No Tag To Print

צילום: פלאש 90

חשיפה: מה מנסה מני מזוז להסתיר מהציבור?

לאחר החשיפה בערוץ 20 בעניין ניגודי העניינים שלו לכאורה, הסיר השופט מני מזוז את שמה של חברתו הקרובה מרשימת המניעויות שלו

רשימת המניעויות 'התעדכנה'

התפתחות מטרידה בפרשת ניגוד העניינים לכאורה של שופט בית המשפט העליון, מני מזוז.

לפני כחודש חשפנו כי השופט מני מזוז מתנהל תוך ניגוד עניינים לכאורה עם מקורבתו עו"ד שרית דנה – מי שהייתה המשנה שלו בהיותו היועץ המשפטי לממשלה, ועם עו"ד שלום זינגר, שנחשב לידיד קרוב של מזוז. השניים הופיעו עד לאחרונה בין השמות בהם מנוע מזוז לעסוק בענייניהם, כחלק מרשימת המניעויות של שופטי בית המשפט העליון. רשימה זו פורסמה אך לפני שלושה חודשים, ב-21.06.20.

בפרסום חשפנו כי במשך השנים, עוד בהיותו היועץ המשפטי לממשלה, נהג מזוז לכאורה באופן פסול כשפעל לטובת שני חבריו הקרובים, דנה וזינגר. מזוז, כמובן, דחה אז את הטענות.

בתחילת החודש הנוכחי פורסמה מחדש רשימת המניעויות של שופטי בית המשפט העליון, בה מופיעים כאמור שמותיהם של מקורבים לשופטי העליון, שמפאת קרבתם אסור לשופטים לדון בענייניהם, או לשבת כשופט בתיק בו מי מהמקורבים מייצג את אחד הצדדים. באופן מפתיע, ברשימה החדשה שפורסמה החליט השופט מזוז להסיר את שמה של שרית דנה, מי שרק לפני כחודש חשפנו את העובדה שמזוז לכאורה פעל למענה באופן פסול.

לפני ואחרי: רשימת המניעויות של מזוז לפני הפרסום, ביוני (למעלה), ואחריו, בספטמבר (למטה)

מצטערים, המסמך אבד

אם לא די בכך, כשפנינו לאחרונה למשרד המשפטים בבקשה לקבל לידינו את הסדר ניגוד העניינים עליו חתם מני מזוז כשנכנס לתפקידו כיועץ המשפטי לממשלה (תפקיד בו כיהן בין השנים 2004-2010), קיבלנו את התשובה המדהימה הבאה: "על אף מאמץ שהושקע, לא עלה בידנו לאתר את המסמך המבוקש". הסדר ניגוד עניינים הוא מסמך שהחתום עליו מפרט בו את שמות האנשים והגופים עמהם הוא קשור, ושעשוי להיות בניגוד עניינים עמם באם יעסוק בעניין הקשור אליהם. משרד המשפטים, כך מתברר, לא מצליח לאתר את הסדר ניגוד העניינים של יועץ משפטי לשעבר של הממשלה. האם מישהו במשרד המשפטים מנסה לחפות על השופט מזוז?

כפי שחשפנו בחודש שעבר, לשופט מזוז אכן יש כנראה הרבה מה להסתיר. בשנת 2016, דחה מזוז על הסף עתירה שהוגשה לפתחו של בג"ץ, ופסק לטובת עורכי הדין ד"ר גדי רובין ואיל גור, שניהם ממשרד עורכי הדין המשותף לשני מקורביו של מזוז, שרית דנה ושלום זינגר.

ד"ר גדי רובין ואיל גור, שניהם ממשרד העו"ד של מקורבי מזוז "זינגר דנה ושות'".

