בכתבה ששודרה אמש בחדשות ערוץ 2, נראה קצין במיל' דין יששכרוף, איש "שוברים שתיקה" מסייר בחברון ומספר על " ה"קושי העצום של חיילי צה"ל בחברון" ועל היחסים המורכבים עם תושבי היישוב היהודי בעיר כשהוא מאשים את צה"ל ש"שוטף את המוח של החיילים".

היום משיב לו עמרי סיינר, מ"פ בנח"ל שפיקד על אותו יששכרוף בפוסט ויראלי בפייסבוק בו הוא מספר על שירותו בחברון. סיינר פיקד על יששכרוף ושירת במשך שמונה חודשים בחברון, במוצב חרסינה שבקרית ארבע ובמוצב תל-רומיידה, הסמוך לביתו של ברוך מרזל, תושב חברון.

 

חיילי צה"ל מטפלים בילד פלשתיני. צילום: פייסבוק, עמרי סיינר
חיילי צה"ל מטפלים בילד פלשתיני. צילום: פייסבוק, עמרי סיינר

במהלך אותם חודשים, סיינר סבל את הקור והשלג בעיר, אך זו הייתה אחת התקופות המתוחות ביותר באזור בשנים האחרונות, בין רציחתו של ברוך מזרחי ז"ל בערב ליל הסדר ובין מבצע "שובו אחים" בו חיפשו את שלושת הנערים שנחטפו, איל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל.

"ראשית, הכתבה בעיניי מבזה, רדודה ואינה מתאימה לפריים-טיים", כותב סיינר. "לא הבנתי ממנה כמעט כלום ובטח שלא למדתי ממנה".

סיינר קוטל את טענותיו של יששכרוף ומפריך את דבריו לפיהם קוראים לילדים ערבים 'קטקטים' כדי לנתק אותם מאנושיות: "זו אמירה מגוחכת ולצערי זו דוגמה מושלמת לעיוות המציאות של ארגון שוברים שתיקה המושג "קטקטים" הוא נד"בר (נוהל דיבור בקשר) כמו שלחייל קוראים "גפרור", לדתיים קוראים "כיפה", למ"פ "קודקוד" אלו הם שמות קוד ושפה משותפת צבאית לא זכור לי מצב שיש לידי או ליד חיילי ילדים ואנו קוראים להם קטקטים ומתייחסים אליהם בצורה לא אנושית, רחוק מזה".

המ"פ לשעבר מספר על מציאות אחרת לחלוטין מזו שרואה איש שוברים שתיקה: "לא זכור לי מצב בו היה עימות עם ילדים, זכור לי ילדים שנפצעו בהפרעות סדר מאבנים שזרקו אחד על השני וקיבלו טיפול מאיתנו זכור לי ילד ערבי שנפצע בכדורגל ושהחופל שלי אלון יחזקאלי חובש ומטפל בו ולבסוף הנהג שלי עדן עובד נותן לו סוכריה", כותב סיינר וקובע כי מדובר באמירה שקרית.

ברוך מרזל שוטף מוח?

בכתבה בערוץ 2 התעמתו יששכרוף ותושב חברון ברוך מרזל. במהלך העימות תקף איש שוברים שתיקה את מרזל וטען כי הוא שוטף את מוחות החיילים, אותם הוא מארח לארוחות שבת. "אני חייב לציין שהפלוגה המבצעית בגדוד 932 לא הייתה ולו לרגע קטן פלוגה שהטילו על חייליה "כישוף", להפך. כל חייל בפלוגה הייתה הזכות להגיד את דעותיו לשאול שאלות ולקבל תשובות ענייניות גם אם זה ממפקד הפלוגה ולעתים שכיחות מאוד גם ממפקד הגדוד, בטח למ"מ בפלוגה", מבהיר סיינר.

 

מרזל ויששכרוף. צילום מסך: חדשות 2
מרזל ויששכרוף. צילום מסך: חדשות 2

"חיילי מבצעית 932 ואני בראשם לא עברנו שטיפות מוח. כל פעילות מבצעית הייתה עם מטרה, מלווה בתדריך, תחקיר והבנת המשימה. לא פעלנו ולו לרגע קטן תחת ארגון פוליטי או מרצונות של לפגוע, להשחית או להרוג לפניי כל פעילות שיצאה היו דגשים מאוד ברורים על שמירה על כבוד האדם,על איפוק ולכן אני לא מבין כל כך מאיפה השטויות שיוצאות לך מהפה".

פינוק מבית היישוב היהודי

יששכרוף תקף את תושבי היישוב היהודי בחברון וטען כי הם פוגעים בחיילם. על כך משיב סיינר וכותב: "נכון יש קיצוניים בכל מקום ולעתים היו אזרחים שדיברו אל חיילי ואליי בצורה מביכה ומשפילה אך להפוך את זה לאירועים שכיחים זה הבל הבלים".

סיינר מדגיש כי "היישוב היהודי בחברון בקרית ארבע ובחרסינה דאג לחבק לפנק לעטוף ולאהוב את החיילים כאילו היו אחיהם או ילדיהם הקטנים פיצות בערבים, תרומות לפלוגה שתייה חמה לעמדות כשקר ועוד ועוד".

את המכתב הפתוח מסכ המ"פ לשעבר בהבהרה כי בעיניו – ובניגוד למרזל – הוא אינו רואה בו בוגד. "היית קצין שנתן את גופו למען המדינה נלחמת והובלת חיילים במבצעים ומלחמות", אך הזכיר כי דבריו של יששכרוף פוגעים בפלוגה אליה השתייך.

"אני ישן טוב מאוד בלילה לאחר קו חברון. יודע וחותם על כך שחיילי עמדו בכל משימה תחת רוח צה"ל כבוד אדם וטוהר הנשק מעולם לא סטינו מדרך העבודה שלנו לא בחברון ולא בעזה", סיכם סיינר.

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20