נתניהו הלילה (שבת) לביקור מדיני בפריז במהלכו ישתתף בוועידת המנהיגים, באירוע לציון 100 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה וכן ייפגש עם נציגי הקהילה היהודית בצרפת.

אחרי שצוות רה"מ פעל נמרצות על מנת לארגן פגישה בין נתניהו לנשיא רוסיה פוטין, ראש הממשלה הבהיר עם המראתו כי הפגישה לא תתקיים. לדבריו, הסיבה היא רצון המארחים הצרפתים שלא לקיים "פגישות צד" בכנס המנהיגים שנפתח מחר. "אני מכבד את בקשת המארחים, והבקשה שלהם הייתה לא לקבוע פגישות "צד" הם קוראים לזה. אני מכבד את הבקשה", אמר.

רה"מ ורעייתו ממריאים לפריז. צילום: ערוץ 20

 

בעוד ראש הממשלה היה מעוניין בפגישה קודם לכן, הרוסים התחמקו מהתחייבות בנושא. לעומת זאת, כן ייפגש עם נשיא ארצות הברית דונלד מחר בפריז, בשולי האירועים אליהם הוזמן גם נתניהו.

בטרם המראתו, השיב נתניהו לשאלות עיתונאים והתייחס, בין השאר להמלצות המשטרה בפרשת הצוללות. "מזה שנתיים מראים אותי עולה ויורד בצוללות, תחילה אמרו 'ידע', אחר כך 'לא ידע'", אמר והוסיף: "לגביי אין אפילו טענה. זה לא דבר של מה בכך, משום שלא מהססים הרי להאשים אותי בטענות האבסורדיות ביותר, כאלה שלא מחזיקות מים, אם אפשר להתבטא כך. אבל במקרה הזה, אפילו טענה אבסורדית לא הייתה". לבסוף אמר לכתבים: "אתם יודעים הרי שלא ידעתי. שנית, אני מציע להמתין לסוף התהליכים ולא לחרוץ דין".

על העברת מזוודות הדולרים לחמאס, אמר רה"מ כי "הדברים האלו כבר נעשו בעבר, והם נעשו על מנת למנוע את המשבר ההומניטרי ועל דעת כל גורמי הביטחון וגם גורמי הקבינט". לדבריו, "זו שאלה של אלטרנטיבות, זה תהליך. אני חושב שברגע זה, זה הצעד הנכון".

מחר בבוקר ישתתפו ראש הממשלה נתניהו ורעייתו בטקסים לציון 100 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה בכיכר הקונקורד ובשער הניצחון בפריז. ראש הממשלה יפגוש עשרות מנהיגים מרחבי העולם המשתתפים בטקסים. מאוחר יותר נתניהו ישתתף בארוחת צהריים משותפת לעשרות המנהיגים המגיעים לפריז. הארוחה באירוח נשיא עמנואל , בארמון האליזה.

פגישת רה"מ בנימין נתניהו ונשיא צרפת עמנואל מקרון בארמון האליזה, יוני 2018. צילום: חיים צח, לע"מ

 

במקביל לארוחת הצהריים של המנהיגים, תשתתף רעיית רה"מ, שרה, בארוחת צהריים בארמון ורסאי לבני ובנות הזוג של מנהיגי העולם, באירוח רעיית נשיא צרפת בריג'יט מקרון. ביום שני בבוקר צפויה להתקיים פגישה בין נתניהו לנשיא צרפת עמנואל מקרון.כמו כן, צפויים במהלך הביקור אירועים בשיתוף הקהילה היהודית בצרפת.

"אנחנו יוצאים לטקס חשוב מאוד לציון מאה שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה, מלחמה עקובה מדם, שגבתה את חייהם מיליונים רבים", הקדים ראש הממשלה. "הייתה לה חשיבות גדולה גם בתולדות העם שלנו. קודם כל, העובדה שהיו שם מאות אלפי לוחמים יהודים, מה שסימן כבר את התפנית הבאה ביכולתנו להגן על עצמנו, וכמובן היא הביאה לסיומה של האימפריה העותמאנית ששלטה בארצנו, וזה סלל את הדרך לציונות".

נתניהו המשיך ואמר: "אני אפגוש שם עשרות רבות של מנהיגים מרחבי העולם, ותהיה לי פגישה נפרדת עם הנשיא מקרון. יש הרבה נושאים חשובים שצריך לדבר עליהם, אבל עצם הנוכחות שם היא חשובה. אני, כדרכי, אייצג את מדינת ישראל בגאווה גדולה ובגאון".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.