גם כאשר בשנת 2013 פרסם עיתון הארץ כי מבקר המדינה – השופט בדימוס יוסף שפירא – עתיד לפרסם "דו"ח ביקורת חמור" על העסקתו של שלום זינגר כיועץ חיצוני למשנה ליועמ"ש לממשלה דאז עו"ד שרית דנה, תוך ניגוד עניינים עמה וגיבוי מלא שקיבלו השניים מחברם מני מזוז, שהיה אז היועץ המשפטי לממשלה – הדו"ח נגנז ולא פורסם בסופו של דבר. האם פעל אז מזוז על מנת להשתיק גם את הביקורת הזו? אין לדעת.

הדו"ח החמור לא הוגש מעולם. מבקר המדינה לשעבר יוסף שפירא. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

היטל ההשבחה שלא נגבה מעולם

הנה עוד מקרה תמוה של שיתוף פעולה של מני מזוז עם עורכי הדין דנה וזינגר. בשנת 2003, כאשר מזוז מכהן בתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עמדה בפניו סוגיה של גביית היטל השבחה בסך 6 מיליון שקלים ממרכז הירידים, עבור בנין היובל בגני התערוכה.

במקרה, עורך הדין שלום זינגר היה אז היועץ של מרכז הירידים, תפקיד שככל הנראה אינו עושה בהתנדבות. זינגר טען אז שהחברה אותה הוא מייצג לא צריכה לשלם היטל השבחה. שרית דנה, היועצת המשפטית של משרד הפנים באותה תקופה, אישרה את הטענה של עורך הדין זינגר, ומני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה, תמך בעמדתה. הכרעתו המפוקפקת של מזוז ניתנה למרות שידע שמבקר המדינה דאז, השופט בדימוס אליעזר גולדנברג, חשב אחרת. בדו”ח שפרסם גולדנברג, הוא מתח ביקורת וקבע שעל הוועדה המקומית לגבות היטל השבחה בסך 6 מיליון שקלים ממרכז הירידים.

רווח של שישה מיליון ש"ח. מרכז הירידים. צילום: פלאש 90

השופט שדן בעניין הקשור לבתו

בשנת 2018 הגיש ארגון "קו לעובד" עתירה נגד משרד העבודה וגורמים נוספים, בדרישה להסדיר לעומק את הטיפול במניעה ובאכיפה של תאונות עבודה. בחודש יוני האחרון חשף העיתונאי קלמן ליבסקינד כי מני מזוז דן בעתירה על אף שיעל מזוז־הרפז, בתו של מני מזוז, שימשה בעת הגשת העתירה וגם בעת הדיון בה כראש המטה של מרדכי אלישע, הממונה על זרוע העבודה, שהעתירה תקפה את מינהל הבטיחות שתחת אחריותו. העתירה נמחקה.

אסור לחקור את השופטים

כזכור, הבוקר דנה הכנסת, לבקשת סיעת ימינה, ביוזמה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של היועמ"ש, פרקליט המדינה והשופטים. היוזמה נדחתה, לאחר שחברי סיעת הליכוד – ובאופן מפתיע גם יו"ר ימינה נפתלי בנט – נעדרו מההצבעה. גם לפני כחודשיים נדחתה יוזמה דומה של ח"כ בצלאל סמוטריץ', לא לפני שגורמים בשמאל הסבירו מדוע אסור מכל וכל לחקור את השופטים.

שר המשפטים מכחול לבן, אבי ניסנקורן: "מי שמצביע בעד ועדת חקירה לשופטים מצביע בעד חיסול הדמוקרטיה הישראלית".

מרואן ברגותי פלאש 90
לא לחקור את השופטים. אבי ניסנקורן. צילום: פלאש 90

תגובת השופט מזוז באמצעות דוברות הרשות השופטת: "עו"ד שרית דנה לא נכללה ברשימת המניעויות העדכנית, וזאת בהתאם להנחיות העדכניות שנקבעו לעניין זה, ואין לכך כל קשר עם פרסום כזה או אחר של הפונה, שלגופו משולל כל יסוד".