המבקר בספרד נשא היום (שלישי) נאום בפני הסנאט במדינה ושיבח את המעורבות הספרדית בוועידת מדריד שקדמה כידוע להסכמי אוסלו. ריבלין אמר כי: " ב-1991 התניעה את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני". בהמשך אמר כי "המאבק לשלום היה לאחד הכוחות המחברים בין ישראל לבין ספרד בתקופתנו. גם בעת הזאת, כאשר תהליך השלום מושהה, הוא נותר מצפן. אנו מייחלים להשלמתו של תהליך זה בדמות הסדר שלום שיושג במשא ומתן, תוך שיקום האמון בין הצדדים".

ועידת מדריד היא ועידה בינלאומית שנערכה בשנת 1991 במטרה לקדם את התהליך המדיני בין הפלסטינים, ישראל ומדינות ערב. בריאיון שהעניק לימים הפוליטיקאי הפלסטיני סאיב ערקיאת שהיה אז בין הנציגים בוועידה לעיתון 'הארץ', אמר: "בלי מדריד לא היינו מגיעים לאוסלו".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין בסנאט הספרדי. צילום: חיים צח / לע"מ
נשיא המדינה ראובן ריבלין בסנאט הספרדי. צילום: חיים צח / לע"מ

 

 

"האיומים האיראניים בהשמדתה של ישראל הם בלתי נסבלים", אמר ריבלין בהתייחסות לסוגייה והוסיף: "במיוחד כאשר הקולות הללו מגיעים ממדינה שהיא יצאנית מספר אחת לטרור עולמי רצחני ושאחראית לחוסר היציבות בסוריה, בלבנון, בעיראק, ובאזור כולו. יש לנו ציפייה ברורה מידידותיה של ישראל בכל העולם לבחור צד, לא להשלים עם ניסיונות למחיקה נוספת של העם היהודי, לא במעשים ולא במילים". 

בפגישה נוספת שקיים היום הנשיא עם ראש ממשלת ספרד הוא התייחס למשבר שבין הממשל ובין המחוז בקטלוני האוטונומי: "ספרד וישראל הן שתי דמוקרטיות צעירות מאוד ועם זאת איתנות מאוד. שתי דמוקרטיות שעומדות בפני מבחנים וטלטלות, מחוץ ומבית ויכולות להם. הידידות בין ישראל וספרד עמוקה וארוכת שנים. ספרד היא מדינה אחת עבורנו, ישות מדינית ריבונית אחת, וכל הבעיות עמן היא מתמודדת בימים אלה הן פנימיות. היחסים שלנו עם כל אזרחי ספרד יקרים לנו, ואנו מתפללים שהאתגר הנוכחי ייפתר בהבנה". 

 

ג'ורג' בוש האב נואם בוועידת מדריד. צילום: U.S. National Archives and Records Administration
ג'ורג' בוש האב נואם בוועידת מדריד. צילום: U.S. National Archives and Records Administration

ריבלין ביקש מראחוי לפעול לשינוי דפוסי ההצבעות של המדינה נגד ישראל במוסדות בינלאומיים: "מלך ספרד מכונה גם מלך ירושלים, ולהגיע לאונסק"ו ולומר שאין קשר בין ירושלים והעם היהודי זו לא רק בורות, זו פגיעה ביושר האינטלקטואלי". אמר ריבלין. "אני מבקש מכם לשים לב כי אינכם לוקחים חלק בהחלטות שנובעות ממאבקים פוליטיים לא ענייניים". הוסיף.

בנוסף דנו השניים ביחסים בין ישראל והרשות הפלסטינית ובמצב בעזה. הנשיא הדגיש כי מדינת ישראל מצפה להשבתם של חללי צה״ל והאזרחים הישראלים המוחזקים ברצועה ואמר כי: "חמאס בעזה מפר את הריבונות הישראלית באמצעות בניית מנהרות התקפיות החוצות לשטח ישראל במטרה לפגוע באזרחים ישראלים בצורה שישראל לא תוכל לעבור עליה בשתיקה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא קבוצת הכדורגל ריאל מדריד. צילום: חיים צח / לע"מ
נשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא קבוצת הכדורגל ריאל מדריד. צילום: חיים צח / לע"מ

בנוסף נפגש ריבלין עם נשיא מועדון הכדורגל ריאל מדריד, פלורנטינו פרז. הפגישה התקיימה באיצטדיון הכדורגל של הקבוצה בעיר, סנטיאגו ברנביאו, בסימן הפעילות החברתית החינוכית המתקיימת בהובלת ריאל מדריד ועסקה בה ובפעילות הענפה אותה מוביל בית הנשיא בישראל תחת הכותרת "תקווה ישראלית בספורט: מגן הכבוד".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא