מובארק עם נתניהו. צילום: רויטרס
מובארק עם נתניהו. צילום: רויטרס

האם נחשף מתווה השלום של ראש הממשלה בנימין נתניהו? חוסני מובארק, נשיא לשעבר אישר היום פרסומים לפיהם כי נתניהו הציע לו ליישב את הפלסטינים בחצי האי סיני, במסגרת הסדר של חילופי שטחים עם הרשות. מובארק הוסיף כי דחה על הסף את הצעת נתניהו.

בתגובה לפרסום, סיפר  מובארק כי "ב-2010 הוצע לי על ידי ראש ממשלת ישראל ליישב פלסטינים בחלק משטחי סיני באמצעות חילופי שטחים. הדגשתי בפניו באופן מיידי באותה פגישה שאני לא מוכן אפילו לשמוע על הצעות כאלה במסגרת הזו".

דבריו של מובארק פורסמו בעמוד פייסבוק המזוהה עם משפחתו של הנשיא המצרי לשעבר, וצוטטה בכלי התקשורת במדינתו.

מובארק נענה להצעת רייגן, אך המגעים לא צלחו

עוד דיווח ה-BBC כי הצעת נתניהו אינה הראשונה מסוג זה, וכי קיבל הצעה דומה בראשית שנות ה-80', אז דווקא מהאמריקאים. לפי המסמכים הבריטיים, נשיא מצרים לשעבר חשף את הבקשה האמריקאית בפגישה שערך עם ראש ממשלת בריטניה אז בלונדון, שם פגש גם את הנשיא האמריקאי המנוח, רונלד רייגן.

התגובה לבקשה האמריקאית הייתה חיובית? בני הזוג רייגן עם בני הזוג מובארק. צילום: רויטרס
התגובה לבקשה האמריקאית הייתה חיובית? בני הזוג רייגן עם בני הזוג מובארק. צילום: רויטרס

הרקע לבקשה האמריקאית היה מלחמת לבנון הראשונה, כאשר מצרים ניסתה לשכנע את וושינגטון ואת ירושלים להסכים להקמת ישות פלסטינית בשותפות עם ירדן, בניסיון ליצוק את היסודות להקמת מדינה פלסטינית. לפי הפרסום, מובארק אמר לתאצ'ר כי הסכים לקלוט את הפלסטינים שגורשו מלבנון (בהם גם רב המחבלים ), אמר לאמריקאים שלא יעשה זאת בלי להביא לפתרון הסכסוך.

מובארק דחה גם את הפרסומים לפיהם נתן את הסכמתו וכתב: "הטענות על כך שמצרים הסכימה או שאני הסכמתי ליישב פלסטינים במצרים, ובייחוד אלה שנמצאו בלבנון באותו זמן, חסרות שחר. היו מאמצים של חלק מהגורמים לשכנע אותי ליישב חלק מהפלסטינים שנמצאים בלבנון באותו זמן במצרים. סירבתי לכך בתוקף".

לפני כארבע שנים פורסם בעיתון ערבי כי נתניהו ניסה לשכנעו לאכלס פלסטינים בסיני, אך זה כאמור דחה את הרעיון. בסוף הודעתו, נכתב בעמוד המזוהה עם מובארק כי מעולם לא הסכים לוותר על חבלי ארץ מצריים: "זה בא לידי ביטוי בנחישות שלנו להחזיר כל פיסת אדמה מאדמתנו שנכבשה ב-1967 באמצעות חזרה המלאה של טאבה לריבונות מצרית".:עוד באותו נושא