יהודה אייזיקוביץ

בימים האחרונים רצים ברשתות החברתיות ובתקשורת סרטונים בהם נראים חרדים מצפצפים ביודעין על הוראות משרד הבריאות ואף מתעמתים עם שוטרים שפועלים כדי לשמור על שלום הציבור.

הסרטונים הללו מעוררים זעם ציבורי עצום נגד חרדים: איך אנשים יכולים להתנהג בטמטום כזה מול הסכנה הברורה והמיידית של נגיף הקורונה?! גם בימים שבשגרה, הציבור הרחב נתקל לא אחת בחרדים מופרעים שחוסמים כבישים, שורפים פחים, מקללים שוטריםומשתוללים בטירוף. והצופה משתומם, מה לכל הרוחות עובר לאנשים האלה בראש?!

האומן איקא ישראלי סיפר שבמהלך תהליך החזרה שלו בתשובה הוא נסע באוטובוס בירושלים בדרכו לישיבת התפוצות בה למד, באחד התחנות עלתה משפחה חרדית ברוכת ילדים לאוטובוס וככל הנראה אחד מילדי המשפחה הרגיז את האבא שהתחיל לצרוח ולהשתולל והתנהג באופן מחפיר, איקא המזועזע סיפר לראש הישיבה על החוויה שעבר ועל החלטתו כתוצאה מכך שלא להמשיך את לימודיו בישיבה מהסיבה שהוא אינו מעוניין להשתייך לקבוצת אוכלוסייה אליה משתייך אותו חרדי.

איקא סיפר שבאותו מעמד ראש הישיבה הנחיל לו כלל שהסביר את מה שקרה באוטובוס וחסך לו שאלות רבות בהמשך: "דע לך, יש מושג אחד שנקרא 'דת' ויש מושג אחר שנקרא 'דתיים' ולא תמיד יש קשר בין השניים…"

לפי התקשורת ועל פני המסך החרדים בדרך כלל נראים ממש גרוע, לעומת זאת, בחיים האמיתיים מסתבר שהתמונה יותר מגוונת, לצד אותם חרדים מעוררי השראה מקימי ארגוני החסד הגדולים והמוכרים יש רבים אחרים, את חלקם אתם מכירים ממקומות העבודה, מדובר באנשים שהם סמל ודוגמה להתנהגות מכובדת ומכבדת, לא במקרה חרדים רבים כל כך מכירים את הסיטואציה הזו שבה החילוני התורן טופח להם על השכם ואומר משהו כמו: "אילו כל החרדים היו כמוך הרי שהמצב במדינה היה נפלא".

לפני מספר שנים שודרה סדרת הטלוויזיה 'שטיסל' שהציגה עלילה שכביכול התרחשה בתוך החברה החרדית, בסדרה הופיעו שחקנים שהיו לבושים כמו חרדים והתנהגו כמו חרדים ושוחחו ב'חרדית' יותר טוב מהחרדים עצמם…כל מי שצפה בהפקה הזאת לא יכול היה שלא להתפעל מיכולות השחקנים להציג באופן כל כך מושלם את החרדים, אולם באותה מידה כל מי שצפה בהפקה הזאת ידע שלא מדובר בחרדים אמיתיים אלא רק בשחקנים… מה שמלמד ש'חרדיות' היא לא עניין רק של חזות, התנהגות ושפה, הם במקרה הטוב יכולים להיחשב אולי כמאפיינים אך בוודאי לא כמגדירים, ואם כן, עולה השאלה מה מגדיר יהודי כחרדי?

המקור המוקדם ביותר לכינוי חרדי מופיע בנביא בספר ישעיהו פרק ס"ו פסוק ה': "שמעו דבר ה' החרדים אל דברו" רש"י הפרשן הנודע מבאר שחרדים הם 'הצדיקים הממהרים בחרדה להתקרב אל דבריו' כדוגמת חיילים צייתנים שממלאים פקודות בדייקנות ובזריזות. ההגדרה המזוקקת של חרדי הוא יהודי שמצטיין בציות לדברי הבורא הן ביחסו לזולת והן בקיום המצוות שבינו לבוראו, בשל כך מי שמחוייב לאיסור 'לא תגנבו' לא ישרוף פחים או יגרום נזק לאחר, מי שמחוייב לציווי "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" יציית להוראות משרד הבריאות, לא יסתכן ולא יסכן את בריאות הציבור. מי שמתנהג אחרת יכול לקרוא לעצמו בכל שם שיבחר,אך חרדי הוא לא.

הציבור החרדי ברובו המוחלט מורכב מאנשים ערכיים. אך כאשר אתם נתקלים בהתנהגות מזעזעת של אנרכיסטים במראה חרדי, זכרו: יש את החרדים במהותם, ויש את אלה שמאופיינים כחרדים ולא תמיד יש קשר בין השניים.

הכותב מנהל את CIC – Chareidi Information Center / מרכז מידע חרדי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.