בעקבות פרסום הכתבה בערוץ 20 על התחלת העבודות בפועל להנגשת מערת המכפלה הגיעו תגובות רבות במערכת הפוליטית. הבוקר חשפנו מכתב שנשלח לארגון 'בצלמו' ובו מבשרת וועדת חוץ וביטחון שבשבועות הקרובים יתחילו בפועל העבודות להנגשת מערת המכפלה אחרי עשרות שנים של מאבק ציבורי בעניין. תגובות רבות במערכת הפוליטית

שר המדע אופיר אקוניס (ליכוד) מסר:
הבשורה על אישור והתחלת העבודות להנגשת מערת המכפלה הינם מהבשורות הטובות ששמעתי לאחרונה. בשנים האחרונות פעלתי רבות ושוחחתי עם הגורמים הרלוונטים הן בעניין הנגשת מערת המכפלה והן בעניין הנפת הדגל במקום. אני שמח שאכן פנייותי התקבלו. הבשורה אינה רק הנגשת המקום הקדוש לנו של אבותינו אברהם יצחק ויעקב ואימותינו הקדושות כי אם הוכחה ברורה שאנחנו חזרנו לארץ אבותינו ולחברון ואנחנו נשארים במקום לנצח.

 

ח"כ קטי שיטרית (ליכוד) חברת וועדת חו"ב: אני שמחה ומלאת סיפוק לבשר כי המאמצים הכבירים שלי ושל חבריי לכנסת נושאים פרי, וכבר בפסח תש"ף תושלם הנגשת מערת המכפלה בחברון.
בחודשים האחרונים פעלתי בדרכים שונות ומגוונות להביא פתרון הולם לאנשים עם המוגבלויות, שמעוניינים לפקוד את מערת המכפלה. רק בשבועיים האחרונים, ראש הממשלה ביקר במערת המכפלה והזכיר את החשיבות של המקום לעם היהודי. הגיע העת שכל אדם יוכל לקיים את דתו ופולחנו במקום כל כך קדוש. העבודה הקשה והרצון שהוביל אותי לסייע לכל אותם אנשים עם מוגבלויות מתחילה לשאת פרי והיד עוד נטויה.

 

חכ עוזי דיין (ליכוד) חבר וועדת חו"ב מסר: "התחלת העבודות במערת המכפלה לטובת הנגשה למען הנכים היא בשורה טובה וכפולה. מבחינה הומניטרית מבחינה הומניטרית שכל אחד באמת יכול לבוא ולהתפלל ומבחינה לאומית – הובלת העבודות על ידנו משמעותה משילות. חשוב כעת לוודא שהעבודות מתקיימות ללא שום עיכובים".

 

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי (שס) מיוזמי מאבק ההנגשה במערת המכפלה: "אני מבקש לחזק את ידי רוה"מ על החלטתו הנכונה והמתבקשת כל כך לתמוך במאבקנו ולהנגיש את מערת המכפלה לתועלת הכלל. המערה הינה אתר המקודש לכלל הדתות, ביהמ"ש העליון הבהיר כי חופש הפולחן הינה זכות חוקתית ראשונה במעלה שיש להגשימה ככל שניתן כשהתנאים והמציאות בשטח מאפשרים זאת וזהו המצב בפועל. מתחילת המאבק הנחה אותי השר הרב אריה דרעי להאבק בכנסת ובוועדות על מנת שנוכל להנגיש את המערה, אנו נעקוב ונוודא שההוראה אכן מיושמת, תוך עמידה בלוחות הזמנים לתועלת הכלל".

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ הרב יואב בן צור בתגובה להנגשת מערת המכפלה לציבור הנכים: "אני מברך על הצעד הזה. ראוי שכל יהודי באשר הוא יוכל לגשת למערת המכפלה ויש להנחיל את כללי הנגישות לציבור הנכים גם בהתיישבות, המהווה חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

ח״כ משה ארבל מתנועת ש"ס: ״רק כשנראה הנגשה על פי כל התקנים ואמות המידה נוכל לברך על המוגמר. המאבק לא תם. כל יום שאין הנגשה גם כשישנה התקדמות הוא חרפה גדולה לנו כחברה החותרת לשיוויון״

מוסי רז ח"כ לשעבר מסיעת מרצ מסר אף הוא תגובה: בעבר ביקשתי מאבו מאזן ומשר הדתות הפלסטיני להנגיש את מערת המכפלה לתפילת בני כל הדתות. אם נכונה הידיעה שכך יקרה היא משמחת. אני מקווה שהעבודות יעשו בתיאום מבלי לפגוע באיש.

