מכבי חיפה מתכננת לקיים בשבוע הבא מסיבת עיתונאים בה תציג רשמית את מינויו של טוני מוניוס למנהל הספורטיבי החדש של המועדון. מוניוס, המשמש בתפקיד המנהל המקצועי בחטאפה הספרדית, יחליף את תור קרלסן שסיים את תפקידו.

במכבי חיפה מגדירים את תפקידו של מוניוס כמנהל ספורטיבי ולא מנהל מקצועי או מנג'ר. בדרך כלל האדם עושה את התפקיד ולא להיפך, אבל במקרה של מכבי חיפה, הדגש הוא בבחירת המושג העדין יותר, שם פחות מפוצץ. ההגדרה של מנג'ר נותנת לכולם תחושה שזה האיש הכי חזק במועדון מבחינה מקצועית, זה האיש שמחזיק בכל הסמכויות המקצועיות, מבחירת המאמן ועד בחירת סגל השחקנים, ויש גם כאלה שמתערבים בשיטת המשחק וההרכבים.

עושים סיבוב על חשבון הבנק שלו. יעקב שחר. צילום פלאש 90
בעלי מכבי חיפה, יעקב שחר. צילום פלאש 90

 

ההחלטה של יעקב שחר להמשיך במתכונת של מנהל ספורטיבי/מקצועי אחרי הכישלון הגדול במינוי של קרלסן תמוהה מאוד, אבל היא המשך של קו ההחלטות המתקבלות במועדון. הכישלון של מכבי חיפה נעוץ בהחלטות לא נכונות בבחירת המאמנים והשחקנים. חלק גדול מההחלטה למנות שוב סמכות מקצועית אירופאית למועדון, נעוצה בהרבה אגו. אחרי הכישלון הגדול השנה, המועדון לא מודה שהמהלך לא מצדיק את המשך המתכונת של מנהל מקצועי/ספורטיבי מעל המאמן.

ראשי המועדון ובראשם יעקב שחר הולכים עם ראש בקיר. הם מתקשים לקבל את המציאות הישראלית שמאמן מהדרג הראשון לא יקבל תכתיבים מאף איש מקצוע ולא משנה מהי הגדרת התפקיד. רוני לוי קיבל את ההוראות של קרלסן, גיא לוזון בכלל לא ספר אותו, אין סיבה שבעונה הבאה הדברים יתנהלו אחרת.

ובכל הקשור למאמן, גיא לוזון לא הצליח לשנות דבר במכבי חיפה. אין ספק שהגעתו נתנה לרבים להאמין כי הקבוצה תציג כדורגל אחר אבל התקווה התנפצה מהר מאוד. זה לא מוריד מאיכותו של לוזון כמאמן. הוא אמר לא פעם כי הוא מתקשה לשנות דברים כשהוא מגיע לקבוצה במהלך העונה, כאשר לא הוא שבנה את הקבוצה.. יעקב שחר מאמין בלוזון, ובין השניים יש מערכת יחסים מצויינת והרבה הערכה מקצועית ואישית.

גיא לוזון. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה
יבנה את הקבוצה מהיסוד. גיא לוזון. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה

 

שחר מרוצה מאוד מההתנהלות של המאמן ומההשקעה שלו בקבוצה. הבעלים של מכבי חיפה אינו מרוצה מהתוצאות, אפילו מתוסכל מהמצב, אבל הוא מאמין שלוזון האיש שיכול להחזיר את המועדון לצמרת הכדורגל הישראלי בבנייה מחדש. יכול להיות שהוא צודק. יש היגיון להשאיר את לוזון ולאפשר לו להתחיל הכל מחדש. במקרה כזה לוזון לא יוכל למצוא תירוצים אם במהלך העונה אם הקבוצה תיראה כמו שהיא נראית עכשיו.

וכאן בדיוק הבעיה במינוי הצפוי של מוניוס. בימים האחרונים מתנהל ויכוח בתקשורת איך יכול להיות שהמנהל הספורטיבי שיהיה במכבי חיפה לא יחליט מי המאמן. מוזר? אולי בעיני הפרשנים והכתבים השטחיים. בכל הקבוצות באירופה, הבעלים או הנשיא של המועדון בוחרים את המאמן. אגב, גם במכבי תל אביב, ההחלטה הסופית על זהות המאמן היא של מיטש גולדהאר. בניגוד לבעלי קבוצות ונשיאים באירופה שחיים את הענף ובקיאים בתחום, גולדהאר לא בעניינים ולכן קרויף בודק, מחפש, נפגש עם מועמדים ומביא לגולדהאר את השמות כשהבחירה הסופית היא של הבעלים. ככה זה במכבי תל אביב וככה זה בעולם כולו. לכן, העובדה ששחר החליט כי לוזון יישאר המאמן ולא המתין להחלטת המנהל הספורטיבי החדש אינה מוזרה ואף לגיטימית. בחירת המאמן היא הפריווילגיה של הבעלים.

היו כישלון גדול. קרלסן ומולנסטיין. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה
הפרצופים מאחורי הכישלון. קרלסן ומולנסטיין. צילום: עמוד הפייסבוק של מכבי חיפה

 

גם העובדה שגיא לוזון החל לקבל החלטות בנוגע לסגל השחקנים בעונה הבאה היא לגיטימית ומתבקשת. מוניוס, נכון לעכשיו לפחות, לא מכיר את השחקנים ואת הליגה הישראלית ואינו יודע מי מהשחקנים ראוי להישאר ומי מהישראלים צריך להביא לקבוצה. לכן גיא לוזון כבר החל לקבל את ההחלטות בנוגע לסגל השחקנים. לוזון החליט לשחרר את מרבית הזרים וכבר מתנהלים שיחות עם ישראלים ביניהם דן אייבנדר ואדי גוטליב. גילי ורמוט ודקל קינן על סף חתימה על חוזים חדשים במועדון. טבעי שלוזון ימשיך לבנות את הסגל ולא ימתין להגעתו של מוניוס. לוזון נמצא עם השחקנים שלו יום יום,הוא כבר מכיר לא רק את היכולת המקצועית שלהם, אלא גם ובעיקר את האישיות שלהם ולדבריו לפחות, הוא יודע מה הקבוצה צריכה כדי להיות טובה מאוד בעונה הבאה.

חלוקת התפקידים תהיה כזו שלוזון יקבע את הסגל העונה, מוניוס יסייע עם הגעתו במסע שכנועים של שחקנים ברמה גבוהה להגיע לחיפה, והוא יבנה מנגנון אחר מזה שהיה בקבוצה.

אוהדי חיפה. צילום: העמוד הרשמי מכבי חיפה
נראה אותם חוגגים בעונה הבאה? האוהדים. צילום: העמוד הרשמי מכבי חיפה

 

התקשורת חיפשה סיפורים בין קלרסן למאמניו – רוני לוי, רנה מולנסטיין וגיא לוזון. כדי להימנע מכך גם במקרה של מוניוס ולוזון, המועדון צריך להבהיר מה הסמכויות של כל אחד מהם ולא לטשטש את המציאות בתקווה שהלכלוך יישאר מתחת לשטיח. מי שמכיר את לוזון יודע שאין סיכוי בעולם שמישהו ינחית לו שחקנים או יתערב לו בתכנית האימון והמשחק. לוזון, בניגוד למאמנים ישראלים אחרים, יודע להעריך ולכבד אנשים. הוא אינו עובד עם התקשורת ושומר על לויאליות למועדון ולשחקנים.

אם מוניוס מגיע למכבי חיפה אחרי שהוא יודע בדיוק מהן הסמכויות שלו הוא יכול להצליח, אחרת, מכבי חיפה של העונה הקרובה תהיה בדיוק אותה קבוצה של השנים האחרונות. אגב גם בקבוצות הכי גדולות באירופה, אותם אנשי מקצוע שנמצאים על הקווים, הם אלה שקובעים את הסגל, לכן הגדרת התפקיד היא לא משמעותית. הגדרת הסמכויות של כל אחד ואחד במערכת היא המתכון לשקט ולהצלחה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא