דצמבר 1935: השבוע לפני 83 שנה הגתה גרמניה הנאצית את תוכנית 'לבנסבורן' (Der Lebensborn) – מעיין החיים – להשבחת הגזע הארי, בניהולו ופיקוחו של ראש האס.אס, ראש הגסטפו ושר הפנים של הרייך הגרמני – היינריך הימלר.

שנים לפני שהוציא לפועל את תוכנית ה'פתרון הסופי' להשמדת יהודי אירופה, יזם הימלר את תוכנית 'לבנסבורן', שעיקרה הקמה של בתים מיוחדים עבור נשים שנמצאו מתאימות גזעית להביא ילדים לעולם עם קציני אס.אס. גרמניים – רווקים ונשואים – והכל בשם השבחת הגזע.

ילדי 'לבנסבורן'. צילום: באדיבות ארכיון Timetoast

 

לגברים נשואים ניתן היתר מיוחד לשאת אישה שנייה במידת הצורך ולנשים עד גיל 35 ניתנה הוראה ללדת 4 ילדים לפחות לקציני הרייך, ללא קשר לסטטוס המשפחתי שלהן.

במשך 10 שנים גדלו בבתים אלו – בגרמניה, נורווגיה, דנמרק, אוסטריה, הולנד וצרפת – מעל 20,000 ילדים 'משובטים גנטית', אשר זכו לחינוך קפדני ברוח האידיאולוגיה הנאצית, כדי שיום אחד יוכלו להוביל את הרייך הגרמני.

אנני-פריד לינגסטד כיום. צילום: רויטרס

 

אחת מילדות ה'לבנסבורן' היותר מפורסמות היא זמרת להקת אבבא אנני-פריד לינגסטד. אימה הייתה נורווגית ואביה האלמוני – קצין נאצי שתרם מזרעו להשבחת הגזע הארי.

למזלה של אנני, היא נולדה בתום מלחמת העולם השנייה (1945), וכך היא ואימה הצליחו לברוח חזרה לשבדיה, שם גדלה בידיעה שאביה נהרג בדרכו חזרה לגרמניה. רק בשנת 1977, כשהתפרסמה עם להקת אבבא, נודע לה באמצעות כתבת תחקיר שפרסם מגזין גרמני כי אביה בחיים.

אנני הצליחה לאתר אותו, אולם המפגש המיוחל אכזב ועל פי דיווחים הסתיים בכאב גדול והוביל להתקפי דיכאון.

ילדי 'לבנסבורן'. צילום: באדיבות ארכיון Timetoast

 

מדעית, הניסיון להרחבת 'גזע העל' על ידי ריבוי מלאכותי של בעלי מאפיינים ביולוגיים נורדיים לא צלח, לא הוביל לשוני ולא השפיע בהמשך על הרכב האוכלוסייה הגרמנית באופן משמעותי.

ההשפעה על התינוקות שהיו קורבנות ה'לבנסבורן', לעומת זאת, הייתה הרסנית. רבים מילדי לבנסבורן נזקקו במהלך השנים לטיפולים פסיכיאטריים וחלקם חוו קשיים שונים ואפליה במקום מגוריהם.

תוכנית 'לבנסבורן' כללה גם חטיפת ילדים צעירים בעלי מראה ארי, בעיקר בארצות מזרח אירופה. ילדים היו נחטפים באמצע הרחוב, בגני שעשועים או בצורה מרוכזת בנוכחות אנשי הכפר, כאשר קציני הרייך השלישי היו מצביעים על הילדים המתאימים לגידול בגרמניה.

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא