה מחיפה, ת"א וירושלים, בתוספת 30 שקלים לאדם, בהרשמה מראש.

למידע ופרטים- www.omuseums.org.il ובטלפון 04-9109609, 04-9872022.

 

15. חוויה מדברית לכל החושים – חגיגת סוכות בערד

צילום: זך בן נתן

 

עמותת תיירות ערד ועיריית ערד מזמינים אתכם לחגוג את סוכות בערד עם שלל פעילויות מגוונות וטיולים. לאלו שמחפשים אחר ההרפתקה המדברית האתגרית, לאוהבי הטבע והשקט, למשפחות עם ילדים, לזוגות אוהבים ועוד. במהלך חול המועד (26-27/9) יתקיים בעיר פסביבל ערד שיציע יומיים של הופעות ופעילויות לכל המשפחה. בין המופעים: סאבלימינל, גין בורדו ועוד. לצד הפסטיבל יצאו במהלך חול המועד מגוון טיולים מדבריים מודרכים. בין הטיולים: טיול ירח בנחל פרצים (24/9), למרגלות הר סדום, טיול "בעקבות עולמם של השורדים במדבר" (26/9), המספק למטיילים הצצה על בעלי החיים והצמחייה במדבר, טיול זריחה למצדה (27/9) הכולל סיפורים רבים על ההיסטוריה של המקום ועוד. בנוסף לטיולים המודרכים, יצאו מערד מידי יום, מגוון רחב של טיולים אתגריים מטעם חברת wild trails בהם טיול סאגווי ברחבי ערד, טיול סנפלינג לילי בדרום מדבר יהודה ועוד.

לפירוט מלא של האירועים, אתרי לינה ומסעדות באזור: www.travelarad.com / www.arad365.com

 

16. ימי הנוקדים- חג סוכות בסגנון ימי קדם

כפר הנוקדים מזמין את המטיילים לצאת למסע קדום בזמן ולהתחבר למדבר. בחול המועד סוכות יתקיימו בכפר מגוון של סדנאות מלאכות קדם לצד סיורים מודרכים בעקבות האדם הקדמון במדבר. בכל יום תתקיים בכפר סדנא ופעילות לכל המשפחה.  בין הפעילויות והסדנאות: סדנת הדלקת אש ללא מצית וגפרורים, סדנת כוכבים בה יוכלו המבקרים ללמוד על הכוכבים וכיצד להתמצא בהם ובנוסף, ייהנו המבקרים  ממעגל מתופפים. במסגרת פעילות זו, יתנסו המשתתפים בסדנת תיפוף על הגוף וילמדו על המקצבים השונים בתופים. בהמשך יצטרפו המשתתפים למעגל המשלב תיפוף ושירה. בכל יום בצהריים, פינת החי ופינת היצירה יהיו פתוחות לקהל הרחב.

כפר הנוקדים. צילום: יוני גרניצר

בנוסף לפעילויות יתקיימו סיורים מודרכים- בעקבות האדם הקדמון. בכל בוקר בשעה 11:00 ,יצאו המבקרים לסיור מודרך באזור. הפעילות תכלול ציורי קיר במערה על ידי חול ומים, על פי ציורים עתיקים ויפתרו כתב חידות עתיק. בנוסף, יתנסו המבקרים בחיתוך סלט באבן צור. הסיור מתבצע ברכבים פרטיים ויוצא בכל יום ליעד אחר בקרבת הכפר.

מעגלי מתופפים. צילום: יוני גרניצר

הפעילויות לאורחי הכפר הן בחינם. למצטרפים לפעילויות בלבד, מחיר הפעילויות : פעילויות הבוקר (סיור מודרך בעקבות האדם הקדמון) – מבוגר: 30 ש"ח, ילד: 20 ₪. פעילויות הלילה (או מעגל תופים וסיור כוכבים מודרך או מעגל תופים ופעילות הדלקת אש ללא מצית או גפרורים) – מבוגר: 30 ש"ח, ילד: 20 ש"ח

סוכות, חמישי-שישי 27-29/9. לפרטים והזמנות: כפר הנוקדים-  08-9950097/ www.kfarhanokdim.co.il

 

17. מרוץ בזמן וחגיגת דבש – קיבוץ יד מרדכי

הרפת באדיבות תיירות קיבוץ מרדכי

 

תיירות קיבוץ יד מרדכי ממשיכים להפתיע את המבקרים ולכבוד חול המועד סוכות, יציעו למשפחות משחק מרוץ חוויתי לכל המשפחה! "המירוץ בזמן", משחק הבנוי מחידות ואתגרים, מותאם במיוחד למשפחות. במסגרת הפעילות, יוזנקו המשפחות מאתר הראשונים בסמוך לקיבוץ רוחמה ויעברו משימות המשלבות ניווט, חשיבה, היגיון, שיתוף פעולה ומזל, כאשר יעברו בנקודות חשובות בהיסטוריה של המדינה.

טרקטור. באדיבות תיירות קיבוץ יד מרדכי

 

בנוסף ייהנו המבקרים גם מהפנינג סוכות מיוחד שיתקיים בכל ימי חול המועד: בבית הדבש והדבורה ילמדו המשתתפים על עבודת הדבוראי וחיי הדבורים בכוורת, יוכלו ללקק דבש טהור ולהכין נרות עשויים דונג דבורים.  משם ימשיכו המבקרים לאטרקציה האהובה: סיור מיוחד ברוח הקיבוץ על עגלה רתומה לטרקטור, שתוביל אותם לתחנות מלהיבות ברחבי הקיבוץ בהם: הרפת החקלאית של הקיבוץ, הפרדסים, המכוורת החקלאית, בית האריזה ועוד.

המכוורת. באדיבות קיבוץ יד מרדכי

 

לאחר מכן, יבקרו המשפחות ב"בית קיבוץ של פעם", אשר מספק הצצה נדירה לחיי הקיבוץ הנוסטלגי. שם יתקיים סיור מודרך והסבר על הפריטים המוצגים: חדר הילדים וספר המטפלת, פריטי חדר האוכל הקיבוצי, כלי העבודה ועוד. הביקור בבית קיבוץ של פעם המספר את סיפורו של הקיבוץ והחלוצים הראשונים מאפשר חגיגה של נוסטלגיה והתרפקות על העבר. בנוסף לפעילויות ייהנו המשתתפים מדוכני יצירה לילדים.

אתר שחזור הקרב באדיבות תיירות קיבוץ יד מרדכי

 

במהלך חול המועד יוכלו המבקרים ליהנות מכניסה גם לאתר שחזור הקרב. באתר ימתין למבקרים שחקן שילווה בהדרכה מומחזת את סיפור הקיבוץ והקרב ההרואי. במקביל, יוכלו הילדים לרוץ בין תעלות הקשר המקוריות, לטפס על טנקים שבמקום ולטייל בין הנופים המרהיבים המקיפים את הקיבוץ.

אתר שחזור הקרב. באדיבות תיירות קיבוץ יד מרדכי

 

לפרטים, תיירות יד מרדכי: 08-6720559 | 052-3923104 | www.facebook.com/tourym | tym.co.il. במקום סוכה כשרה.

 

18. מרכז המבקרים שער לנגב – באר שבע

 

מרכז מבקרים שער לנגב. צילום: באדיבות תנוער אור

 

במסגרת אירועי סוכות בעתיקה מרכז המבקרים השער לנגב מזמין אתכם לסיור שובה לב שיחשוף בפניכם את הנגב כמו שלא הכרתם דרך סרטונים, סיפורים אישיים ואנימציות בעברית ובאנגלית. הסיור מתקיים לצד הצגת ההיסטוריה העשירה והאפשרויות הרבות שהנגב מציע כיום. במהלך הסיור יזכו המבקרים לקחת לידיים את מושכות התכנון ובאמצעות משחק אתגרי אינטראקטיבי יתכננו את עתיד הנגב במספר רבדים הכוללים חינוך, תשתיות, תרבות וכו'. במהלך חול המועד סוכות ייהנו המבקרים גם מפעילות ייחודית לחג המתאימה לכל המשפחה.

  • לפרטים נוספים: מרכז מבקרים "השער לנגב" – טלפון: 1800-215-216.
  • עלות: מבוגר 20 ₪, ילד עד גיל 12 חינם.
  • 25-26/9 בין השעות 09:00-15:00. 

19. סוכות לכל המשפחה בעיר העתיקה בבאר שבע

מעמקי הים בתיאטרון הפרינג' בבאר שבע. צילום: מאי לייטי ארמסטרונג

 

העיר העתיקה החדשה באר-שבע מזמינה אתכם לבלות בחג הזה בשפע פעילויות במוקדי התיירות והתרבות בעיר העתיקה; שדרת הפסלים ברחוב קק"ל, קווסט ברחבי העיר העתיקה, סיורים רכובים לכל המשפחה, הצגות ילדים בתיאטרון הפרינג' ובתיאטרון לילדים ונוער, תערוכות מתחלפות בגלריות ובמוזאונים, שוק יזמים בדואים במתחם הקטר, סיורים במרכז להנצחת חיילי אנז"ק ועוד עשרות פעילויות לכל המשפחה במוקדי התיירות בעיר העתיקה

סיורים תיאטרליים מודרכים בעיר העתיקה – 10:00-14:00

סיורים מודרכים לכל המשפחה יצאו במיניבוסים כל שעה עגולה מרחבת מרכז מבקרים באר אברהם. הסיורים יעברו במוקדי התיירות והתרבות בעיר העתיקה וילוו בסיפורים היסטוריים ופיקנטיים אודות העיר העתיקה בבאר שבע. הסיורים ילוו בקטעים תיאטרליים בביצוע שחקני תיאטרון הפרינג', שיפגשו את המבקרים במוקדי התיירות ברחבי העיר העתיקה.

  • הסיורים ללא תשלום
  • בהרשמה מראש
  • לפרטים נוספים: officeatika@br7.org.il, 08-6464980.

שדרת פסלים ברחוב קק"ל

במסגרת פסטיבל "סוכות בעתיקה" יתקיימו ברחוב קק"ל בעיר העתיקה בבאר שבע הופעות קרקס ופסלים חיים שינעימו את אווירת המטיילים ברחובותיה הקסומים של העיר העתיקה. בין הפסלים החיים תוכלו למצוא גם את ה"אנשים בירוק" – ויולי, ויולה וקונטרבס שמביאים לקהל הרחב מופע של צלילים, מוזיקה ופיוטים במופע שמשלב ליצנות, שירה, משחק ותנועה. לצדם יופיעו גם שלישיית הנגנים של "קביים מנגנים", אלת המוזיקה ההודית סרווסטי, צייר קריקטורות ועוד.  

פסלים חיים. צילום: דיאגו מיטלברג

מרכז מבקרים בינלאומי באר אברהם – סדנת תיפוף, מרתון פאזלים וסדנאות יצירה

מעגל מתופפים בבאר אברהם. צילום: דיאגו מיטלברג

 

בחג הסוכות הקרוב, אתם מוזמנים להצטרף לשמחת החג בבאר אברהם ולהיות אושפיזין של כבוד. מרכז מבקרים בינלאומי באר אברהם מזמין אתכם לקחת חלק במסע מעניין ומיוחד העוקב אחר הכנסת האורחים המפורסמת של אברהם אבינו והקשר הייחודי שלה לחג הסוכות. יחד נלמד להכיר יותר טוב את אב שלוש הדתות, ננדוד איתו במדבר, נצפה בסרט תלת ממד מרגש ונבלה לצד הבאר המקראית. במסגרת פעילות סוכות באתר יתקיימו סדנאות יצירה, מרתון פאזלים וסדנת תיפוף.

