יוסי בניון, קפטן נבחרת ישראל לשעבר, הכניס טילים לקנה, העיתונאים כבר המתינו לשיגור הפצצות בהנאה רבה, אבל רגע אחרי שאמר את הפתיח המאיים, הוא דחה את שיגור הארטילריה לעוד שנה, אולי שנתיים. בניון הצטרף למסיבת העיתונאים השגרתית שערכה מכבי תל אביב ביטם חמישי. תחילה כרגיל דיבר המאמן שוטה ארבלדזה, בניון דיבר על מכבי תל אביב וכאשר נשאל על ניצחון הנבחרת באלבניה הוא החל בברכות וסיים באיום שנותר באויר.

בניון. יש לו הרבה בבטן. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
בניון. יש לו הרבה בבטן. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

הנה הדברים שבניון אמר: ״הם עשו ניצחון גדול. מבחינתי האישית כל עוד אני משחק, אני רוצה להיות מוזמן לנבחרת. כמו שכולם יודעים קרו הרבה דברים עם הנבחרת. כשאני אפרוש יהיו לי הרבה דברים להגיד על הנבחרת וכל עוד אני לא שם אני לא רוצה להמשיך לדבר״.

לאלה שנמצאים במתח גדול מאז מסיבת העיתונאים בקרית שלום ואינם מסוגלים להמתין לסיום העונה הקרובה או לסיום העונה הבאה כאשר בניון יפרוש ממשחק פעיל, יכנס מסיבת עיתונאים יזיל דמעות של עצב והתרגשות על המעמד המרגש וגם יכוון את הטילים למטרות שהוא מכוון בשלוש השנים האחרונות הנה כמה פרטים שבניון שומר בבטן בכאב ולא רוצה לכוון למטרה. יש לו סיבה.

בניון אומר בכל הזדמנות כי הוא רוצה לחזור לנבחרת ישראל. לפחות לסגל. הוא מאמין שיש לו מקום בסגל הרחב. זכותו. הוא גם דורש מהמאמן הנוכחי אלישע לוי להתייחס אליו כמו אל כל השחקנים בנוגע לזימונים. בניון באמת חושב שהוא לא אמר את המילה האחרונה בנוגע לחזרתו לסגל נבחרת ישראל ולכן הוא אינו רוצה לפתוח את מכונת הירייה ולירות לעבר המטרות שסימנו לו את הדרך החוצה מנבחרת ישראל בדרך לא ראויה. בינתיים בניון שותק. קשה לו אבל הוא מתאמץ לא לדבר ולא לשחרר את החומרים הסודיים שהוא מחזיק בכספת. מצד אחד הוא מייחל לטלפון של אלישע לוי שמודיע לו כי החליט לזמנו לסגל, מצד שני הוא ממתין לרגע בו הוא ישחרר את האש לכיוון המטרה.

המטרה הראשית: אלי גוטמן

מאמן הנבחרת הלאומית שאחראי לסיום הרומן של קפטן נבחרת ישראל, אחד השחקנים הגדולים שצמחו בכדורגל הישראלי בכל הזמנים, מבחינת בניון גוטמן הוא המטרה. הוא לא לבד אבל הוא האיש המרכזי שבניון מתכוון לשגר את האש. בניון מחזיק בבטן שיחות שקיים עם גוטמן בנוגע לזימונו ואי זימונו לנבחרת, בניון מחזיק אמירות הזויות של המאמן הלאומי לקפטן שלו. אמירות בהן הסביר המאמן למה הוא לא מתלהב להזמין אותו לסגל של נבחרת ישראל.

