חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס פרסמה במהלך סוף השבוע כי עדכנה את תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל ל"חיובית" – A1. כמו כן אושר דירוג Aaa על איגרות החוב הלא מובטחות הבכירות שהונפקו על ידי הממשלה. ההודעה מגיעה לאחר ביקור נציגי החברה בישראל בחודש יוני האחרון.

רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון. צילום: פלאש 90
רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון. צילום: פלאש 90

 

בהודעת החברה נכתב כי אחד הגורמים להעלאת תחזית הדירוג הנו הביצועים הפיסקליים המיטביים, ובמיוחד הורדת יחס החוב הציבורי לתוצר ביותר מ-10 נקודות האחוז משנת 2008 לכ-60% מהתוצר. עובדה זו משקפת מסגרת תקציבית שקולה וביצועי צמיחה חזקים.

ראש הממשלה הגיב לפרסום: "ההחלטה של חברת דירוג האשראי מודי'ס להעלות את תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל ל"חיובית" ברמה של A1, היא עדות נוספת להצלחת המדיניות הכלכלית שלנו. מדובר בהעלאת תחזית שנייה בשנה האחרונה. הכלכלנים ממודי׳ס ציינו לטובה את עצמתה של כלכלת ישראל, את יציבותה ואת השיפור ביחסינו הכלכליים והדיפלומטיים עם מדינות ערב. דירוג האשראי עולה, האבטלה בשפל של כל הזמנים, יחס החוב-תוצר יורד, שכר המינימום עולה והצמיחה עולה. יש מי שטוענים: ״הכלכלה חזקה, אבל הפערים בין עשירים לעניים רק הולכים וגדלים..

ובכן, המציאות מוכיחה אחרת: מדד אי-השיוויון (ג׳יני) יורד בעקביות, שנה אחרי שנה. העובדות מדברות בעד עצמן: המדיניות הכלכלית שלנו מחזקת גם את כלכלת ישראל וגם את החברה הישראלית".

שר האוצר, משה כחלון, אמר "העלאת תחזית דירוג האשראי היא עדות נוספת לחוזקה ויציבותה של כלכלת ישראל. יש לציין כי מדובר בהעלאת תחזית דירוג שנייה במהלך השנה האחרונה. כלכלת ישראל מציגה את נתוני המקרו הטובים ביותר מקום המדינה – שיעור האבטלה הנמוך ביותר, צמיחה חזקה, יחס חוב תוצר הולך ויורד ודירוג האשראי הגבוה ביותר. כל הנתונים מוכיחים כי המדיניות הכלכלית שאנו מובילים הכוללת כלכלה חופשית ואחראית במקביל לחיזוק מעמד הביניים והשכבות החלשות היא הדרך הנכונה".

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.