  • הפעילות תתקיים בימים שלישי עד חמישי בכל שעה עגולה בין השעות 10:00-16:00
  • הסיורים על בסיס מקום פנוי, מומלץ לתאם בטלפון 08-6234613 שלוחה 1
  • מחירים: לפי מחירון האתר (34 ₪ – מבוגר, 20 ₪ – ילד ומחזיקי תעודות רלוונטיות, 27 ₪ – תושב ב"ש)

20. פסטיבל הכתב הראשון בישראל לכל המשפחה בחוה"מ סוכות – ירושלים

צילום: משה קן

מוזיאון ארצות המקרא ירושלים יקיים בחוה"מ סוכות את פסטיבל הכתב הראשון בישראל לכל המשפחה עם יריד אמנים בנושא אותיות, סיורים בעקבות פיענוח כתבי סתרים ושפות עתיקות, התנסויות וחריטה בכתב יתדות, יצירת כתב מצרי עתיק, חתימה על קיר חותמות ענק ואטרקציות נוספות

לרגל פתיחת שנת הלימודים מזמין מוזיאון ארצות המקרא בחג הסוכות את ילדי ישראל והוריהם לפסטיבל שכולו כתב, אותיות ומילים, שיתקיים בין הגלריות ובחצר המוזיאון. בפרויקט מיוחד וראשון מסוגו נתחקה אחר המצאת הכתב וצורותיו השונות. נגלה מקור משותף לכל אופני הכתב: אינפוגרפיקה של בעלי חיים, דמויות אנושיות, איברי גוף, מבנים, חפצים ועוד, שלימים התפתחה לכתב כפי שאנו מכירים כיום.

הפסטיבל, שיתקיים בחול המועד סוכות, 25-27 לספטמבר, יכלול סיורים מהנים וחווייתיים ברחבי המוזיאון בעזרת  כתבי חידה והתנסויות בזיהוי של כתב העברי הקדום. בנוסף, יערכו משחקים ומשימות על שפות עתיקות, סדנאות יצירה ויריד אומנים בסוגי כתב שונים. נכיר שפות עתיקות, כתב ה"ערברית" הידוע, עברית קדומה, כתבים מומצאים, כתב יתדות, כתב חרטומים מצרי ועוד.

צילום: גלי ביינר

 

עוד ייחשפו המשתתפים, לעבודתו של סופר סת"ם שידגים את תהליך הכתיבה עם נוצה על קלף, ויאפשר התנסות בחריטת כתב יתדות על פני חימר וחתימה על קיר חותמות ענק בגינה. בגלריות השונות יתגלו כתבים אותנטיים שנמצאו עמוק באדמה, בין היתר כתבי הירוגליפים מקוריים שנמצאו במערות קבורה, כתבי יתדות בני אלפי שנים, שטר חוב שהוטל על שלמיהו בן נדביהו הכתוב על לוח טין בכתב יתדות וכתבים נוספים.

לילדי כיתה א' הפעילות בחינם!

מחיר כניסה מיוחד למשפחות הכולל את שלל הפעילויות 32 ₪ למשתתף. 22 ₪ לאזרח ותיק.

חול המועד סוכות, 25-27 לספטמבר, ט"ז-י"ח בתשרי בין השעות 10:00-16:00 סיורים יתקיימו גם באנגלית.

 

21. ושמחת בחגך: מטיילים בסוכות עם רשות הטבע והגנים

קיסריה בעת העתיקה. צילום: כפיר בולוטין

 

החופש הגדול הסתיים רק לפני רגע, הילדים בקושי התאקלמו בחזרה ללימודים והנה אנחנו כבר בעיצומה של תקופת החגים. כשחג סוכות נמצא ממש בפתח, המזג אוויר מצוין, ורגע לפני שחוזרים לשגרת הלימודים (עד חנוכה או השביתה הבאה) אין כמו לצאת ולטייל בארץ ישראל יחד עם כל המשפחה ולהתחבר לטבע, למורשת, להיסטוריה והכל ברוח החג.

ברשות הטבע והגנים מעמידים לרשות הציבור אתרים רבים בכל רחבי הארץ עם שלל פעילויות וחוויות לרגל החג ועם סוכות כשרות לרווחת הציבור.

בסוכות כל הדרכים מובילות לקיסריה. בפסטיבל מרהיב שישחזר את העיר העתיקה בגן לאומי קיסריה (שלישי-חמישי, ט"ז-י"ח בתשרי, 10:00-16:00) תוכלו לפגוש שליטים גדולים, להלך ברחובות העיר, לגלות את עושרה האדריכלי, לסייר בשוק הרומי הצבעוני, לנשום בריזת ים בטיילת ולחזות בגלים המתנפצים.
בנוסף במקום תוכלו ליהנות מחוויה תאטרונית המשלבת אמנויות מופע: נגינה, לוליינות, אקרובטיקה אווירית, מיצגי תאטרון הומוריסטיים מהווי החיים בקיסריה בימי המלך הורדוס, והכול כמובן ברוח הקסומה של העת העתיקה.

קיסריה. צילום: מנו גרינשפן

 

אם אתם מחפשים פעילות המשלבת בין מסורות החג לתקופת המשנה והתלמוד תגיעו לגן לאומי ציפורי (שלישי ורביעי, ט"ז-י"ז בתשרי, 10:00-15:00). ברחובות העיר העתיקה יוקמו ארבע סוכות החג: סוכת אתרוג, סוכת לולב, סוכת הדס וסוכת ערבה, ובקרבתן יפגשו המבקרים שחקנים בדמויות מימי המשנה והתלמוד: רבי יהודה הנשיא, רבי עקיבא, ריש לקיש ואלישע בן אבויה.

 

סוכות של שלום בציפורי. צילום: שרון גולדזון

 

המבקרים ייחשפו למלאכות קדומות וייהנו מפעילויות מגוונות: מופע מוזיקה, שחקנים, בעלי מלאכה, סרט בבית הכנסת, חפירה ארכיאולוגית, משחקי רחוב, סדנת כתב עברי קדום וסיורים מודרכים. בנוסף מוזמנים המבקרים להשתתף בחפירות ארכיאולוגיות במקום. כמו כן יהיו סדנאות יצירה בפסיפס, צביעת כדי חרס וכבישת זיתים בתשלום סמלי.

כדי להתחבר לחג ומקורותיו כדאי לחזור בזמן להיסטוריה. ובשביל זה כדאי להגיע לפארק (גן לאומי) הרודיון (חמישי, י"ח תשרי, החל מ-10:00), שם תוכלו להשתתף במשתה המלך הורדוס, ולהצטרף לחוויה מסעירה לכל המשפחה באווירה קסומה: לפגוש ליגיונרים ממשמר המלכה, לצפות במופע קרבות גלדיאטורים עם חרבות ואש בתיאטרון, לסייר בארמון ההר, בבית המרחץ, ולפגוש את המלך הורדוס ודמויות נוספות מהעבר בהצגות שיתקיימו בטרקלין המלכותי שבארמון.

בעבר העיר בית שאן הייתה נקראת סקיתופוליס. בחול המועד בגן לאומי בית שאן (רביעי וחמישי, י"ז-י"ח בתשרי, 18:30-22:30) העיר תחזור לעבר ותאפשר חוויה לילית ייחודית לאור לפידי אש, יחד עם חיילים רומים השומרים על הסדר, רוכלת שוק שתחלק לתושבים תבלינים ושיקווי רפואה, ולקול צלילי נבל. תוכלו לחזות במופע להטוטי אש, יחד עם שוק לאורך הקארדו ועם מאכלים של תושבי סקיתופוליס.

