השבוע קיבל ארגון התרבות החינוך והמורשת של האו"ם החלטה לפיה הוא אינו מכיר בקשר של העם היהודי להר הבית, המקום בו עמדו שני בתי מקדש בעבר ולמעשה המקום הקדוש ביותר לעם היהודי.

אימוץ הטענות הפלשתיניות במהלך הסכסוך הישראלי-ערבי אינו דבר חריג עבור ארגון כזה או אחר של האו"ם. כרגיל, ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לגנות את ההחלטה ואמר כי  "מדובר בעוד החלטה אבסורדית של האו״ם", אך לפני שכולם מזדעזעים מההחלטה כדי לבחון את היחס שלנו למקום הכי קדוש עבורנו.

לפני 49 שנים, מיד לאחר שחרור ירושלים, כאשר הונף דגל ישראל מעל כיפת הסלע קיבל מניף הדגל עזרא אורני את פקודה להסיר את הדגל. הסיבה האמתית לפקודה לא נאמרה לו, אך כמה שעות לאחר מכן פגש משה דיין את אנשי הוואקף והחזיר להם את המפתחות לניהול הר הבית ושלח את כל מי שרוצה להתפלל אל רחבת הכותל. כך למעשה ויתרה ישראל על הריבונות בהר ומשם המצב רק הלך והתדרדר.

 

11026799_10155522527300602_5837063109162501424_n
הר הבית. מערימים קשיים על ביקור יהודים. צילום: אורן בוטבול

 

המצב היום בהר הבית הוא בלתי נסבל. הכניסה להר מוגבלת לשער אחד בלבד, בעוד המוסלמים יכולים להיכנס מכל אחד מ-12 השערים המובילים להר. שעות הכניסה ליהודים עומדות על 4 שעות ביממה. תיירים נכנסים לאחר בדיקה קצרה, אך התור בכניסה הוא ארוך מאוד, שכן המעבר הוא דרך מבנה קטן לפני גשר המוגרבים.

לעומת זאת, יהודים מחויבים להמתין עד ששוטר יבדוק אותם ולכן עליהם למסור ת.ז לפני הכניסה. כמו כן, כל יהודי מחויב בתדריך לפני העליה ובחיפוש גופני, שכן אסור להעלות אל האתר שום דבר בעל סממן דתי או לאומי. שרשרת של מגן דוד? תוריד. שכחת תהילים בתיק? תחזור לקחת אותם אחרי הסיור. מלמלת כמה מילים שנחשדו כתפילה? תורחק לאלתר. ניסית להניף דגל ישראל? תבלה את הלילה במעצר.

בנוסף, במשך כל הסיור יש ליווי צמוד הן של שוטרים, והן של אנשי וואקף שמוודאים שלא עברת כל הכללים. לא פעם שוטר מוציא מבקר יהודי לאחר שאיש וואקף העיר על עבירה כזו או אחרת.

"עם ישראל, אייכה?"

ואכן העניין רגיש. סוג האנשים שאני מדבר איתם על ההר ומנסה לגרום להם לבוא לבקר נחלק לשניים. החלק הראשון טוען את הטענה ההלכתית, שכן אסור לעלות להר כי כולנו טמאים ויש פסקי הלכה האוסרים וכו'. החלק השני מביא את הטענה הגלותית, שאומרת אל לנו להתגרות בערבים שמא יחזרו לפגע ולרצוח בנו.

העם למעשה לא מעוניין לבוא אל ההר, איש איש וסיבותיו. כך הפקרנו את המקום הקדוש לנו לרשות יריבינו המוסלמים הקיצוניים שנושאים דרשות מסיתות בה הבית מידי יום שישי. אם העם שלנו מתחמק מהמקום הכי קדוש לו, מה אנחנו מצפים מהגויים? איזה סממן של ריבונות יש לנו בהר הבית? האם נראה יום אחד את הממשלה מקיימת את ישיבתה השבועית בהר הבית, כפי שעשו רק השבוע בגולן?

ביולי 1920 קרא חיים וייצמן את הקריאה הנודעת "עם ישראל – אייכה?" כשראה שעם ישראל לא מתכוון לעלות לישראל אחרי פרסום הצהרת בלפור שלוש שנים קודם לכן. השאננות של עם ישראל להגיע לארצו הביאה אסון גדול על עמנו. אני חושש שגם השאננות של עמנו בכל הקשור להר הבית תביא אסון גדול יותר מאשר כמה אנשים עם מספרים וסכינים.

נדמה שמישהו בהנהגה שלנו לא מעוניין שיהודים יבקרו בהר, ועל כן מערימים קשיים על ביקור של יהודים. זה הזמן שלנו לחזור להר, לומר להנהגה שהר הבית שייך לנו. זה גם בדיוק הזמן, פסח הוא אחד משלושת הרגלים. קחו יום אחד בחול המועד, ובואו לבקר.
20 News

20 News