ניצולים במחנה ההשמדה אושוויץ בפולין, יום הבינלאומי, ינואר 2018. צילום: רויטרס

ד"ר  חוקר בכיר במכון הבין-לאומי לחקר השואה ב"" שוחח עם ערוץ 20 על רקע ההתבטאות הבעייתית של ראש ממשלת , בעניין שיתוף הפעולה של יהודים עם הנאצים בשואה.

"מה שהוא אמר זה נוראי", טוען זילברקלנג, שכינה את ההתבטאות שערורייתית.

אתמול (שבת) במהלך ועידת מינכן לביטחון אמר  כי "לא נעניש את מי שיגיד שהיו פושעים פולנים בשואה", והוסיף, "כי אכן היו כאלה – כפי שהיו גם פושעים יהודים בשואה". מורבייצקי אמר את הדברים בתגובה לשאלה של העיתונאי הישראלי על חקיקת החוק להגבלת השיח סביב המעורבות הפולנית בשואה.

ראש מתאוש מורבייצקי בוועידת מינכן 17 פברואר 2018. צילום: רויטרס

לפי החוקר, מדובר בעליית מדרגה בסוג כזה של התבטאויות. "בפולין, מאז תום מלחמת העולם השנייה, ישנו דיבור על שיתוף פעולה יהודי עם נאצים", אמר המומחה.

זילברקלנג מפרט אודות טיבו של השיח שלמעשה משווה בין האחריות הפולנית בשואה לאחריות היהודית: "אומרים כן היו בקרבנו כמה אנשים לא בסדר, בדיוק כמו אצלכם, אצלכם אולי אפילו יותר".

"בשנים האחרונות זה לא היה כל כך, ופתאום זה צץ. שוב מפי ראש הממשלה", הוא מוסיף.

"זה כמובן שערורייתי", אומר זילברקלנג. לדבריו ההצהרה היא בעצם חלק משיח המשווה הפולנית לאשמה היהודית, ולמעשה אומרת: "אין שום שוני בינינו לביניכם".

"זה שיש אנשים כאלה שמקבלים במה – זה חמור"

"השיח הזה מגיע מחוגים לאומנים בפולין", הוא מספר על האטמוספירה שמאפשרת השוואות חמורות מן הסוג שהשמיע רה"מ הפולני. "הממשלה הנוכחית שהיא פופולרית בפולין באה מהחוגים האלה", מסביר זילברקלנג .

"הם לא מפלגה אנטישמית, אך יש בקרבם אנטישמים".

לדברי זילברקלנג בתקופה האחרונה מגיעות התבטאויות כגון זו של מורבייצקי מגורמים בכירים נוספים בפולין. "אנחנו שומעים את זה גם מיועצים בתוך הממשלה, גם מיועץ הנשיא דודה, שמענו דברים כאלה גם מתוך הפרלמנט הפולני, מעיתונאים שונים ואפילו מחוקרים פולנים בחוגים הכי קיצוניים בימין".

הפגנת הימין הקיצוני לצמיכה ב"" מול ארמון הנשיא בוורשה, בתחילת החודש. צילום: רויטרס

"זה שיש אנשים כאלה שמקבלים במה ומראים אותם כאילו מה שיש להם לומר שווה לשמוע ולהתדיין סביב זה זה עוד יותר חמור". זילברקלנג רואה את התופעה במסגרתה האשמות על שיתוף פעולה יהודי בשואה מגיעות לדרגים גבוהים כמדאיגה. "זה שיש אנשים כאלה שהם מקורבים לממשלה זה עוד יותר חמור", הוא אומר.

 

החוקר מביע תקווה שהתופעה שתפצה תאוצה בפולין, לא תתרחב לארצות נוספות באירופה, "האטמוספירה בפולין בנושא הזה – אני מקווה שהיא שונה מאירופה".

"אין מדינה אחרת כרגע שיש בה שיח ציבורי שטוען שיהודים הם משתפי פעולה עם הנאצים, זה בשוליים. רק בפולין זה יצא אפילו מראש ממשלה".

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא