בשבוע הבא יתקיים בפרנקפורט אירוע פוליטי חריג: קבוצת יהודים ממקומות שונים ברחבי תשיק לראשונה את קבוצת “יהודים ב’'” – מפלגת הימין הלאומנית העולה והמתחזקת במדינה.

מקובל לזהות את כמשתייכת דווקא לצד השמאלי- מרכזי יותר של המפה הפוליטית. אך בשנים האחרונות, בעיקר עם משבר ההגירה ב-2015 ועם התגברות אירועים אנטישמיים הקשורים במהגרים ממדינות ערביות ומוסלמיות, יותר יהודים מביעים תמיכה דווקא במדיניות ימנית הקוראת להגביל את ההגירה לגרמניה.

הפגנת תמיכה ב’אלרנטיבה לגרמניה’, בברלין בחודש מאי . צילום: רויטרס

“אלטרנטיבה לגרמניה” (AfD) היא מפלגה חדשה יחסית (נוסדה ב-2013), שהתעצמה משמעותית בבחירות האחרונות לפרלמנט והפכה למפלגה השלישית בגודלה בבונדסטאג. המפלגה דוגלת בעיקר במדיניות שמרנית בכל הקשור להגירה ושמירה על גבולות וגם בהגבלת כוחו של האיחוד האירופי. לצד זאת, היא זוכה לטענות והאשמות חוזרות על היותה קיצונית ומקושרת לגורמים ניאו-נאצים ואנטישמיים. כיצד אם כך, מתעקשים גורמים בקהילה היהודית להצטרף אליה וליצור מרכזי השפעה בשורותיה?

בשיחה עם ערוץ 20 הסבירו שניים ממייסדי הקבוצה החדשה את הסיבות שלהם לייסד גוף משמעותי בארגון דווקא עכשיו. “ישנם אנטישמים במפלגה, אך מדובר במיעוט”, מסביר לנו מיכאל אברהם בן ה-46 מדרום-מערב גרמניה. אברהם מתעקש כי “הנוצרים ב’אלטרנטיבה לגרמניה’ הם בעיקר אוונגליסטים, שרואים ביהודים את אחיהם הבוגרים”.

מנהלת מדיניות “התאבדותית” 

את אברהם מטרידה בעיקר האנטישמיות שמגיעה מצדם של גורמים מוסלמים. “אלטרנטיבה לגרמניה היא המפלגה היחידה שמכנה את השנאה האסלאמית ליהודים – שנאה, ומתעלמת מהפוליטיקלי קורקט”, הוא מסביר. לפני שהצטרף ל’אטרנטיבה לגרמניה’, היה לדבריו חבר במשך 14 שנים במפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל  – מפלגת הנוצרים הדמוקרטים. “מאז 2013 מרקל הפכה את המפלגה למפלגת שמאל – זו הסיבה שהצטרפתי לא’לטרנטיבה לגרמניה'”, הוא מסביר.

מרקל. הקצינה שמאלה?. צילום: רויטרס

חבר אחר וצעיר יותר בקבוצה, ארתור אברמוביץ’ בן ה-22, סטודנט לספרות מפרייבורג שהיגר לגרמני מאוקראינה כשהיה בן שנתיים, מספר כי להערכתו כיום ישנם במפלגה כ-30 חברים יהודים בלבד, מתוכם כ-20 ייקחו חלק בהקמת התא החדש. הקהילה היהודית בגרמניה, חשוב להזכיר, היא קטנה מאוד, ומונה בסך הכל כמאה אלף בני-אדם.

אברמוביץ’ חושב שהטענות כלפי המפלגה שגויות, ואומר שמקורן בהטייה שמאלית של התקשורת. גם במקרה שלו, מדיניות ההגירה של מרקל היא הסיבה העיקרית בגינה הצטרף למפלגה. אברמוביץ’ מכנה את המדיניות של מרקל “התאבדותית” וטוען כי המבנה של ‘אלטרנטיבה לגרמניה’ הוא “דמוקרטי יותר” משאר המפלגות, ומאפשר יותר קשר בלתי אמצעי של החברים עם מנהיגי המפלגה.

“השמאל כאן נהיה יותר ויותר אנטי-ישראלי”

כמו יהודים רבים בגרמניה ובאירופה, אברמוביץ’ חש בהתעוררות האנטישמיות במרחב הציבורי. גם הוא טוען כי עומדים מאחוריה בעיקר מהגרים מוסלמים, וכי מיעוט זניח מהן נגרם על ידי ניאו נאצים. לדבריו, כל חובש כיפה במרחב הציבורי חשוף לנאצות ויריקות. “הרב שלנו בפרייבורג זוכה לעלבונות ברחוב”, הוא אומר, “זה המצב הנורמלי כרגע בגרמניה”. “רבים מהיהודים האורתודקוסים אפילו לא מנסים לפנות למשטרה בעניין כי הם יודעים שלא יעשו כלום”.

מיכאל אברהם

הוא מדגיש בפני כי לחברים בקבוצה החדשה חשובה הגישה החיובית המפלגה כלפי ישראל, “רבים מאתנו מגדירים את עצמם ציונים, יש גם כאלה שנולדו בישראל”.  אברמוביץ’ מודאג מהגישה של השמאל הגרמני לישראל, “השמאל כאן נהיה יותר ויותר אנטי-ישראלי”. הוא מסביר שהיה מעוניין לראות את גרמניה מחרימה החלטות באו”ם נגד ישראל.

באופן לא מפתיע, הקמת התא החדש זוכה לביקורת רבה בקהילה היהודית בגרמניה. ההתעוררות המחודשת של הימין הלאומני בגרמניה ובאירופה מעלה באופן טבעי חששות ופחדים. בכל זאת, ישנם יהודים שחושבים שצו השעה הוא להתייצב לצד הימין. בראייה לטווח הרחוק קשה מאוד לצפות האם אכן מדובר במהלך הנכון, ובמקביל קשה להתעלם מהטענות על אנטישמיות ומהקושי לעטות סממנים יהודיים במרחב הציבורי. “אני אוכל לעלות לישראל”, אומר אברמוביץ’, “אבל החברים הגרמנים שלי לא יוכלו, אני דואג לגרמניה”.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.