שואת יהודי השאירה אחריה לא רק את זעקת ששת המיליונים שנרצחו בדם קר בתוך גיטאות שהפכו לאתרי הנצחה, אלא גם ובנוסף, אלפי נטושים, אשר זוכים ל"עדנה מחודשת". סוכנות הידיעות JTA מדווחת כי יזמים מקומיים זיהו בשנים האחרונות את פוטנציאל הבילוי במקום שפעם היה שייך ליהודים שאינם עוד, והפכו אותם למקומות בילוי פופולרים.

'קפה סינגוגה' בסלובקיה. צילום: באדיבות ויקימדיה

 

כך לדוגמה, ה"מקווה בר" בוורשה נבנה מעל מקווה טהרה, בית המדרש "חברה תהילים" בקרקוב פולין הפך לדיסקוטק "חברה בר", עם מוזיקת טכנו ומסיבות אל תוך הלילה, בית כנסת העתיק בן 207 שנה בדוונטר שבהולנד, יהפוך בקרוב למסעדה, ואילו בבסלובקיה, יזם מקומי החליט לשפץ את מבנה בית הכנסת שנבנה לפני 187 שנה ולהפוך אותו ל"סינגוגה קפה", רק כדי לאפשר לאורחים שלו ללגום קפוצ'ינו מתחת לארון הקודש הריק, שעדיין מעוטר בתבליטים של עשרת הדברות עם כיתוב השם המפורש. עזרת הנשים הפכה לבר נפרד, ורק קופת הצדקה נותרה כפי שהייתה.

יוזמות מעין אלה מעוררות מחלוקת. מאיר דוידסון, ישראלי שביקר ב"סינגוגה קפה" כתב בפייסבוק שהחוויה עוררה בו רגשות מעורבים. "ככלות הכל", הסביר, "זה לא שהקהילה היהודית המקומית פשוט ארזה את חפציה ועזבה"

ממחקר שפורסם השנה על ידי הקרן הלאומית למורשת יהודית בלונדון עולה כי לפני מלחמת העולם השנייה היו באירופה כ-17,000 בתי כנסת. כיום, רק 762 משמשים ככאלה.

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא