16:40 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > מהפכת רגב החלה: עשרות מיליונים לתרבות בפריפריה

מהפכת רגב החלה: עשרות מיליונים לתרבות בפריפריה

החלה העברת כספי תקציב התרבות לפי הקריטריונים החדשים: "היגיון חברתי צודק"

הגדלת התקציב לגופים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית ולגופים בעלי ייחוד תרבותי, תמריץ חיובי לגופים שיופיעו בכל הארץ ותמיכה מיוחדת בסך 4.75 מיליון ש"ח לתיאטראות ערביים, דתיים, לבעלי צרכים מיוחדים, לעולים חדשים ולבני הקהילה האתיופית.

דיון הפריוטים בנושא מהפכת התרבות של רגב

כל אלו כלולים במהלך החדש שנכנס שבא לידי מימוש אתמול עם העברת הכספים למוסדות התרבות לפי הקריטריונים החדשים של שרת התרבות מירי רגב. כך על פי הדיווח ב'ישראל היום' הבוקר.

רגב. תנסה למצוא את עמק השווה. צילום: פלאש 90
חלוקת התקציבים החדשה מכניסה היגיון חברתי צודק. צילום: פלאש 90

לדברי רגב, "תוצאות המהפכה יסייעו למוסדות תרבות בפריפריה להפוך לעוגני תרבות מבוססים ויצמיחו יוזמות ומפעלי תרבות חדשים כמו פטריות אחרי הגשם במהלך השנים הקרובות"

תקציב התרבות הדו־שנתי לשנתיים הקרובות צפוי לעמוד על מעל מיליארד שקלים ולהעניק תעדוף של מעל ל-43 מיליון שקלים לטובת מוסדות וגופים הממוקמים בפריפריה בחישוב כולל של סך כל השינויים בקריטריונים הנוגעים לפריפריה.

כמו כן, תוענק תוספת תקציבית לפעולות ורשויות בפריפריה בהיקף של 63 מיליון ש"ח. "חלוקת התקציבים החדשה מכניסה היגיון חברתי צודק שמתקן עוולות של עשרות שנים כלפי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית בישראל ומיטיבה עם הציבור כולו", אמרה השרה.

"תיקוני רגב" מהווים סדרת שינויים כוללת במבחני התמיכה, בהיקף הגדול ביותר שנעשה עד היום  – זאת כדי לאפשר חלוקה הוגנת יותר בין פריפריה למרכז, תוך מתן תקציב גדול יותר לגופים בעלי ייחוד תרבותי ולכאלה הממוקמים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית.

מוסד שלא יגיע ליו"ש – לא יקבל מימון

"אם כמוסד תרבותי תחליט שלא להופיע ביהודה ושומרון ולהחרים אוכלוסיה שלמה כי היא גרה שם, זה בסדר. אבל אתה לא תקבל את המימון שלך ממני" הכריזה רגב בראיון שהעניקה לניו יורק טיימס לפני שבועיים. הבטיחה וקיימה.

על מבחני התמיכה בתיאטראות, בתזמורות ובלהקות מחול, חתמה רגב כבר בחודש אפריל. בסעיף "מיקום ההרצות", שמשקלו בתחשיב התמיכה נע בין 8% ל–17.5% (תלוי בסוג המוסד) ניתנת תוספת של 10% לתקציב על הופעות ביהודה ושומרון, וקנס של הפחתת 33% על הימנעות מהופעות בהתנחלויות, בנגב ובגליל. המוסדות המתוקצבים נדרישים להצהיר אם נמנעו או לא נמנעו מהופעות בכל אחד משלושת האזורים.

בתחילת אוקטובר הגישה האגודה לזכויות האזרח עתירה לבג"ץ על הקריטריונים שקבעה רגב, בטענה שהתמריצים והקנסות לא חוקיים ולא שוויוניים.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מעצר יהודים הונגרים, בודפשט 1944. צילום: הארכיון הגרמני הפדרלי

'ביד ושם' הצליחו לזהות שמות 80% מקורבנות השואה בהונגריה

בפרויקט מחקרי שנמשך כעשור הצליח צוות החוקרים לאתר 225 אלף שמות חדשים מבין שמות הנספים. 4.5 מתוך 6 מיליון שמות הקורבנות נמצא כעת בארכיון 'יד ושם'