13:16 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > פרשת לוחם כפיר: ללמוד ממקרה דרומי

פרשת לוחם כפיר: ללמוד ממקרה דרומי

בשעה שרוב הציבור מצדיק את הרג המחבל אך מנגד הפקודות והחקירה מצביעים על האשמה חמורה, יש לרענן את הוראות הפתיחה באש בצבא

בינואר 2007 ירה למוות שי דרומי, חוואי מהדרום, בפורץ בדואי ופצע קשה את חברו. השניים חדרו לחווה שלו במטרה לגנוב בקר. בעקבות המקרה והסערה הציבורית שעורר, חוקק "חוק דרומי" המתיר לאדם, בתנאים מסוימים, לירות במשיג גבול שחדר לשטחו הפרטי.

בעקבות המקרה, נערך תיקון לחוק העונשין שקבע כי אם בין מועד ביצוע העבירה ועד לפסק הדין החוק השתנה אזי הוא יחול גם על עובר העבירה. תיקון זה זיכה את דרומי מאשמת ההריגה.

ולמה יש להזכיר את פרשת דרומי? כי גם היום יש סערה ציבורית דומה. כן רצח לא רצח, כן צודק לא צודק. גם במקרה הזה – כמו אז, יש תמימות דעים בציבור באשר להצדקת הירי: למחבל הגיע למות. בנינו לבין עצמנו, מותר להודות שהיינו שמחים לו היתה יורדת פקודה מלמעלה שכל ניסיון לפגע בחייל או באזרח יסתיים בחיסול המפגע ולא ב"נטרולו". זה יותר מרתיע, זה יותר צודק וזה גם יותר זול.

חיילים מפנים את גופת המחבל בחברון. צילום: פלאש 90
חיילים מפנים את גופת המחבל בחברון. צילום: פלאש 90

אך למרבה הצער, זה לא המצב. הוראות הפתיחה באש מחייבות שלמחבל יהיו אמצעי וכוונה. אז כוונה היתה גם היתה, אבל הוויכוח נסוב סביב האמצעי. לדברי החייל, הוא חשש שיש גם אמצעי ולכן פעל בהתאם לפקודות. בינתיים נראה  שהתחקיר הצבאי הראשוני לא זורם עם גרסת החייל.

אז לא, מעשה החייל אינו הופך אותו ל"גיבור". יתכן ופעל בניגוד לערכי צה"ל, יתכן וטעה בשיקול הדעת ויתכן שעל כך הוא צריך לתת את הדין אבל מפה ועד האשמה ברצח הדרך עוד ארוכה.

הרי להבדיל מהרוצח הקלאסי, הוא לא בחר להביא את עצמו לסיטואציה כזו. המדינה והצבא צריכים לקחת אחריות גם על מקרים שכאלה בהם שיקול הדעת היה מוטעה. אם יואשם, איזה מסר יעבור לחיילים? האם זה שווה את החייל הבא שיהסס ויפגע? למה שרים וח"כים יכולים לומר בראש חוצות שכל מפגע הוא בן מוות ומפקדים בצבא לא? למה הפקודות מדברות רק על "להסיר את האיום" ולא על "לחסל את המטרה"?

ואולי בעצם החייל פעל נכון שהרג את המחבל והפקודות הן אלה שטועות. אולי מול מציאות קשה ברחובות צריך לשנות את כללי המשחק. וכמו שי דרומי שנהג נכון שעה שהחוק היה עקום ומשהתעוררה סערה החוק שונה, גם במקרה הזה, הפקודות ישתנו והדיבורים על האשמה ברצח יתפוגגו. רק אולי.

והמחבלים? הם לא יכעסו. הם כבר לוקחים בחשבון שלא יחזרו.

יחיאל אוחיון

יחיאל אוחיון

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התפטרות ליצמן: באופוזיציה מברכים, בקואליציה מאוכזבים

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות על התפטרותו מהממשלה בעקבות עבודות תחזוקה בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית. גלאון השתלחה: "מפלגתו תמשיך לינוק מעטיני השלטון"