איך עובד התהליך באקדמיה?

זו לא שיש בעיה עם הלימודים באקדמיה, נהפוך הוא, מדובר במערכת מחקר מעמיקה וחשובה. אך היא אינה מתאימה לכולם. ייתכן שמהסיבה שמדובר בהליך ארוך למדי ומורכב. למשל, אדם שירצה להיכנס לעולם ההייטק, יצטרך ככל הנראה ללמוד מדעי המחשב או הנדסת תוכנה (ב-99 אחוז מהמקרים, אלא אם כן יגיע לכך דרך תחום לימודים אחר).

בתחילה, הוא יצטרך לשפר את ציוני הבגרויות שלו (או לפחות ברוב המקרים) כשמיד לאחר מכן הוא יצטרך לעשות מבחן פסיכומטרי. זאת אומרת, עד לפני תחילת הלימודים, על הסטודנט הפוטנציאלי לעבור שנה עד שנה וחצי בלימודים אחרים.

לאחר מכן, מתחיל 'העסק האמיתי', בו הסטודנט נרשם אל הלימודים. הלימודים עצמם קשים ומאתגרים ותקופות המבחנים לא עושות חסד עם אף אחד. גם לאנשים המוכשרים והשקדניים ביותר. בתקופה הזאת, חייו של הסטודנט למעשה "קופאים" למשך 3 עד 4 שנים. כשבתוך כל העומס הזה, עליו גם לשכור דירה ולדאוג לחייו האישיים.

בסיום הלימודים, הבוגר מתחיל בחיפושי עבודה. הליך שהוא די קשוח ומורכב, לפחות לרוב האנשים. לחלקם זה אפילו קשוח למדי. כך שרק לאחר המון שנים הם מוצאים את עצמם בתור במשרה הראשונית שלהם בהייטק.

כמובן שאין לזלזל באקדמיה, כיוון שמיטב המוחות מגיעים משם. אבל יחד עם זאת, ישנן אלטרנטיביות אם אנשים רוצים להגיע לעולמות ההייטק והדיגיטל.

כיצד לימודים מקצועיים כבשו את התעשייה?

עוד בשנות ה-90 התחילו לקום ולהתפתח מרכזי הכשרה ומכללות, שמעבירים קורסים שעוזרים לסטודנטים ולתלמידים שלהם להתקדם ולהגיע לעולמות ההייטק. הסיבה העיקרית לפתיחת מקומות אלו היא המחסור בעובדים במשק ההייטק. בעיה שחיה, בועטת ונושמת את הענף הזה עוד מימיו הראשונים בארץ ישראל.

נכון שעדיין קיימים פערים בין העובדים לבין הדרישה אליהם, אך לפחות בזכות מרכז האקריו, ניתן לגשר עליהם. בעיקר בזכות ההכשרה המהירה והפרקטית שהם מעניקים לסטודנטים שלהם, בתוך כמה חודשים מתחילת הלימודים הבוגרים שלהם יכולים לצלול לתעשייה.

מעבר ללימודים מהירים, ניתן לראות שבמרכזי ההכשרה הללו ישנו דגש עיקרי על לימודים פרקטיים ומעשיים. כבר בימיהם הראשונים של הסטודנטים בלימודים הם מתחילים לעבוד באופן מעשי על התכנים וחומרי הלימוד.

לדוגמה, בקורסי סייבר ואבטחת מידע, כבר בשיעורים הראשונים הסטודנטים ינסו לפרוץ לטלפון. בשיעורי תכנות ופיתוח, הם כבר יכתבו שורות קוד, ויראו בעצמם אם הם הצליחו או לא (וההתחלה תמיד קשה).

יתרון נוסף וגדול של לימודים מקצועיים, היא כמות ומגוון הקורסים שקיימים בהם. להלן רק חלק מרשימה של קורסים מבוקשים לקראת העשור החדש במדינת ישראל:

  • קורס שיווק דיגיטלי
  • קורס בניית אתרים
  • קורס סייבר ואבטחת מידע
  • קורס ניהול רשתות ו-IT
  • קורס בדיקות תוכנה – QA
  • קורס עיצוב גרפי ו-UI/UX
  • קורס פיתוח אפליקציות
  • קורס לינוקס
  • קורס פיתוח משחקים
  • קורס אנימציה ותלת מימד

ולמעשה, יש עוד קורסים מקצועיים קצרים, שברוב המקרים הזמן המקסימלי הוא שנה, שיכולים להעניק את כל הידע הדרוש (והרבה מעבר לכך) על מנת להיכנס לענף ההייטק בצורה מוצלחת, תקינה ובריאה.

איך יודעים מה התחום שיתאים לי ללמוד?

למען האמת, אין תשובה ברורה לשאלה הזאת. זה לא פשוט לדעת מה התחום שיכול להתאים עבור כל אחד. כולנו שונים אחד מהשני, וייתכן שלחלק מאיתנו תחום הדיגיטל או העיצוב הגרפי יקרוץ יותר. ואילו לאחרים, דווקא התחומים של ניהול רשתות יותר יתאימו.

מה שאנחנו ממליצים לעשות הוא לחקור לעומק את התחומים השונים. לבדוק את הנושאים שבהם יוכלו לסקרן ורק אז לבדוק איזה קורסים מומלצים קיימים בו. כי אם מגיעים אל מקום מספיק איכותי ועם תכנים ברמה גבוהה, ניתן בתוך חודשים ספורים מתחילת הקורס להגיע לעולם ההייטק. קיימות מכללות שאפילו מתחייבות למציאת עבודה עבור הבוגרים שלה, כמו האקריו לדוגמה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.