האימפריה חוזרת לבית שאן. צילום: טל גליק

 

גם בדרום הארץ ניתן לחזור בזמן. בגן לאומי ממשית (שלישי-שישי, ט"ז-י"ט בתשרי, החל מ-10:00), בעיר קדומה בת 2,000 שנה תוכלו לגעת בזמן שחלף ולהתחבר אל ניחוחות העבר ב"שוק הנבטי"- חוויה היסטורית צבעונית וקסומה של מראות, ריחות ועמים ברחובות העיר. סוחרים אותנטיים יפרשו את מרכולתם: בזאר של  שטיחים, "ענתיקות", רקמות, כלי נחושת, תבלינים, מור ולבונה. לצדם, דוכני אומנים ומלאכות "מסורתיות": ניפוח זכוכית, קדרות, ליבוד, קליעה ואריגה, וכל זאת בליווי מוזיקה, ריקוד ואווירה ציורית.

 

ממשית. צילום: מנו גרינשפן

בנוסף בשוק יפעלו שפע של סדנאות, פעילויות ועניין לילדים, כמו מתחם משחקי חשיבה עתיקים, בנייה באדמה,  נגינה וריקוד אתני ועוד.

יש לשים לב כי באתר יפעלו גם מספר פעילויות בתשלום, כמו טיפול הוליסטי, קדרות באבנים, צורפות וקליעה.

הכניסה לפעילויות ללא תשלום נוסף (אלא אם צוין אחרת) מעבר לדמי הכניסה לאתר וחינם למנויי מטמון, פרטים מלאים על הפעילויות האלו ועל פעילויות רבות נוספות ניתן למצוא באתר של רשות הטבע והגנים.

אז האופציות רבות ומגוונות, חול המועד קצר, וכדי שתספיקו לנצל אותו תבחרו לכם מסלול, תארזו את התיקים ואת ארבעת המינים, וקדימה צאו לטייל בארץ ישראל ולקיים את מצוות החג "ושמחת בחגיך והיית אך שמח".

 

22. פסטיבל ישראלי תוצרת הארץ – מרכז מול 7, באר שבע – חינם

 

פסטיבל ישראלי. צילום: יח"צ

 

בחול המועד סוכות הקרוב מרכז מול 7 בבאר שבע מזמין אתכם  לחגוג 70 שנה למדינה בפסטיבל ישראלי לכל המשפחה עם תוצרת ישראלית איכותית במייטבה.

בפסטיבל תוכלו להנות ממתחם יין ישראלי עם שמונה דוכני תצוגה, טעימה ומכירה של יין תוצרת הארץ, בר מרכזי לטעימות ושתי סדנאות יין שיתקיימו במהלך כל ערב. כל אורח שיחפוץ יקבל כוס יין וטעימות יין חופשיות במחיר סימלי. בנוסף בפסטיבל יהיה גם מתחם של בירה ישראלית עם שישה דוכנים של מבשלות בוטיק ישראליות, שני ברים מרכזיים ומופעים ארצישראליים בסגנון שירה בציבור.

בגזרת האוכל, תוכלו להנות ממתחם שוק ישראלי עם עשרים דוכנים ממיטב השווקים המובילים בארץ כדוגמת שוק מחנה יהודה, שוק הכרמל ושוק רמלה. בנוסף לדוכנים יהיו במתחם פודטראקס שימכרו אוכל ישראלי אותנטי.

בבמה המרכזית של המתחם יופיעו להקות קאבר ישראליות, די ג'י שינגן מוסיקה ישראלית מכל הזמנים ובמתחם יסתובבו דמויות מחופשות מההיסטוריה של מדינת ישראל.

הכניסה לפסטיבל ללא עלות. 

בתאריך 25-26/9 בין השעות 19:00-23:00. רחוב הע"ל 30, מרכז מול 7, באר שבע.