מהמשחק הראשון של מכבי ת"א במוקדמות הליגה האירופית יזכרו בעיקר את הבכורה המצוינת של יונתן כהן. השער שכבש, האיומים שלו והגישה שלו נתנו את התחושה שביום לא רחוק הוא יוכל לעמוד באתגר שמציבה בפניו מכבי תל אביב. המאמן החדש ג'ורדי קרויף אמר עליו בסיום המשחק: "גם במשחקי ההכנה הוא הראה שהוא שחקן שיכול להיכנס לרחבה בזמן הנכון. היום הוא הראה שהוא לא צריך הרבה כדי להבקיע. זה מה שאנחנו מצפים מהקיצוניים שלנו".

יונתן כהן כובש את הראשון. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
יונתן כהן כובש את הראשון. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

הצהובים תחת קרויף אמנם שיחקו באותו מערך בו הם משחקים בחמש השנים האחרונות, 3-3-4, אבל בכל זאת, אפשר להבחין במספר שינויים מהעונה שעברה.

אם כבר דיברנו על יונתן כהן שפתח באגף שמאל, מי שראינו מגיח לאחור פעמים רבות במשחק לצידו היה המגן החדש אופיר דווידזדה, שגם בישל לדסה את השער השני.

בשנה שעברה, כשייני תפקד כמגן שמאלי, האגף הזה היה כמעט חסום מפני היריבות, אך במרבית המשחקים לא היווה פקטור בהתקפה, מה שהותיר את טל בן חיים בודד באגף. לפעמים זה עבד, לפעמים זה לא. השנה, כשייני במרכז ודווידזדה באגף, משחק האגפים של מכבי הופך מגוון יותר ומאיים יותר.

אופיר דווידזדה. פותח אפשרויות חדשות באגף. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
אופיר דווידזדה. פותח אפשרויות חדשות באגף. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

המעבר של ייני מההגנה לקישור פותח בפני מכבי אפשרויות חדשות שלא היו שם בעבר. בחלק מההתקפות הוא מצטרף לבן חיים וטיבי, ומשחרר את אחד מהבלמים להיות זה שמפתח את ההתקפה. בחלק אחר, כמו בשער הראשון, הוא מעביר מסירה מהירה להתקפה שחותכת את ההגנה ומציבה את השלישייה הקדמית של היריבה מול הגנה לא מוכנה.

פיק אנד רול, רק בכדורגל

מי שיהיה לו חלק מרכזי העונה בחלק ההתקפי, בייחוד בעידן שאחרי בן-חיים, הוא החלוץ האיסלנדי. אחרי שברוב המשחקים תחת וידיגאל וארבלדזה התלונן על חוסר בקבלת כדורים, אצל קרויף הוא הופך להיות גם שחקן ציר. במקום לחכות באופן סטטי לקבלת הכדור, הוא מושך אתו חלקים מההגנה ומפנה מקום לקיצוני שנכנס לאמצע הרחבה. אתמול זה עבד עם תרגיל פיק-אנד-רול שהוביל לשער הבכורה של כהן.

קיארטנסון. הופך להיות שחקן ציר. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
קיארטנסון. הופך להיות שחקן ציר. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

את העונה שעברה פתח נוסא איגיבור בסערה. את המשחק הראשון בעונה, מול גוריצה, הוא סיים עם צמד. זה נבע בעיקר מהתפקוד החדש שיצר לו ארבלדזה: הקשר ההתקפי במשולש האמצע. הוא היה זה שפורץ קדימה. זה עבד, עד שהוא התחיל להחמיץ. בינתיים נראה כי מי שנטל הפריצה קדימה נופלת על כתפיו הוא שלומי אזולאי, שפרח במחנה האימונים, אך אמש נעלם לטובת עבודה שחורה. אחרי שנה פושרת ושנה בהשאלה, הגיע הזמן שיפרוץ – גם במדים הצהובים.

הגיע הזמן שלו לפרוץ. אזולאי. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
הגיע הזמן שלו לפרוץ. אזולאי. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א


:עוד באותו נושא