מאז עליית צ’אווס לשלטון, היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לוונצואלה רעועים ביותר, ולאחר מבצע ‘עופרת יצוקה’  אף החזירה וונצואלה את כל שגריריה והודיעה על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.

כמו כן, ונצואלה היא בין המדינות היחידות המבקשות מהישראלים להצטייד בויזת כניסה, כשכל הארצות הסמוכות בדרום אמריקה אינן דורשות זאת.

כיום, יחד עם ארצות הברית וישראל, כמעט 60 מדינות נוספות מכירות בחואן גוואידו, יו”ר האופוזיצי,ה כנשיא ונצואלה, זאת לאחר בחירתו מחדש של מדורו בבחירות שהתקיימו בשנה שעברה, שהיו רוויות בזיופים.

כל זאת לא מפריע למדורו לנסות שוב ושוב לחבל בפעילות האופוזיציה – המוסד הדמוקרטי היחידי שנותר במדינה.

אך לאחרונה נראה שהמדינה מנסה לשקם את היחסים הדיפלומטים עם ישראל , שהיו טובים מאד בעבר – עד 1980 אף שגרירות ונצואלה היתה בירושלים.

אחד הצעדים המשמעותיים מצד הנשיא הזמני, היה למנות את רבי פנחס ברנר, דמות מקושרת מאד בקהילה היהודית, לשגריר וונצואלה בישראל.

מוקדם יותר היום פורסם על כוונתם של כוחות צבאיים של ונצואלה ללוות מיכליות דלק איראניות לתוך ונצואלה. לדברי השגריר, לונצואלה יש את מאגר הנפט הכי גדול בעולם, ואין שום סיבה לייבא נפט ממדינה זרה, בפרט איראן. עובדה זו אכן עומדת כמכשול בדרך לכינון היחסים עם ארה”ב וישראל.

“אנחנו רוצים לחזור לקשרים טובים ולהחזיר את השגרירות לירושלים” כך מסר ברנר לליטל שמש בראיון וירטואלי אתמול(חמישי). “המדינה מעוניינת בשיקום היחסים ותוכל רק להרוויח מזה גם בהיבט הבטחוני” מוסיף ברנר.

יפי הלוי

יפי הלוי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.