בלי בושה
מוסי רז. גם הוא במברכים. צילום: פלאש 90

 

יהודה גליק ח"כ לשעבר מטעם הליכוד וכיום יו"ר קרן ירושלים ומיוזמי המאבק בכנסת הקודמת להנגשת המקום, מסר: "יגעת ומצאת תאמין זה ההוכחה! . ארגון בצלמו שפועל למען זכויות אדם ולא נח לרגע נאבק בכל הכוח שדבר הזה יקרה. ואכן זה קרה. אני מברך על הבשורה החשובה. מכתבו של יו"ר הוועדה ח"כ דיכטר מוכיחה שההגיון הישר חזר . הדבר מתבקש בוודאי בעידן כזה שלכולם ברור ומובן שנגישות זה ממש לא מותרות אלא אלף בית של הזכות של אנשים להכנס למערת המכפלה מקום שמאות אלפים מבקרים ומתפללים בו מדי שנה . אני מברך על אישור והנגשת המקום דבר שמקרב עוד צעד את גאולת העולם".

ח"כ אתי חוה עטיה (הליכוד): "בשעה טובה – המערה תונגש! אני מברכת על הכרזתו של חברי חה"כ אבי דיכטר, כי העבודות על הנגשת מערת המכפלה תחלנה בקרוב". ח"כ עטיה הוסיפה: "לאחר מאבק ארוך ומסובך שניהלנו יחד עם חבריי לסיעה, הנושא יוסדר ואוכלוסיית האנשים עם מוגבלויות הכל כך קרובה ללבי, תזכה לעלות בכוחות עצמם להתפלל באתר הקדוש וללא כל תלות באחר. על כן, אני מברכת. יישר כוח לכל העוסקים במלאכה!".

ח"כ אריאל קלנר (הליכוד ) בירך אף הוא: "מברך על תחילת העבודות להנגשת מערת המכפלה. לא ייתכן שבעלי המוגבלויות, שחייהם גם כך אינם קלים, יסבלו רק בגלל הרישעות של אויבינו שמוכנים לפגוע בבעלי המוגבלויות בקרב בני עמם ובלבד שיפגעו גם ביהודים.
בהחלטה על תחילת העבודות ישראל גם מוכיחה מי הריבון וגם מסייעת באופן הומניטרי לאלה שגורלם לא שפר עליהם".

גם נכים רבים ברכו על ההנגשה ובניהם נאור לביא, דובר הנכים והקשישים וקבוצת 'הנכים הופכים לפנתרים' שפעל רבות בעניין ברך על כך ומסר: "לכל נכה יש זכויות אדם לחיים בכבוד בדיוק כמו אדם רגיל. נמשיך לפעול על מנת שנכים יוכלו להכנס לכל מקום בכבוד ויוכלו לחיות ברמת חיים נאותה ובכבוד". גם קובי אלירז מי שהיה יועץ שר הביטחון לעניני התישבות וכונה "הפרוייקטור של הנגשת מערת המכפלה" הגיב ואמר: "אני מברך על הכרזתו של רוהמ (ככל שהוא הכריז) ומקווה שהסאגה הזו תבוא על פתרונה במהירות האפשרית, הפיתרון קיים וזמין ויש רק להחליט לתקציבו ולבצעו, אפשר לקוות שזה יקרה עד פסח התש״פ…"

מהישוב היהודי בחברון נמסר: "אנו מברכים על ההודעה ומקווים שהעבודה אכן תתחיל בקרוב. זה איננו נושא הקשור לזכויות של דת כל שהיא אלא נושא הומניטרי הקשור לזכויות אנשים בעלי מוגבלויות. הם ראויים לגישה מכבדת למקום הקדוש ואנו מקוים שיזכו לכך בהקדם".

 

להישאר מעודכנים תמיד הצטרפו לקבוצות העידכונים של ערוץ 20 ב- whatsapp

אלדר ממן

אלדר ממן:עוד באותו נושא