יש כאן בשיחות שגוטמן דיבר הרבה אגו, יש כאן אדם שניסה לשכנע עד כמה הוא פראנואיד, עד כמה הוא חושש מהקפטן. יש כאן גורמים מהתקשורת הישראלית שגוטמן הושפע מהם, אנשי מקצוע שעבדו עם גוטמן בנבחרת, בניון מחזיק בכספת חומר נפץ. יהיו שיגידו כי גוטמן לא זימן את בניון לנבחרת וזו זכותו. נכון. הדרך בה התנהל המאמן הלאומי, הצורה בה התקבלו ההחלטות לא לזמנו, השקרים, ההמצאות, הניסיונות לסכסך אותו עם שחקנים אחרים ולא רק.

בניון במדים הלאומיים. צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל. פלאש 90
בניון במדים הלאומיים. צילום: פלאש 90

בניון מחזיק בכספת את השיחות שגוטמן ניהל עם שחקנים ועיתונאים. שיחות בהן המאמן הלאומי אמר להם שבניון בנבחרת יהיה נזק לחדר ההלבשה. בניון בנבחרת על הספסל זה אמר פצצה מתקתקת על הספסל, בניון לא בהרכב הראשון הנשמעות היא פיצוץ בחדר ההלבשה. בניון בניגוד לאופיו, נפגע וסבל מאוד בשנים בהן גוטמן היה מאמן הנבחרת אבל הרצון העז שלו להיות חלק מהנבחרת לפני הפרישה היה חזק יותר ולכן הוא שתק ושותק.

אבל בניון לא ישתוק אח הפרישה. הוא פגוע מאוד והוא יסגור חשבון.

מלבד גוטמן ועוזרו יוסי אבוקסיס קפטן הנבחרת מאוכזב מעוד כמה גורמים גם בהתאחדות. בניון ידבר בעתיד על כך שגוטמן קיבל את הקדנציה השנייה שלו רק בגללו. בניון יספר שאבי לוזון ושטרן חלובה, אז יו״ר ההתאחדות ומ״מ לחצו עליו לקבל את תפקיד המאמן הלאומי עוד שהיה באנגליה ובניון הבהיר כי הוא רוצה להמשיך לשחק ולחזור לישראל לשנתיים לפחות. בניון יספר כי הלחצים עליו לקחת את הנבחרת היו גדולים מאוד גם בגלל שראשי ההתאחדות לא כצו לתת לגוטמן קדנציה שנייה. בסופו של דבר בניון אמר לא וגוטמן התמנה לתפקיד שוב.

בניון ואלי גוטמן. צילום: פלאש 90
בניון ואלי גוטמן. צילום: פלאש 90

בניון ישחרר את האש לעבר גוטמן שמהרגע שהוא היה המועמד להיות מעמן הנבחרת הוא בעצם חיזק את מעמדו והופך להיות איש חזק ממנו. גוטמן, כך בניון יבהיר פחד ממנו. ברגע ששני האנשים שמנהלים את ההתאחדות רצו אותו לתפקיד מאמן הנבחרת, ברגע שהם לחצו על בניון להחליף את גוטמן ורק בגלל שבניון דחה את הלחצים כי רצה להמשיך לשחק גוטמן יחשוש ממנו ומעוצמת הכוח שרק גדלה. וזה לא הכל. אחרי שבניון דחה את ההצעה להתמנות למאמן הנבחרת במקום גוטמן, המאמן הלאומי הבין כי בניון הלך למהלך להחליפו במאמן אחר ופעל מאחורי הקלעים שלוזון וחלובה ימנו מאמן אחר.

בניון ישחרר מהכספת פירוט שיחות מלא על הדברים שגוטמן אמר לו ולגורמים בנבחרת, בהתאחדות ובתקשורת נגדו. דברים קשים שאינם מקצועיים. בניון מחזיק בין השאר בנתונים מי הגורמים הקרובים לגוטמן שהמליצו לו לא להמשיך ולזמן את בניון לנבחרת. בניון יחשוף את רשימת האינטרסנטים שפעלו נגדו כדי שגוטמן יסיים לו את הקריירה בנבחרת ישראל.

המשך יבוא.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20