לפני כמה חודשים החליט לבקר כאן ראש מפלגת "החירות" האוסטרית. משרד החוץ הוציא המלצה רשמית לא להיפגש איתו. הטענה כפי שפורסם הייתה שמדובר במנהיג מפלגה עם לכל הפחות עבר ניאו-נאצי שנתפסת כדגל שחור בקרב חלקים נרחבים באירופה. ברקע, תופעה כללית שקיימת בימין הניאו-נאצי האירופאי, שסבור שהמוסלמים הם כרגע בעיה גרועה יותר מהיהודים, ולכן כדאי פרגמטית לשתף פעולה כמה שנים עם היהודים כדי להתמודד עם המוסלמים, ואז לחזור לטפל ביהודים.

שטראכה. צילום: תומאס פרנר
שטראכה. צילום: תומאס פרנר

אנשי ימין רבים באותו זמן התגייסו באופן נרחב לטובת אותו ביקור. טענתם הייתה שמפלגת החירות האוסטרית התנקתה מעברה הניאו-נאצי, ושהם כעת תומכי ישראל מובהקים ושזו טעות דרמטית לא להיות איתם בקשר. כשניסיתי להבין מאיפה הם שואבים את המידע הנרחב הזה בפוליטיקה אוסטרית והדקויות שלה – רובם ככולם הפנו אותי לפרסומים של אחד "וילהלם רוט", פעיל פייסבוק ימני פופולארי שטען שיש לו קשרים נרחבים בפוליטיקה האירופאית בכלל ובאוסטריה בפרט.

אין לי שמץ של מושג בפוליטיקה אוסטרית, אני לא קורא גרמנית, ובאמת שלא היה לי זמן להתעמק בסוגיה. אז עשיתי את מה שאני מניח שרוב האנשים עושים באותו מצב, שאלתי את עצמי על מי אני סומך יותר, האם על אנשי משרד החוץ או על וילהלם רוט?

מתוך עמוד הפייסבוק של "רוט"
מתוך עמוד הפייסבוק של "רוט". כולם הפנו אליו

יצא לי להכיר כמה אנשי משרד החוץ, אלו שהכרתי היו משרתי ציבור מסורים ומקצועיים מאוד. בניגוד לתדמית, הם גם היו בעלי דעות די מגוונות, ולחלקם כנראה היינו קוראים ימנים.

העמדה הרשמית, כך ניתן להניח, גובשה על סמך אנשים ששירתו באירופה ומכירים היטב את הסוגיה וההקשרים הרחבים שלה. האינסטינקט שלי היה לסמוך עליהם. כשניסיתי להגיד את זה לחבריי בימין, התגובה שקיבלתי על פי רוב הייתה בסגנון של "עזוב אותך אנשי משרד החוץ, סתם שמאלנים שם כולם."

אתמול התפרסם תחקיר של גדעון דוקוב שאותו וילהלם רוט הוא בכלל משה חרותי מגבעתיים. שבכלל אין לו כנראה את רוב הקשרים שהוא טוען שיש לו ובקיצור – שרלטנות. זה גרם לי לתהות שוב על "על מי אנחנו סומכים כשאנחנו לא מבינים בסוגיה?".

לתחושתי יש תהליך עומק שקורה היום בימין הישראלי. תהליך שבמסגרתו עדיף לסמוך רק על מי שמזהה את עצמו במובהק עם הימין. יש חשדנות מוחלטת כלפי כל מי שעשוי להיות מזוהה עם השמאל, גם אם הוא איש מקצוע מצוין ובעל ידע נרחב בסוגיה הנדונה, גם אם הוא אפילו לא באמת איש שמאל.

והתהליך הזה מדאיג מאוד. כי שירות ציבורי במדינה דמוקרטית מבוסס על כך שמשרתים בו אנשים שיש להם דעות אישיות מכל הקשת. וכשהשלטון מתחלף וכרגע מקבלי ההחלטות מקדמים אג'נדה שחלק מאנשי המקצוע לא מאמינים בה, האחרונים צריכים להמשיך לשרת באותה המסירות והמקצועיות. במקביל, הציבור ומקבלי ההחלטות צריכים לסמוך עליהם שכשהם מביעים את דעתם המקצועית זו אכן דעתם המקצועית ולא ניסיון לקדם אג'נדה אישית.

מדובר באלף-בית של ממלכתיות ושירות ציבורי במדינה דמוקרטית – לנסות, כמיטב האפשר, וברור שאי אפשר לגמרי, להפריד בין המקצועי לאישי. אבל מתברר שהולכת וצומחת פה דעה בחוגי הימין שאומרת שאין ממלכתיות, יש רק מחנות. אין עמדה מקצועית, יש רק אג'נדה פוליטית. וכל פעם שמתחלף כאן שלטון צריך לעשות ניקוי אורוות א-לה ארדואן.

מקווה שהימין הממלכתי יצליח להקיא מתוכו את הקולות האלו. מקווה שנצליח לסמוך אחד על השני שיש לנו מטרות משותפות שמתעלות על האינטרס המחנאי, ושיש ערך לשירות ציבורי מסור גם כשמקבלי ההחלטות מקדמים מדיניות שאתה לא מסכים איתה. "וכל העוסקים בצרכי ציבור באמונה הקדוש ברוך הוא ישלם שכרם".

 

20 News

20 News